ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
يکشنبه، 5 بهمن 1393 07:17
تبلیغات

در حاشيه توهم جديد موسوي:نسبت جریان فتنه با تحولات مصر و تونس

محمد حسين‌زاده: تظاهرات مردمی در کشورهای عربی این روزها در حالی در صدر اخبار رسانه های جهان قرار دارد که بعد از فرار دیکتاتور تونس به عربستان، مردم دیگر کشورهای عربی منطقه به قدرت اتحاد خود ایمان آوردند و آتش انتفاضه ی مردم به مصر و اردن و یمن هم سرایت کرد.

تصاویری که از کشورهای تونس، مصر، اردن و یمن مخابره می شود، از قبیل آشوب های خیابانی و درگیری با پلیس به مانند اتفاقاتی است که در خرداد و تیر 88 در تهران رخ داد. شاید موسوی نیز در نوشته امروزش و در ادامه توهمات ادامه‌دار خود از همین جهت، جریان فتنه و این تحولات را در یک راستا می‌بیند. اما تفاوت های ماهوی این دو اتفاق یعنی، ایران 88 با آنچه در تونس، مصر، اردن و یمن می گذرد، در پیش بینی آینده سیاسی منطقه کمک می‌کند.

اسلام گرایی یا غرب گرایی؟

معترضین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران از لحاظ خاستگاه فکری غرب‌گرا بوده و سران آنها دارای روابط نزدیک و دوستانه با کشورهای غربی بودند؛ به‌طوریکه بعد از شکست فتنه‌ی سبز در ایران، عده ای از آنها لندن را به عنوان پناهگاهی برای فرار از خشم ملت ایران برگزیدند و عده ای دیگر به سمت ایالات متحده امریکا روانه شدند. اما آنچه مردم کشورهای عربی را به خشم و قیام واداشته است، غرب‌گرا بودن حاکمان آن‌هاست. مردم مسلمان منطقه وقتی می بینند هم‌کیشان آنها در فلسطین به زیر رگبار صهیونیست‌های نژاد پرست به مانند برگ های پاییزی می ریزند و رهبران کشورهای آنها با قاتلین آنها دیدار می کنند و یکدیگر را در آغوش می گیرند، فریاد خشم‌شان بلند می شود. امروز در تونس و مصر اکثر معترضین را اسلام گرایان تشکیل می دهند. در تونس بعد از 20 سال، صدای اذان از رادیو پخش شد و این به تنهایی پیام انقلاب مردم تونس را به کشورها دیگر عربی رساند که انتفاضه‌ی آنها یک حرکت اسلامی است.

در ایران، گروه‌های هدایت کننده آشوب ها همه در یک اصل مشترک بودند و آن سکولاریسم بود. از جبهه ملی و نهضت آزادی و سلطنت طلب و اصلاح طلب امریکایی تا بهایی و منافقین (مجاهدین خلق)، با شعار جمهوری ایرانی، وحدت نظر خود را در اصل سکولاریسم نشان دادند. این در حالی است که اصلی ترین گروه مخالف مبارک در مصر اخوان المسلمین است که مبنای حرکت آن، نگاه دینی و اسلامی است.

استکبار دوستی یا استکبار ستیزی؟

آشوبگران خرداد و تیر 88 در تهران، با شعارهایی مانند "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" و درخواست کمک از رییس جمهوری امریکا، از همان ابتدا همبستگی و دوستی خود را با اسراییل و امریکا اعلام کردند. اسنادی که الجزیره به‌تازگی در مورد مراودات محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین با اسراییلی ها برملا کرده و کمک مالی 50 میلیون دلاری او با مأموریت از طرف امریکا به موسوی را افشا می‌کند، تأیید دیگری بر استکبار دوستی آشوبگران فتنه 88 است. ذوق زدگی ایالات متحده و اسراییل از اتفاقات داخل ایران و حمایت رسمی اوباما از موسوی و آشوبگران خیابانی تهران نشان از دلبستگی دو طرفه فتنه گران و امریکا و اسراییل دارد. اما در تونس و مصر اتفاقاتی در حال وقوع است که کاملا بر عکس وقایع ایران است.

در آشوب‌های سال 88 تهران، امریکا از فتنه‌گران حمایت کرد و به هجمه و اتهام زنی به نظام پرداخت، این در حالی است که در وقایع مصر، امریکا رسما از دیکتاتور مصر حسنی مبارک، حمایت می کند و مردم مصر بارها به‌خاطر ظلمی که مبارک در حق مردم بی گناه غزه انجام داده، فریاد مرگ بر امریکا و اسراییل سر داده اند.

وقایع خاورمیانه در سال های اخیر نشان داده هر جا که مردم توانستند انتخابات آزاد و سالم مبتنی بر دموکراسی واقعی برگزار کنند، کسانی را انتخاب می کنند که مخالف سیاست های امریکا در منطقه هستند مانند ترکیه، افغانستان و عراق. به همین دلیل امریکا از حاکمان دیکتاتور کشورهای عربی حمایت می کند و روابط دوستانه ای با آنها دارد.

دوستان و دشمنان؟

با شروع ناآرامی ها در تهران و پوشش رسانه ای برنامه ریزی شده ی غربی‌ها از درگیری‌های خیابانی در رسانه ها، در کنار خوشحالی زاید الوصف صهیونیست ها و امریکایی ها، نگرانی ها در میان مردم و جنبش‌های مبارز منطقه بالا گرفت، دلیل آن هم روشن است، بعد از سید حسن نصرالله، بر طبق نظر سنجی ها، احمدی نژاد محبوب‌ترین فرد در میان اعراب بوده و ایران به عنوان حامی ملت‌های مظلوم مسلمان شناخته می شود، بنابراین، آشوب و نارآرمی در این کشور، همه‌ی مسلمانان آزاده جهان را نگران کرد. اما برخلاف وقایع تهران که بعضی از دوستان دیکتاتور امریکا در منطقه (مانند عربستان) از بحران داخلی ایران خوشحال بودند، امروز از رخ‌دادهای تونس و مصر ناراحت و نگران هستند و از خشم دندان می سایند. وقایع مصر و تونس، ناراحتی غربی ها و سران دیکتاتور دیگر کشورهای عربی را به همراه داشته است و موجی از خوشحالی و امیدواری مسلمانان منطقه را به ارمغان اورده است. مردم ترکیه در حمایت از مصری ها تظاهرات می کنند و الجزیره قطر به صورت خاص بر روی تحولات مصر و قیام مردم مانور می دهد.

مردم له یا علیه حکومت؟

آنچه در تهران اتفاق افتاد یک آشوبگری بود تا یک تظاهرات مردمی، چرا که اولا منحصر در تهران بود و مردم دیگر شهرهای کشور با عدم همراهی خود با آشوبگران نشان دادند با آنها مخالفند و دیگر اینکه در همان تهران هم فقط قشر خاصی از جامعه با اشوبگران و اراذل و اوباش خیابانی همراهی کردند، تظاهرات میلیونی 9 دی و 22 بهمن سال 88 نشان داد که نظام جمهوری اسلامی از چنان پشتوانه‌ی مردمی برخوردار است که شکستن چند شیشه و آتش زدن چند سطل زباله آن را ساقط نمی کند. از سوی دیگر، آشوبگران با داشتن سازماندهی قبلی به مردم حمله کرده و اموال عمومی را به آتش می کشیدند که این حرکات افراطی به‌ويژه آنچه در عاشورا نشان دادند، این ادعا را ثابت کرد که آشوبگران از هیچ جایگاهی در بین مردم برخوردار نیستند و تنها پشتوانه ای که آنها را در میدان نگه داشته است، حمایت های امریکا و رژيم اشغالگر قدس است.

اما آنچه در تونس و مصر در حال وقوع است، قیامی مردمی است. نه تنها پایتخت های آنها شاهد تظاهرات های اعتراض آمیز است بلکه تمام شهرهاي کشور آنها را در بر گرفته است. دولت های دیکتاتور عربی از هیچ پشتوانه‌ی مردمی برخوردار نبوده و تنها اتکای آنها به حمایت غرب است.

تشکیل خاورمیانه جدید

رایس تولد خاورمیانه‌ی جدید را سال 2006 در آستانه جنگ 33 روزه لبنان اعلام کرد اما شاید هیچ گاه تصور نمی کرد که خاورمیانه جدید، با روحیه ضد امریکایی شکل بگیرد. درست در زمانی که غرب و کشورهای غرب‌زده‌ی عربی در صدد عملی کردن نقشه خود برای خلع سلاح حزب الله لبنان به بهانه واهی دادگاه ترور رفیق حریری بودند، انقلاب مردم تونس و سپس اشاعه‌ی آن در مصر، اردن و یمن تمام معادلات آنها را با شکست مواجه کرد.

آنچه امریکایی ها و اسراییلی ها را به خشم آورده است، به خطر افتادن موقعیت دولت هایی است که با آنها در مقابله با حزب الله و جمهوی اسلامی هم پیمان بوده اند. از سویی به نخست وزیری رسیدن گزینه حزب الله و مقاومت به جای سعد حریری شکست دیگری برای امریکا در خاورمیانه جدید بود. اما در این میان، عربستان که به اولین دیکتاتور فراریِ دومینوی سقوط دیکتاتورهای عربی پناه داده است و در جنگ 33 روزه لبنان و 22 روزه غزه با صهیونیست ها هم‌صدا بوده، به ظاهر آرام است، آرامشی از جنس قبل از طوفان. اگر دیوار قصر مبارک شکسته شود، مسلما آل سعود لرزه‌ی آن را در ریاض احساس خواهد کرد، اگر چه عربستان در سال گذشته از آشوبگری دوستانش در تهران در پوست خود نمی گنجید ولی امروز در شک به سر می برد. هر لحظه امکان دارد مبارک هم به بن‌علی در عربستان بپیوندند و این یعنی زنگ خطر جدی برای آل سعود. صحنه امروز خاورمیانه به نفع اسلام‌گرایان در حال رقم خوردن است، انقلاب رنگی غرب‌گرایان در ایران به شکست انجامید ولی انقلاب اسلام‌گرایان در تونس به ثمر نشست و جوانه‌های امیدوار کننده آن در دیگر کشورهای عربی شروع به رشد کرده است.
 

 

کد خبر:77747 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
حسن

آنچه در يوم الله 9 دي 88 بود به قوه قضائيه گفتيم شنيد آنچه گفتيد محاكمه سران فتنه انجام نداديد و پشت گوش انداختيد قوه قضائيه كي ميخواهي از خواب بيدار شوي .


چرا تونس تونست ولی فتنه نتونست

http://iusnews.ir/?pageid=122783&کاریکاتور/ چرا تونس تونست ولی فتنه نتونست...!؟&1389-11-11


ماهور

اقاي محترم مردم درتونس و مصر به گراني و كمبود مواد غذايي اعتراض داشتند و به ديكتاتورشان اما در ايران اعتراض بهتقلب در انتخابات بود اگر حركت را منحرف نمايش نمي داديد خواسته مدني ملت ايران باعث سر افرازي اين كشور پس از سالها گروگانگيري و جنگ و اصرار بر ادامه جنگ و انرژي هسته اي و..... ميشد اعتراض مردم تونس و مصر خيلي سطحي تر از اعتراض جوانان سبز ايران است.من با احمدي نژاد مشكلي ندارم اتفاقا اگر اجازه ميداديد انتخابات به مرحله دوم برسد خيلي امكان داشت كه احمدي نژاد برنده بدون تقلب شود ولي نشد


به تفاوتهای اصلی و مهم به درستی اشاره کردید.


آقای موسوی انقلاب مصر رنگی نیست!


محمد رضا

من اين خواهش رو از رجا نيوز و خيلي از سايتهايي كه مخاطبشون رو نفهم فرض نمي كنند ! دارم كه توي اين روزها كه توي كشورهاي مسلمان عربي زبان داره يكي يكي انقلاب ميشه بهترين فرصت براي طرح اين مساله است كه چرا اون آمريكا و اسراييل و كشورهاي غربي كه يه سال و نيم پيش اينقدر از اغتشاشگران كه مخالف نظام جمهوري اسلامي بودند و به قول رسانه هاي غربيشان مردم واقعي ايران(!) بودند الآن از دولتهاي مصر و تونس و يمن و عربستان حمايت مي كنند و براي مردمي كه از دست دولتهايشان كه جيره خوار همون كشورهاي غربي هستند به خيابون ها ريختند مثل يه سال و نيم پيش براشون توي رسانه هاشون گريه و زاري نمي كنند و كشته سازي نمي كنند(مضرب 72 تن)!!! اين درس عبرتيه براي كسايي كه هنوز به جمله تاريخيه امام كه فرمودند: *هر موقع ديديد دشمن هاتون ازتون تعريف مي كنند به خودتون شك كنيد و بدانيد حتما يه جاي كارتان اشتباه است* پي نبردند مثل روز روشنه كه كشورهاي غربي از هر اتفاقي كه منافعشون رو به جلو ببره طرفداري مي كنند و هر جا كه منافعشون به خطر بيافته به مخالفت باهاش مي پردازند حالا يه موقعي مثل 22 بهمن 1357 به حمايت از رژيم پهلوي و مخالفت با مردم. يه موقعي ديگه مثل فتنه 88 حمايت از اغتشاشگران به قول خودشان مردم واقعي(مردمي كه توي روز عاشورا شادي مي كنند!!!!) و مخالفت با نظام مقدس جمهوري اسلامي. و اين آخري هم كه حمايت از دولتهاي مصر و يمن و تونس و مخالفت با نظر مردم. واقعا بايد به اين اراده مردم بيدار شده تونس و مصر و يمن و ... آفرين گفت. والا اگه من از اون طرفدارهاي تعصبي و شيفته بيانيه هايي كه از صدتا قرص اكس اثر بخش تره !! و با عكس و فيلم يه ندايي كه قاتلش بعد از چند ساعت توي بي بي سي فارسي ميره و اون ماجراي كمدين رو براي ما سبزها تعريف مي كنه و فكر مي كنه روي پيشونيمان مطلب به خصوصي نوشته شده و يه ترانه اي كه هيچ وقت شناخته نشد! و اون آخريه كه مرحومه سعيده پور آقايي كه شركت كردن مرد آرزوهاي من! توي مراسم ختمش همانا و زنده شدن مرحومه سعيده پورآقايي همانا !!! ديگه حداقل از اين سياستهاي نخ نما شده كشورهاي غربي مي فهميدم كه چه كله گشادي ريو سرمون رفته


لیدر

فقط می تونم بگم: مرگ بر موسوی همین...


حمیدرضا

آقا محمد سلام. امیدوارم ما هم که هم دانشکده ای شما بودیم یک کم از این تحلیل های دقیق و موشکافانه ی شما یاد بگیریم. درود بر مهندسین خوش فکر صنایع و زنده باد دانشگاه صنعتی اصفهان.


بنام خدا زمان سفر سادات به بيت المقدس نوجوان بودم وقتي تلويزيون ايران تصوير سادات در بيت را زنده نشان مي داد .عرق شرم بر چهره سادات چنان بود كه قابل كتمان نبود اكثريت مردم ايران و من نوجوان چقدر آن روز حسرت خوردند نه سادات كه گويي كوچك و بزرگ مسلمانان در آن احساس شكست و شرم شريك بودند . . امروز تفاوت حرف و نظر و احساس دروني و باطني ( قلبي ) اكثريت مردم ايران چنان است كه قابل كتمان نيست .اين فضاي اكثريتي كه توسط رسانه هاي جهاني و عوامل جنبش سبز القا مي شود .درنگاه نگارنده آن نگاه شكست و شرم هم اكنون در چهره عمومي جريان اپوزيسيون ايران پيداست .از يك طرف هم طرفدار پيروزي مردم هستند و از طرفي با اين گمان القايي كه تغييرات در مصر به سود اسلام گرايان.حماس و جمهوري اسلامي است از پيروزي مردم مصر احساسي از شكست و شرم دارند .راستي را چرا جامعه ايران اكثريت ( مردم ) يا اقليت به اين در درجه از كسالت مشمعز كننده برسند اين تقصير مجرمانه بايد كساني پاسخ بدهند كه از ابتداي انقلاب بدنبال تك صدايي شدن حاكميت بودند .يكي همين اقاي خاتمي بود سعيد سيرجاني گفته بود صد رحمت به مير سليم .اين آقاي اهل علم و فضيلت به روش بازجويان مرا به محاكمه كشيد .آقاي خميني بخاطر اطاعت محض و بي چون چراي اين بخش از روحانيون بود كه به انشعاب و تشكيل مجمع روحانيون چرا سبز نشان داد .و حالا به كساني كه از حكم رهبر ي اطاعت مي كنند سخت انتقاد دارند آنچه پيداست بخش بزرگ و راه بردي جريان اصول گرا در زمان آقاي خميني هم با اقاي خامنه اي همراه بودند در واقع آقاي خامنه اي و جريان همراه بدون اينكه از انقلاب خارج شوند و در جاي خود از منتقدان جدي آن شرايط حاكم بودند .اما جريان مقابل چه در موضع حاكميت و يا معزولي و منتقد فقط تك صداي و صداي خود را مي شنود .در دوران حاكميت و قدر ت به عبارت آن روز نهضت آزادي كه گانگستري بودند و حالا و در فضاي اپوزيسيوني هم همه را به اطاعت و پيروي از خود فرا مي خوانند


نرگس

به قول رهبر انقلاب فتنه 88 فقط کاریکاتور انقلاب بود. حتی گذاشتن نام انقلاب بر آن فتنه فریبکارانه که با دروغ بزرگ تقلب شکل گرفت جفا به کلمه انقلاب و انقلابیون است. شاید حرکت های آزادیخواهانه و عدالت طلبانه مردم کشورهای عربی را بتوان شبیه انقلاب اسلامی ملت ایران در سال 57 دانست البته با این تفاوت بزرگ که این حرکت ملت ها به خاطر عدم وجود رهبری واقعی ممکن است به سمت درستی هدایت نشود در حالیکه خداوند متعال رهبری بی نظیر را به ملت ایران هدیه داده بود که توانست این شجره طیبه را برپا کند و راه را به ملت ایران نشان دهد.


چای پولکی

حضرت امام خمینی(ره): ملت مصر بداند که اگر بر خلاف <مبارک> قیام کند همانطوری که ایران قیام کرد آنجا هم پیروز خواهند شد. صحیفه امام، جلد ۱۵، صفحه ۳۱۸


می خواد افتضاحی را که الجزیره در موردش فاش کرد با حمله به جلو و فضا سازی بپوشونه... باید رسوا بشه توسط شما رسانه ها این دروغگوی متوهم


meshkat

علاوه بر اينکه اعتراض در ايران در برابر يک انتخابات مردمي ودمکراتيک بود واين اعتراضات عليه ديکتاتوري.


ابراهیم

واقعا موسوی متوهم است . فتنه در ایران بر علیه بزرگترین دشمن اسرائیل بودو یم مردم مصر بر علیه بهترین دوست اسرائیل است قتنه در ایران غرب و اسرائیل را خوشحال و قیام مردم مصر آنها را نگران کرده است در نتیجه قیام مردم مصر امتداد فتنه موسوی است !!!!!


سيد

باسلام و احترام چند سوال در باره مقاله شما دارم. نوشته هاي شما داخل گيومه ونوشته هاي من بدون گيومه است. «معترضین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران از لحاظ خاستگاه فکری غرب‌گرا بوده و سران آنها دارای روابط نزدیک و دوستانه با کشورهای غربی بودند» آيا روح الاميني ها و همسران همت و باكري و نوه حضرت امام و ... نيز غربگرا هستند؟! «با شروع ناآرامی ها در تهران و پوشش رسانه ای برنامه ریزی شده ی غربی‌ها از درگیری‌های خیابانی در رسانه ها، در کنار خوشحالی زاید الوصف صهیونیست ها و امریکایی ها، نگرانی ها در میان مردم و جنبش‌های مبارز منطقه بالا گرفت...» اما پس چرا الان رسانه هاي استكبار مثل بي بي سي و سي ان ان دارند وقايع اسلامي مصر و تونس را لحظه به لحظه گزارش مي كنند؟! مگر هرچه اين رسانه ها گزارش كنند غلط و غيراسلامي نيست؟ پس چرا وقايع اين كشورها اسلامي است؟!! «آنچه در تهران اتفاق افتاد یک آشوبگری بود تا یک تظاهرات مردمی، چرا که اولا منحصر در تهران بود و مردم دیگر شهرهای کشور با عدم همراهی خود با آشوبگران نشان دادند با آنها مخالفند و دیگر اینکه در همان تهران هم فقط قشر خاصی از جامعه با اشوبگران و اراذل و اوباش خیابانی همراهی کردند.... اما آنچه در تونس و مصر در حال وقوع است، قیامی مردمی است» آيا در مصر و تونس همه اقشار در خيابان تظاهرات كردند؟ تعداد تظاهركنندگان مصري و تونسي چقدر است؟ آيا تعداد تظاهركنندگان تونسي از تعداد تظاهركنندگان تهراني در 25 خرداد 88 بيشتر است؟ اگر تعداد تظاهر كنندگان كم باشد مي توان همه آنها را منافق ناميد و اعدام كرد و اگر خيلي زياد باشند نميشه اين كار را كرد؟ با سپاس


موسوی که اینقدر سریع به دنبال تشابهات حرکت باصطلاح جنبش سبز می گردد، چرا هرگز تشابه بین جنبش سبز و کودتاهای مخملی را ندید و نپذیرفت اما امروز با وجود تفاوتهای بسیاری که چه در ظاهر و چه در باطن حرکت مردم مصر وجود دارد، فقط به شباهت ظاهری (یعنی وجود بی نظمی در جامعه) بسنده کرده و حرکت مردم مصر را با جنبش سبز مقایسه می کند؟


رجا لال شو


ایمان

سلام مطلب جالبی است


عالی بود. اما اینها نادان تر از این هستند که قدرت تشخیص و تمیز این چیزها را داشته باشند

يکشنبه، 10 بهمن 1389

12:38:36 PM

تظاهرات مردمی در کشورهای عربی این روزها در حالی در صدر اخبار رسانه های جهان قرار دارد که بعد از فرار دیکتاتور تونس به عربستان، مردم دیگر کشورهای عربی منطقه به قدرت اتحاد خود ایمان آوردند و آتش انتفاضه ی مردم به مصر و اردن و یمن هم سرایت کرد.