صفحه اصلی اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
محمد پورکیانی
مونا قائمی
علی حسینی
مونا قائمی
فرشاد پیوس
گفتگو با فرامز آقایی رئیس هیئت قایقرانی بابلسر
گفتگو با حسین فرکی
گفتگو با اسکندر کوتی
گفت و گو با سرمربي تيم تراكتورسازي
گفت و گو با علی پروین
مهرداد پولادی در دوبی از تیم ملی جدا شد تا به تیم باشگاهی خود «الشحانیه» قطر برود. هنوز دلیل خاصی برای بازنگشتن پولادی اعلام نشده است. فرض نیاز الشحانیه به بازیکنان خود و الزام بازگشت پولادی به قطر نیز پذیرفتنی نیست؛ چرا که مسعود شجاعی، هم باشگاهی پولادی در الشحانیه به تهران بازگشته است.
در هجدهمین روز بازی‌های جام ملت های آسیا در ورزشگاه ای ان زد شهر سیدنی یک هوادار ایرانی به دلیل تشویق تیم ملی ایران و به همراه داشتن پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران در حاشیه بازی کره جنوبی و عراق مورد ضرب و شتم مامورین امنیتی ورزشگاه قرار گرفت که این اتفاق با واکنش بسیار زیادی در رسانه های استرالیایی و آسیایی همراه شد!
دومین دیدار مرحله نیمه نهایی جام شانزدهم ظهر امروز در ورزشگاه هانتر نیوکاسل بین تیم های استرالیا و امارات برگزار خواهد شد تا چهره دومین تیم فینالیست این دوره از رقابت ها مشخص شود تا تکلیف دیدار پایانی و بازی رده بندی جام ملت های آسیا در سال 2015 روشن شود.
در شرایطی که روابط عمومی فدراسیون فوتبال می توانست با اتکا به توانمندی مدیر رسانه ای تیم ملی عملکرد ایده آلی در پوشش خبری مسابقات و رویدادهای مرتبط با تیم ملی داشته باشد،هیچ اقدام شاخصی از سوی دست اندرکاران روابط عمومی فدراسیون فوتبال در این رابطه صورت نگرفت تا وب سایت رسمی فدراسیون فوتبال به بی خبرترین درگاه اینترنتی در حوزه جام ملت های آسیا تبدیل شود.
نخستین بازی مرحله نیم نهایی جام ملت های آسیا دیروز بین تیم های کره جنوبی و عراق در ورزشگاه ان زد شهر سیدنی برگزار شد که در پایان تیم فوتبال کره جنوبی با شکست دو بر صفر تیم ملی عراق پس از 27 سال دوری از فینال این رقابت ها به عنوان نخستین تیم راه یافته به بازی پایانی حالا در یک قدمی جام شانزدهم قرار دارد.
هرچند شاگردان کارلوس کی‌روش در سیزدهم دوره حضورشان در این مسابقات نتوانستند طلسم دستیابی به عنوان ارزشمند قهرمانی را پس از 39 سال دوباره تکرار کنند اما به گفته کارشناسان فوتبال آسیا یکی از شایسته ترین تیم های حاضر در این دوره بودند که با بد اقبالی از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند.
حالا با رونمایی از زوایای پنهان این سناریو این واقعیت برای منتقدان فاش شده که از ابتدا هم مسؤولان فدراسیون فوتبال احتمال رد اعتراض را می دانستند اما برای بزرگ نمایی این اتفاق اقدام به طرح شکایت کردند و تلاش کردند با ماجرای دوپینگ علاعبدالزهرا ناکامی خود در جام شانزدهم را پنهان نمایند.
آخرین دیدار مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا در ورزشگاه ای ان زد شهر سیدنی بین تیم های ملی ژاپن و امارات برگزار شد که در پایان این مسابقه پر حادثه تیم فوتبال امارات در نتیجه ای شگفت انگیز مدافع عنوان قهرمانی را از جریان مسابقات حذف کردتا به عنوان آخرین تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی حالا در اندیشه کسب یک نتیجه فوق العاده قرار گیرد.
نخستین بازی روز دوم مرحله یک چهارم نهایی در ورزشگاه کانبرا بین تیم های ایران و عراق برگزار شد که در پایان یک دیدار سخت و نفس گیر تیم ملی عراق با پیروزی در ضربات پنالتی شاگردان کارلوس کی روش را از گردونه رقابت های جام ملت های آسیا خارج کرد تا در مرحله نیمه نهایی به عنوان حریف کره جنوبی به میدان برود.
بازیکنان آنزه با ارائه یک بازی هجومی موفق شدند در دقیقه 48 با ضربه آکروباتیک «تیم کی هیل» از حریف چینی خود پیشی گیرد. و بازی را با یک گل در دست گیرند. گلزنی تیم کیهیل باعث شد چینی ها اشتباهات متعددی را مرتکب شوند که همین مساله باعث به ثمر رسیدن گل دوم استرالیا در این دیدار شد.
نخستین بازی روز اول مرحله یک چهارم نهایی در ورزشگاه رکتنگیولار شهر ملبورن بین تیم های کره جنوبی و ازبکستان انجام شد که در پایان تیم فوتبال کره جنوبی در وقت های اضافه این بازی توانست برتری خود را به حریفش تحمیل کند تا این تیم به عنوان نخستین تیم راه یافته به مرحله بعد خود را برای حضوری موفق در مراحل بالاتر آماده کند.
مرحله گروهی جام ملتهای آسیا با شناخت تیم های صعود کننده به مرحله یک چهارم نهایی به پایان رسید. در پایان این مرحله البته شگفتی خاصی روی نداد و تیم های صعود کننده همان هایی بودند که از قبل هم در موردشان حرف زده می شد. تنها نکته قابل اعتنا ناکامی اکثر تیم های عربی در این مرحله بود.
شانزدهمین دوره مسابقات جام ملت های آسیا یک رکورد بی نظیر را در تاریخ فوتبال جهان به ثبت رساند،برای نخستین بار در تاریخ برگزاری مسابقات بین المللی یک تورنمنت معتبر بدون تساوی به پایان خواهد رسید تا هیچ تیمی در این مسابقات امتیاز بازی خود را با تیم دیگری تقسیم نکند.
در آن بازی آندو با ارسال‌هایش موقعیت‌های مطلوبی را برای مهاجمان پدید آورد که در نهایت حاجی‌صفی و شجاعی موفق شدند گل‌های تیم ملی را به ثمر برسانند. اوج هنرنمایی شماره 14 تیم ملی اما پایه‌گذاری گل‌های تیم ملی در 3 بازی مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا نبود.
بازیکنان آگیره که پس از شکست عراق قهرمان دوره چهاردهم در روز دوم مسابقات گروه چهارم صعود خود به مرحله بعدی را قطعی کرده بودند در روز پایانی مسابقات در دور مقدماتی اردن را با 2 گل از پیش رو برداشت تا به عنوان صدرنشین این گروهن با 3 پیروزی مسافر یک چهارم نهایی شود.
در آخرین دیدار دور سوم مسابقات گروه چهارم بازی‌های جام ملت های آسیا تیم های عراق و فلسطین به مصاف یکدیگر رفتند که تیم فوتبال عراق در پایان وقت قانونی بازی توانست با نتیجه دو بر صفر تیم فوتبال فلسطین را از پیش رو بردارد و به عنوان تیم دوم گروه چهارم به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند.
تیم ملی فوتبال ژاپن با پیروزی مقابل اردن در آخرین بازی مرحله گروهی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ در مرحله یک‌چهارم نهایی حریف امارات شد تا مدافع عنوان قهرمانی همانند سه صدرنشین گروه های دیگر این دوره از مسابقات با 9 امتیاز به دوره بعدی مسابقات راه پیدا کند.
پیروزی های تیم ملی ایران می تواند به رشد وحدت، همدلی و نشاط اجتماعی کمک چشمگیری کند و باعث تقویت رفتار متحد در جامعه شود. متاسفانه بسیاری از بازیکنان تیم ملی فوتبال باور ندارند که الگوی رفتاری جوانان ما در جامعه هستند. آرایش و پیرایش آنها، وضعیت رفتاری آنها در میادین مسابقه، الگوی رفتاری جامعه جوان و نوجوان قرار می گیرد.
صدرنشینی تیم ملی فوتبال ایران در روز سوم مسابقات این گروه مهمترین اتفاق بود، شاگردان کارلوس کی روش که پس از شکست قطر صعود خود به مرحله حذفی را قطعی کرده بودند در روز پایانی مسابقات در دور مقدماتی امارات را از پیش رو برداشتند تا با اقتدار به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کنند.
عراقی‌ها که در حال حاضر همانند اردن با 3 امتیاز در یک قدمی مرحله یک چهارم نهایی جام شانزدهم قرار دارند مسیری آسان تری نسبت به اردن برای راهیابی به مرحله بعد پیش رو دارند به همین دلیل عراقی ها قصد دارند به یک پیروزی پر گل دست پیدا کنند تا در پایان این بازی با مشکلی به نام عدم صعود مواجه نشوند.
شاگردان آگیره که در بازی دوم خود نتوانستند همانند بازی اول خودنمایی کنند حالا می دانند اگر اتفاقات عجیب فوتبالی رقم بخورد ممکن است حضور در دوره را از دست بدهد به همین دلیل آنها با قدرت مثال زدنی خود به مصاف حریف سه امتیازی خود خواهند رفت تا بتوانند با شکست این تیم ضمن قطعی کردن صعود خود از عنوان قهرمانی دوره گذشته به خوبی دفاع کنند.
تیم ملی فوتبال ایران که در برابر بحرین و قطر به دو پیروزی ارزشمند دست یافته بود، در سومین بازی خود در جام ملت های آسیا به مصاف صدرنشین موقت گروه سوم رفت و در ورزشگاه سانکروپ شهر بریزبین با تک گل رضا قوچان نژاد در دقایق تلف شده نیمه دوم توانست سومین پیروزی خود را برابر شاگردان مهدی علی به دست آورد.
سرنوشت گروه دوم مسابقات جام ملت های آسیا با برگزاری بازی های دور سوم این گروه مشخص شد، تیم ملی فوتبال چین و ازبکستان از این گروه به دور بعدی مسابقات راه پیدا کردند و عربستان سعودی و کره شمالی به عنوان تیم های سوم و چهارم از گردونه مسابقات خارج شدند.
تیم فوتبال کره جنوبی با سه پیروزی و کسب 9 امتیاز به عنوان صدرنشین این گروه معرفی شد و باید در مرحله بعدی رقابت‌ها روز 2 بهمن ماه در شهر ملبورن به مصاف تیم دوم گروه دوم مسابقات برود، استرالیا نیز با کسب دو پیروزی و یک شکست با 6 امتیاز به عنوان تیم دوم گروه نخست باید با صدرنشین گروه دوم در شهر بریزبین مسابقه دهد.
سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران در آستانه بازی آخر تیم ملی در مرحله گروهی تیم ملی امارات را همانند سایر تیم های حاضر در این رقابت ها دانست و تاکید کرد نباید این بازی را بی جهت حساس کرد چون برای تیمی که قرار است موفق باشد مهم نیست با چه تیمی بازی خواهد کرد.
دومین بازی تشریفاتی جام شانزدهم هم میان دو تیم عربی برگزار خواهد شد، پس از ملاقات عمان و کویت در گروه نخست حالا قطر و بحرین در گروه سوم به مصاف همدیگر می روند تا دومین بازی تشریفاتی جام هم میان دو تیم عربی دیگر برگزار شود. بحرینی‌ها که با دو شکست از گردونه رقابت ها خارج شدند حالا برای دفاع از جایگاه خود در فوتبال آسیا به مصاف تیم قطر می رود تا شاید نخستین امتیاز خود در این مسابقات را به دست آورد.
تیم های صعود کننده از گروه سوم مسابقات جام ملت های آسیا در بیست و یکمین بازی جام شانزدهم برای تصاحب عنوان صدرنشینی گروه خود فردا در ورزشگاه بریزبین برابر یکدیگر صف آرایی خواهند کرد تا پرونده این گروه با رونمایی از تیم صدرنشین به بایگانی مسابقات برود.
در آخرین روز مسابقات دوم سوم گروه سوم تیم های چین و کره شمالی در ورزشگاه کانبرا به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان تیم ملی چین با نتیجه دو بر یک توانست به عنوان صدرنشین رقابت های گروه دوم مسابقات به مرحله بعدی مسابقات صعود کند تا از این پس همه به عنوان یک تیم مدعی به این تیم نگاه کنند.
در نوزدهمین بازی جام ملت های آسیا تیم های ازبکستان و عربستان سعودی در ورزشگاه رگتانگیلار شهر ملبورن به مصاف یکدیگر رفتند که در یک بازی دیدنی و جذاب تیم فوتبال ازبکستان با نتیجه پر گل سه بر یک توانست تیم عربستان سعودی را از دور رقابت ها خارج کند و با این پیروزی به عنوان تیم دوم این گروه به مرحله بعد صعود کند.
اگر روی کاغذ حساب کنید ایران، استرالیا، ژاپن و کره‌جنوبی شانس رسیدن به مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا را دارند اما تیم‌های خوب دیگری هم هستند که روز به روز پیشرفت می‌کنند. نمی‌توان خیلی جدی گفت که رقابت بین این چهار تیم است، چرا که همه می‌خواهند در جام ملت‌ها خودشان را نشان بدهند و مطمئن باشید هیچ تیمی برای تفریح به استرالیا نمی آید.