ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
شنبه، 11 بهمن 1393 08:55
تبلیغات

بيمه كارگران ساختماني پس از ۷ سال تحقق يافت

جوان‌آنلاين_ زينب صناعي: بر اساس اين لايحه قرار شد تا تمام كارگران ساختماني و خانواده‌هايشان از مزاياي بيمه تامين اجتماعي، بازنشستگي، از كارافتادگي، حوادث، غرامت، دستمزد و فوت برخوردار شوند.

اما عمده‌ترين مشكل اين نوع بيمه شامل بيمه بيكاري كارگران و در نظر گرفتن ناتواني آنان براي پرداخت حق بيمه در ماه‌هايي كه بازار كار كساد است، بود كه مخالفت كارگران ساختماني را در پي داشت.

سال گذشته نيز مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر تهران در خصوص وضعيت كارگران ساختماني گفته بود كه كارگران ساختماني از ضعيف‌ترين اقشار جامعه هستند و مجلس بايد به وضعيت آنان رسيدگي كرده و در خصوص حل مشكل آنان چاره انديشي كند.

سودآوري بالا براي تامين اجتماعي

وي با تاكيد بر اينكه بیمه کارگران ساختمانی وجود خارجی ندارد، اظهاركرده بود: این نوع بیمه که در زمان اعطای مجوزهای شهرداری‌ها از شهروندان گرفته می‌شود تنها به نام بیمه کارگری بوده اما در عمل یک سودآوری بالا برای تامین اجتماعی است.

رئیس شورای‌عالی استان‌ها معتقد بود كه در عمل هیچ‌یک از کارگران بیمه شده قادر به استفاده از خدمات بیمه نیستند، این یعنی اصلا بیمه نیستند. اسم کارگران بهانه شده و مبالغ بیمه به سود سازمان تامین اجتماعی است، حال آنکه افزایش نرخ سهم بیمه کارگران جلوی فعالیت‌های ساختمانی در شهرها به‌ویژه شهرهای کوچک را گرفته است.

مشكلات كارگران ساختماني در حالي ادامه داشت كه تا دو ماه پيش نيز به گفته رضا امینی مدیرکل تامین اجتماعی شرق تهران، بیمه کارگران ساختمانی متقاضي جدید در شعب تامین اجتماعی انجام نمی‌شد و هنوز هیچ سهمیه‌ای در سال جديد برای اين قشر درنظر گرفته نشده بود.

وي گفته بود: بیمه کارگران ساختمانی نیز در شعب به‌طور موقت تا اعلام میزان سهمیه از سوی مراجع ذیصلاح در سال جدید متوقف شده است و چنانچه سهمیه و مجوز لازم برای بیمه کارگران ساختمانی از سوی دولت تعیین شود نسبت به بیمه این افراد در شعب مختلف اقدام خواهد شد.

لزوم اخذ كارت مهارت از سازمان فني و ‌حرفه‌اي

اميني يك هفته پس از اين اظهارات اعلام كرد كه هیچ مشکلی برای ثبت‌نام کارگران ساختمانی وجود ندارد و کارگران ساختمانی می‌توانند با در دست داشتن مدارک لازم و با مراجعه تدریجی به شعب تابعه نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

بالاخره پس از كش و قوس‌هاي فراوان بيمه كارگران ساختماني پس از حدود هفت سال به سرانجام رسيد به طوري كه محمدحسن زدا مدیرکل درآمد حق بیمه صندوق تامین اجتماعی، اعلام كرد كه براساس مصوبه هیات وزیران امسال ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی ديگر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرند اما بیمه این کارگران شامل بیمه بیکاری نیست.

به گفته وي، این کارگران با پرداخت ۷ درصد حق بیمه می‌توانند از مزایای این نوع بیمه بهره‌مند شوند اما داشتن کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای تنها شرط ورود کارگران به پوشش بیمه کارگران ساختمانی است.

بر اساس اين طرح، کارگران ۷ درصد حق بیمه را پرداخت می‌کنند و مابقی این حق بیمه از سوی کارفرما و براساس پروانه ساختمانی، متراژ ساختمان و قیمت زمین در منطقه تعیین و پرداخت می‌شود.

 

کد خبر:130559 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
پیام

باسلام و آرزوی قبولی عبادتها اینجانب یک کارگرساخمانی دررشته ی نقاشی ساختمان هستم . موضوعی که میخواهم مطرح کنم در رابطه با نحوه ی اجرای طرح بیمه کارگرساختمانی میباشد ویا نحوه ی کسب کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه ای اینجانب پس از آموزشهای سازمان فنی حرفه ای و کسب مهارت درجه1نقاشی ساختمان مدتی زیادی است که در شغل نقاشی سختمان به صورت آزاد{بدون بیمه} مشغول به کار میباشم. مدتی است که متوجه شده ام که میشود با ارائه مدرک مهارت درجه٣فنی حرفه ای از خدمات بیمه کارگری استفاده کرد.لذا برای بیمه شدن و تبدیل مهارت درجه١به درجه٣یا همان کارت مهارت اقدام کردم. اما مشکلی که وجود دارد این است که به تازگی قانونی برای بیمه شوندگان ساختمانی تهیه شده که متقاضیان بیمه کارگری باید تائیدیه ٣سال سابقه کار از یک مهندس عمران دارای شماره مهندسی ارائه کند تا مدرک درجه 1 آنها به درچه 3 تبدیل شود. تابتوانند بیمه شوند. اصل موضوع اینجاست: آیا آن نقاشی که به مدت3 سال زیر نظر مهندس دارای شماره مهندسی مشغول بکار بوده نباید طبق قانون در این مدت بیمه میشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در این صورت نیازی به مراجعه به سازمان فنی وحرفه ای میباشد؟؟؟ آیا مهندسی وجود دارد که تخلفی که بابت بیمه نکردن کارگرش مرتکب شده را اذعان کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من پس از کسب مهارت از سازمان فنی حرفه ای مدت زیادی است که به شغل نقاشی مشغول هستم تا به حال فردنقاشی را شناسایی نکردم که به مدت ٣ سال با یک مهندس ناظر کار کند. آیا شما چنین نقاشی را سراغ دارید؟؟؟؟؟؟؟ آخرین سوالم اینکه: چرادولت به خواسته ی سازمانش مبنی برمخالفت با بیمه شدن کارگر ساختمانی توجه نمیکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ اگر توجه کند و این طرح را جمع کند دیگر کدورتی بین کارگر و سازامان فنی حرفه ای ودولت درمیان نمیماند. با تشکر ازبذل توجهتان . هدف ازمطرح کردن این موضوع تقاضای کمک از شما و ایجاد توجه نسبت به این موضوع میباشد. سازمان فنی وحرفه ای یک تشکل دولتی میباشد ضمنا تا 25مرداد مهلت تبدیل کارت مهارت وجود دارد بازهم از بذل توجه صمیمانه متشکرم.

يکشنبه، 11 تير 1391

9:01:00 AM