ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
دوشنبه، 6 بهمن 1393 17:53
تبلیغات

آنچه از توافقنامه ژنو باید بدانیم/ 3
گام های نامتوازن ایران با1+5 منافع ایران را تامین می کند؟/ دردسرهای متن ضعیف و تفسیرپذیر توافقنامه برای ایران در مذاکرات آتی

کمیل نقی پور- گروه بین‌الملل رجانیوز: متن رسمی توافقنامه هسته ای ژنو توسط وزارت امور خارجه منتشر شده است.

 به گزارش رجانیوز، 27 تعهد ایران که از آن به عنوان «اقدام داوطلبانه» یاد شده در برابر 11 امتیازی که عنوان می شود غرب واگذار کرده، تمام آن چیزی است که ظاهرا در این توافق نامه گنجانده شده است.

اما آنچه که اکنون مورد توجه قرار دارد آن است که آیا این توافقنامه در راستای منافع ایران در برداشتن گام های متوازن و همسان بوده و به بیان دیگر گام‌های اعتمادساز ایران در برابر امتیازاتی که غرب به ایران داده، متوازن است؟

بررسی توافقنامه ژنو بیانگر آن است که ایران در برابر 4 امتیاز بزرگ و اصلی خود یعنی تعلیق غنی سازی اورانیوم 20 درصد، تعلیق غنی سازی بالاتر از 5 درصد، تعطیلی راکتور آب سنگین اراک و نظارت های گسترده و روزانه از تاسیسات و معادن مربوط به انرژی هسته ای که به عقیده برخی کارشناسان هر یک از این امتیازات می توانست معادل 11 امتیاز واگذاری غرب و حتی بیشتر از آن باشد،  امتیازاتی را به دست آورده است که  یکی نسبت چندانی با وزن این امتیازات ندارند.

از سوی دیگر ، به عقیده کارشناسان، متن بیانیه ژنو که گفته می شد برای به کارگیری الفاظ و عبارات آن، مذاکرات فشرده ای صورت گرفته است «کلی، تفسیر پذیر و مبهم» است.

بحث درباره حق غنی سازی ایران، به حساب نیاوردن ایران در زمره کشورهای عضو ان پی تی با توجه به عبارت پایانی بیانیه، مشخص نشدن میزان اعتبار قطعنامه های شورای امنیت در موضوع هسته از حمله موادر تفسیر پذیر است که در گزارشی دیگر به آن پرداخته می شود.

غرب به ایران چه می دهد؟

در مقابل تعهدات کلی و تفسیر پذیر ایران، متن تعهدات غرب بسیار جزئی و غیرقابل تفسیر است.

برقراری بیمه حمل و نقل برای صادرات نفت ایران با میزان فعلی (یک میلیون بشکه در روز) از امتیازاتی است که غرب متعهد به ارائه آن شده است. این امتیاز در مقایسه با امتیاز دیگر ارزش بهتری دارد چه آنکه بیمه نشدن شرکت های کشتی های نفت کش سبب شده بود که واسطه ها در تجارت نفت نقش اساسی را ایفا کنند و مشکلاتی را برای وزارت نفت به وجود آورد.

1+5 البته با زیرکی توانست که "متوقف ساختن تلاش‌های بیشتر برای کاهش فروش نفت خام ایران" را نیز به عنوان یک امتیاز بزرگ غرب به ایران به حساب آورد.

به بیان دیگر ادامه روند فروش نفت در حجم فعلی یعنی یک میلیون بشکه در روز به عنوان یک امتیاز به حساب آمده است . در حالی که پیش از تحریم ها، ایران دو و نیم میلیون بشکه نفت خود را به فروش می رساند با این حال ادامه روند تحمیلی فعلی نیز به عنوان یک امتیاز از سوی غرب در نظر گرفته شده است. تنها تفاوتی که صورت گرفته این است که ایران دیگر برای فروش یک میلیون بشکه نفت خود نیازی به دور زدن تحریم ها ندارد و می تواند از خدمات بیمه و حمل و نقل با آن همراه خواهد بود.

گفتنی است آمریکا اگر می توانست مقابل دور زدن تحریم های ایران و همین مقدار فروش نفت را بگیرند دریغ نمی کرد اما راه هایی که ایران برای فروش این مقدار نفت به وجود آورده بود در کنار نیاز مبرم کشورهای خریدار سبب شده بود که فروش نفت از میزان حداقلی خود یعنی یک میلیون بشکه در روز پایین تر نیاید.

رفع تحریم در حوزه صادرات پتروشیمی ایران و همچنین رفع تحریم طلا و فلزات گرانبها که از آن به عنوان امتیازات بزرگ غرب یاد می شود. البته ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین ذخایر طلا را در خزانه خود نگهداری می کند . همچنین تجارت پنهانی طلا و دور زدن تحریم ها در این حوزه به سادگی صورت می گرفت.

صادرات پتروشیمی نیز از جمله حوزه هایی است که در زمان تحریم نیزبه دلیل نیاز مبرم عراق و ترکیه و دیگر کشورها از جمله کشورهای آفریقایی با این کشورها به این تجارت خدشه قابل توجهی وارد نیامد و پتروشیمی در زمان تحریم ها تیز یکی از راه های ارزآور برای جمهوری اسلامی به حساب می آمد . پیش از این پیش بینی می شد که صنعت پترورشیمی در زمان تحریم ها و با توجه به مشتریان دائمی خود در سال جاری 13 میلیارد دلار ارز آوری برای ایران داشته باشد.

«امکان بازگشت حجم مورد توافقی از عواید مسدود شده در خارج از کشور» نیز از دیگر امتیازات به حساب می آید که نهایتا ارزش مالی 11 امتیاز غرب به ایران فقط حدود 7 میلیارد دلار است.

«تعلیق تحریم خودرو، تعلیق تحریم قطعات هواپیما ، تعلیق تحریم خطوط هوایی بویژه ایران ایر» از دیگر امتیازاتی است که به گفته برخی مقامات کشورمان «بزرگ» به حساب می آید.

سایر امتیازات واگذار شده از سوی غرب نیز درواقع امتیاز به حساب نمی آید بلکه بر اساس این باصطلاح امتیازات، جلوی اقداماتی که به احتمال بسیار ضعیف امکان داشت در آینده رخ دهد، گرفته شده است و آن «عدم اعمال تحریم جدید در شورای امنیت» و  همچنی «عدم اعمال تحریم جدید در اروپا» است.

«عدم اعمال تحریم جدید در امریکا» نیز از جمله دیگر امتیازات واگذار شده است که البته با توجه به یکی از بندهای مذکور در این توافقنامه، قانون ایالات متحده مبنا قرار داده شده است و کنگره و دولت آمریکا می توانند در صورت آنکه عدم تحریم ایران را برخلاف قانون آمریکا تشخیص دهند، ایران را با تحریم جدید مواجه کنند.

در توافقنامه ژنو در این باره آمده است: دولت آمریکا «در چارچوب اختیارات قانونی» رئیس جمهور و کنگره از تحمل تحریم های جدید هسته ای خودداری خواهد کرد.

همین موضوع یکی از مصادیق ضعف متن بیانیه است.

اما در برابر موارد مذکور ایران چه تعهداتی داده است؟ 27 تعهد تاثیرگذار که «ارائه اطلاعات در مورد معادن» ، «ارائه اطلاعات درباره شرکت‌های نورد اورانیوم» و «ارائه اطلاعات درباره منبع مواد» که یک خلا بزرگ اطلاعاتی و امنیتی به حساب می آید ، تنها 3 مورد آن است.

علاوه بر تعلیق اورانیوم 20درصد ، ذخایر موجود این سطح از اورانیوم نیز باید یا به سوخت 20 درصد تبدیل شود و یا اینکه در حد 5 درصد رقیق شود دیگر قابلیت بازفرآوری نداشته باشد. یعنی عملا با ابتکار طرف غربی موضوع 20 درصد از میز مذاکرات ایران و 1+5 برای همیشه کنار گذاشته و پرونده آن مختومه شد.

فریز تاسیسات فردو و همچنین بخشی از تاسیسات نطنز نیز از دیگر امتیازات ایران به غرب بوده است که تمامی امتیازات واگذاری ایران در اینجا آمده است.

در مذاکرات آتی با کدام برگ برنده گفتگو خواهد شد؟

اما سئوالی که هم اکنون مطرح است و به نظر می رسد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران باید توضحیاتی درباره آن ارائه دهند آن است که با حجم گسترده امتیازات واگذار شده به طرف غربی و امتیازاتی از قبیل آب سنگین اراک ، موضوع 20 درصد ، موضوع بازرسی ها و ... ، در گام های دوم و سوم مذاکرات، ایران قرار است چه امتیازاتی بدهد؟ آنگونه که دیپلمات های ایرانی و غربی گفته اند قرار است در دور بعدی مذاکرات هسته ای گام های اعتماد ساز دیگر ایران به منظور رفع تحریم های بیشتر برداشته شود و سئوال اینجاست ایران در گام اول مذاکرات به کف خواسته های خود و به خطوط قرمز رسیده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است در طرح نهایی پروتکل الحاقی در چارچوب اختیارات رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی به تصویب و اجرا در آید؟

اگر قرار است سمت و سوی مذاکرات به سمت محدودیت بیشتر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و به اجرا گذاشتن پروتکل الحاقی ختم شود که دیگر نیازی به انجام مذاکرات فشرده و ادامه دار نخواهد بود و هر مقام مسئولی می توانست بیشترین امتیاز ممکن را به طرف غربی بدهد؟

البته مقامات ایرانی می گویند که ایران در این مذاکرات حق خود در زمینه غنی سازی اورانیوم را به طرف مقابل قبولاند، هر چند که با تفسیر پذیر بودن بندهای توافقنامه ژنو و با استناد به اظهارات صریح جان کری این موضوع خود جای سئوال اساسی دارد.

 به نظر می رسد مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد نظارتی باید هر چه سریعتر به صورت گسترده در موضوع هسته ای ورود پیدا کرده و بصورت فنی مفاد این توافقنامه را برای تامین حداکثری منافع مردم ایران در دستور کار خود قرار دهد.

کد خبر:174599 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران

آقا شما 8 سال با این توهمات زندگی کردین ،مردم و بدبخت کردید و خودتون سودای کلان بدست آوردید. عمو دیگه تموم شد بهقول خودتون ااون .... را لولو برد


ج. اسلامی در عمل همه چیز را واگذار کرد و هیچ به دست نیاورد. یعنی آن کلیدی که روحانی خائن در روزهای اول مرتب نشان می داد کلید ایران بود که می خواست به آمریکایی ها تحویل بدهد و با این به اصطلاح موافقتنامه تحویل داد. (...)


احمد

باید تفاوتشو در امور مردم دید


رضا

من از شما سوال می پرسم!ایا استفاده ااز لوازم یدکی برای هواپیما،به منظور جلوگیری کردن از اتفاقات چیزی کمی می باش!؟ راستی اگر ما در صنعت خودر،خود کفا شدیم!چرا الان ماشین داخلی رو با این قیمت و کیفیت میخریم! واقیعت اینه که شما از وضع اجتماع وضع اقتصادی خبر ندارید!با استفاده از رانت و قدرت واستفاده از این موقیعت به فکر مردم نیستید! شما فقط دارید میگید لنگش کن ولی مردم زور ندارن.


مقایسه درستی نبود اگر تعهدات 5+1 را هم مثل تعهدات ایران نگاه میکردید تنها بند 8 آن میتوانست حداقل 20 مورد باشد. متاسفانه با ابن نوع نگاه رجا نیوز جز از دست دادن خوانندگان سایت چیزی بدست نمی آورد


وحيد

در دنيايي كه لحظات در پيشرفتهاي علمي در نظر گرفته مي شود ايران داوطلبانه وحداقل بمدت 6 ماه جهاد علمي پيشرفت هسته اي را متوقف كرد.با يد گفت رگ امير كبير ديگري زده شد.رييس جمهور روند رو به عقب دهه هشتاد را تكميل كرد. شايد فقط تاريخ بتواند عمق فاجعه را نشان دهد..افسوس


رضا

کسی میتونه از متن ضعیف صحبت کنه که مثل این بابا 5 روز با بزرگترین قدرتهای جهان فک زده باشه.بابا یکم انصاف هم خوب چیزیه.واقعا فکر منجمد میشه به این نظرات شما نگاه میکنه و یا این متن رو میخونه.10 سال به بدترین وجه ممکن جوانیمان خراب شد و به 30 سال رسیدم این 6 ماه هم روش اگر بدتر شد ادامه نمیدیم ولی اگه انصافا نتیجش خوب شد بیاید دست به دست هم بدیم میهن خویش کنیم آباد نه این که چون ظریف یا کسی که با شما مخالفه سر کاره بزنیم براش فقط برا اینکه زده باشیم


خجالت بکشید


اگه دنبال بمب نیستین، 20 درصد رو میخواین چیکار؟؟؟؟؟؟؟


روحانی خاتمی هاشمی مچکریم


یک ایرانی

دولت راستگویان... احساس حقارت خیلی بده، تازه بخاطر این تحقیر تو تلویزیون جشن هم میگیرن!!:((


دیوونه ها


ناشناس

ديدن متن توافقنامه خون هر ايراني رو به جوش مياره چون براي ما بهتره كه امتياز نديم اما هنوز براي قضاوت زوده با نظر احمد موافقم بايد ديد چي پيش مياد.


مجید

مطمئنا در آینده در کتب تاریخ دانش آموزان از ابن تفاهم نامه به عنوان قرارداد ترکمنچای دیگر یاد می کنند,هرچه تا کنون ریسته بودیم پنبه شد.


حسین

برای مشتی دلار حقوق حقه خود را فروختیم . . . اگر این توافق انجام نمی شد زودتر به حق خود می رسیدیم.


ممم

نانتان آجر شد ؟ کاسبان تحریم و اعتراضات 88


متاسفم جدا آقاي روحاني ديروز طوري صحبت ميكرد كه خيال ميكردي فتح الفتوح كرده. اين همه باج دادن كه هنر نيست


ایرانی

مگه غیر از این انتظار دیگه ای داشتید. این نتیجه انتخاب دولت فقط بر مبنای جیبه


آتش نشانی

بوی سوختنی می آید.


رجا سوختی بگو سوختم! دیگه اینهمه داستان نویسی نمی خواد! :)))))))))))


مجتبی

این کارشناسانی که می گویند هر یک از امتیازهای داده شده از سوی ایران ارزشی برابر یا بیشتر از 11 امتیاز داده شده از سوی طرف مقابل را دارد، چرا در زمان مذاکرات تیم قبلی نتوانستند با دادن یکی از این امتیازات 11 امتیاز یا بیشتر را بگیرند؟ می گویید متوقف ساختن تلاش‌های بیشتر برای کاهش فروش نفت خام ایران را امتیاز بزرگی به حساب آورده اند، چرا که قبل از تحریمها دو و نیم میلیون بشکه نفت می فروختیم. از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است !! فکر می کنید در صورت عدم توافق نمی توانستند تحریمها را افزایش داده و باز هم عرصه را بر ایران تنگتر کنند؟ با منطق شما که اینگونه این توافقنامه را زیر سوال می برید، فتح خرمشهر با آنهمه شهید و مجروح و ... هم یک شکست کامل بوده است چرا که قبل از جنگ ما خرمشهر را در اختیار داشتیم، چرا برای گرفتن آن اینهمه هزینه دادیم؟


من ناراحتم که که این دولت نظرش به گرو نگه داشتن ارز و کالاهاست که اگه تحریمها کوتاه بیان خود دولت کوتاه نمی آد


امير

بندهايي كه جليلي زير بابرش نرفت، آقايان زيربارش رفته اند و تازه در بوق و كرنا هم مي كنند


پیمان

روحانی یدونه باشه ظریف عای بودی دولتی که از صندوق رای با سوادا در بیاد نه جنگ طلبا همرو راضی میکنه . فقط روحیه ی مردم و تو این 2 روز ببینین . روحانی گفت 100 روزه ، به حرفش عمل کرد . نه اینکه مثل احمدی نژاد بگه این کارو می کنم بر عکس شه . از وقتی اومده دلار 700 تومن سکه 800 هزار تومن کشیده پایین . خدا خیرت بده رهروِ خاتمی و هاشمی


مهدی

سلام بانظر رضا موافقم که چون مخالف ماهستن که نباید براشون زد اما بیایم با دید مثبت به قضیه نگاه کنیم تجربه خوبی میشه ولی واقعا ترکمتنچای دومه. به هر حال باید صبر کرد نتیجه رو دید اگه نتیجش خوب شد همون حرف رضا


این نوع توافق کردن که هنر نمی خواست دشمنان از اول هم همین رو می خواستن ولی به خاطر اینکه ایران قبول نمی کرد مذاکرات اینقدر طول کشیده بود.. طرف ایرانی برای اینکه مذاکرات رو سریع به نتیجه برسونن هر خیانتی رو که خواستن مرتکب شدند... امان از بی بصیرتی بعضی ها.. تلویزیون هم یک نفر رو نمی یاره که درست نقد کنه همه دارن به به چه چه الکی به خاطر هیچی می کنن... تحریم اصلی تحریم نفتی و بانکی بود که سرجاشه


محمد

درزمان احمدی نزاد وجلیلی مابه 19000سانتریفیوز رسیدیم چرا از أنها تشکر نمیکنند درحالیکه فقط سختیها راگردنشان میاندازند. تازه این همه امتیازدادند چیزی برای بعدکه چانه بزنند نماند/ لابد بعدا 5درصد هم مورد بحث قرار میگیرد.

يکشنبه، 3 آذر 1392

11:00:28 PM

ایران در برابر 4 امتیاز بزرگ و اصلی خود یعنی تعلیق غنی سازی اورانیوم 20 درصد، تعلیق غنی سازی بالاتر از 5 درصد، تعطیلی راکتور آب سنگین اراک و نظارت های گسترده و روزانه از تاسیسات و معادن مربوط به انرژی هسته ای که به عقیده برخی کارشناسان هر یک از این امتیازات می توانست معادل 11 امتیاز واگذاری غرب و حتی بیشتر از آن باشد، امتیازاتی را به دست آورده است که یکی نسبت چندانی با وزن این امتیازات ندارند