ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
پنجشنبه، 9 بهمن 1393 23:50
تبلیغات

درباره رئیس ستاد موسوی در سال 88 و گزینه این روزهای تصدی وزارت نفت/
روایتی از نقش زنگنه در قرارداد ننگین «کرسنت»/ روحانی درباره وزیر نفت پیشنهادی‌اش چه گفته بود؟

رجانیوز - گروه سیاسی: آقای روحانی در آذرماه سال 81 و از جایگاه دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به آقای خاتمی رئیس جمهور وقت به عملکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت کابینه اصلاحات به شدت اعتراض کرده و اقدام ایشان در انعقاد قرارداد نفتی «کرسنت» را بیرون از چارچوب قانون و از طریق «واسطه» دانسته و این قرارداد را دارای آثار منفی فراوان برای جمهوری اسلامی ایران دانسته بود.

به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان، اکنون زمزمه نام بیژن زنگنه به عنوان گزینه احتمالی تصدی وزارت نفت با توجه به سوابق زنگنه که مورد اعتراض روحانی نیز بوده است، در میان صاحب‌نظران اقتصادی و سیاسی با تعجب آمیخته به تاسف روبرو شده است.

 بنابر آخرین خبرها و احتمالاً به خاطر برخی فشارهای فزاینده به رئیس جمهور منتخب، احتمال معرفی زنگنه به عنوان وزیر نفت به مجلس افزایش یافته و این در حالی است که زنگنه دارای سوابق تخلفات بزرگ اقتصادی و سیاسی است. وی ضمن اینکه یکی از نقش‌آفرینان فتنه و آشوب سال 88 در مرکزیت ستاد موسوی بود، یکی از عوامل و متهمان اصلی امضای قرارداد خائنانه فروش گاز به امارات (شرکت کرسنت) است. این قرارداد 25 ساله به واسطه دلالی و رشوه‌های کلان برخی دلالان، 14 برابر زیر قیمت امضا شد و موجب اعتراض گسترده کارشناسان اقتصادی و نفتی شد.
 
نکته جالب در این میان این است که دکتر روحانی در سال 81 ضمن نامه‌ای به رئیس جمهور وقت (خاتمی) تأکید کرده که «عقد قرارداد طولانی گاز با شرکتی غیر معتبر که بنابر گزارشات دریافتی از وزارت نفت طی سال‌های گذشته عملکردی ضعیف و توأم با نادیده گرفتن حقوق ایران در ارتباط با میدان نفتی مبارک داشته، تکرار تجربه تلخی است که سالیان دراز گرفتار آن خواهیم بود.» روحانی همان زمان معتقد بود: «شرایط بازار موجب گردیده که قیمت و شرایط قراردادی مذاکره شده در مقایسه با منطقه بسیار پایین و غیرمطلوب باشد.»
 
روحانی در آن نامه با هشدار درباره اینکه قرارداد کرسنت [با پیگیری شخص زنگنه] احتمالاً آثار منفی اقتصادی درازمدت بر بازار گاز کشور خواهد داشت و هیچ منفعت سیاسی نیز در پی نخواهد داشت، تأکید کرده بود از حدود یک سال پیش سؤالاتی از وزیر نفت (زنگنه) درباره قرارداد کرسنت مطرح کرده که با وجود دستور خاتمی، پاسخی دریافت نشده است.
 
روحانی در این نامه تصریح می‌کند قرارداد مذکور از طریق واسطه‌ها و عدم ارتباط مستقیم دولتی با یک شرکت غیرمعتبر به امضا رسیده است.
 
بنابر گزارش منابع مطلع، زنگنه درباره قرارداد کرسنت از سوی مراجع قضایی احضار شده از جمله به این دلیل که از مصوبه شورای اقتصاد عدول کرده و بدون تأیید هیئت وزیران و مجلس، ‌اقدام به انعقاد قرارداد کلان اقتصادی با شرکت خارجی کرده است. او همچنین متهم به تبانی در انعقاد قرارداد با قیمت غیرعادلانه است.
 
گفتنی است پیش از این بیژن نامدار زنگنه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در مورد ویژگی‌های وزیر نفت دولت یازدهم با اشاره به این که هم اکنون صنعت نفت کشور با مشکل «سرمایه‌گذاری» و «بازار» روبرو است گفته بود: فردی که قرار است به عنوان وزیر نفت انتخاب شود باید بتواند مشکلات بیرونی نفت را برای توسعه این صنعت به ویژه در بخش بالادستی نفت و گاز برطرف کند.
 
او با تأکید بر این که «افرادی باید وارد وزارت نفت شوند که حرفه‌ای و کاربلد باشند» تصریح کرد: «باید گروهبان‌هایی که الان سر کار هستند بروند کار گروهبانی کنند تا ژنرال‌ها کارها را انجام دهند.»
 
این وزیر اسبق نفت با اشاره به این که «در حال حاضر برخی از افرادی که برای سمت وزارت نفت مطرح می‌شوند به درد این کار نمی‌خورند» گفته بود: تعداد خیلی خیلی اندکی هستند که می‌توانند این کار را انجام دهند.
 
از سوی دیگر یک گزارش موثق حاکی است که طی سال‌های 83 تا 84 و در وزارت آقای زنگنه به منظور تغییر ساختار شرکت ملی نفت ایران، ‌تمام اطلاعات صنعت نفت ایران در اختیار یک شرکت صهیونیستی به نام «بین» ایتالیا قرار گرفت.
 
قرارداد مطالعاتی طرح جامع تغییر ساختار شرکت نفت در سال 83 و در دولت خاتمی توسط بیژن زنگنه با یک شرکت بین‌المللی ایتالیایی به نام «بین» عملیاتی شد به طوری که ریاست این شرکت برعهده خانم اوریت گادیش عضو ارتش و همکار سازمان ضد جاسوسی ارتش صهیونیست بود. بنابراین اولین سؤالی که به ذهن متبادر می‌شود، این است که چگونه طرحی تا این حد مهم که قرار است جزئی‌ترین اطلاعات و اسناد نفت و گاز یک کشور که بعضاً شاید اطلاعات محرمانه و سری هم در بین آنها یافت شود را در اختیار یک شرکت خارجی قرار داد، به طوری که حتی طرف مورد معامله و ماهیت شرکت طرف قرارداد نیز مورد بررسی قرار نگیرد؟ اکنون سؤال این است آقای روحانی چگونه حاضر شده‌اند، شخصی با این سوابق را برای تصدی وزارتخانه حساس و تعیین‌کننده نفت به مجلس معرفی کنند. گزینه‌ای که خود آقای روحانی بر عدم صلاحیت ایشان تاکید داشته‌اند؟!

کد خبر:163960 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
خالد

خداکنه مجلس رای ندهد و الا معلوم نیست که چه بر سر نفت خواهدآمد . در حالیکه او از حامیان فتنه 88 هم مست .


علی

جای تاسف است که آقای زنگنه که عامل اصلی وابستگی ایران به بنزین وارداتی بوده و به قول خودشان اعتقادی به خودکفایی بنزین نداشته (حالا دلایلش بماند) آدم قحطی شده که حتماً ایشان باید وزیر شود . هنوز زود است که مردم قدر آقای احمدی نژاد را بدانند


ج م

فشارهای وارده به آقای روحانی از طرف آقای هاشمی باید از طریق نمایندگانی که به وظائف قانونی خود عمل می کنند گرفته شود . والا ایشان را ضعیف خواهد کرد و جمله ی اگر بگذارند آقای هاشمی مستمسک پیدا خواهد کرد . اگر وزرا درست انتخاب شوند (با مشخصه هائی که مقام معظم رهبری تعیین کردند ) و مردم هم حمایت کنند معلوم است که موفقیت دنبالش دارد . مگر می شود کاری را که عموم حمایت کنند دچار مشکل شود ؟ یدالله مع الجماعه . چیزی که نصرت خدا پشتش باشد شکستی ندارد .


این شخص گفته بود که تولید بنزین به صرفه نیست و باید همیشه بنزین را وارد کرد. واقعا چقدر بی حیا هستند که خود را آماده خیانتهای جدید می‌بینند


محمد علی

با سلام، وقتی آقای روحانی برنده‌ی انتخابات شده اجازه بدهیم افرادش را به سلیقه‌ی خودش انتخاب کند اگر شما مدرکی علیه افرادش دارید اخلاقا باید به خودش ارائه دهید نه اینکه رسانه‌ای کنید در غیر اینصورت فرق شما با لشکرکشان خیابانی 88 چیست؟! آقای نامدار کارنامه‌ی خوبی دارد و از پیروان امام (ره) و رهبری است.


برادر مسلمان تهمت زدن به کسی، بدون اینکه جرمش ثابت شده باشه هم جرم، هم گناه، اگر مسئله ای هست باید به دادگاه شکایت کنید یا حداقل مدرک ارائه کنید. نماز روزه هاتون قبول باشه و خدا همه رو هدایت کنه


مریم

تازه اولشه


محمد

کابینه اعتدال این است یک سری افراد پیر که عمدتا از اصلاح طلبان و کارگزارانند


آقای زنگنه موفق ترین وزیر نفت بعد از انقلاب بود.


8 سال طرفدار احمدی نژاد و وزیراش بودین چه بلایی سر مردم در امد!! لطفا چند مدت چیزی نگین!1


حتما توی این هشت سال(البته بجز سال 88) مشغول اعتکاف و توبه بوده و الان احساس کرده که توبه اش قبول شده که هیچ، بقول خودش ژنرال شده و میخاد به کشور با قراردادفول مون(کرسنت یعنی هلال/ و فول مون یعنی ماه شب چهارده) خدمات صادقانه ارائه کنه. وقتی به بعضیا میدان بدن دو قورت و نیم هم طلبکارند.


احمد

اگر نامه آقای روحانی درسال81درست باشد پس حتما آقای روحالی در انتخاب وزرا تحت فشار است والا دلیل ندارد کسی که قبلا از نظر ریس جمهور محترم مشکل داشته الان به وزیری همان پست انتخاب گردد. در ضمن همان زمان بحثها درمورد خلاف بودن قرارداد کرسنت را رورنامه بارها نوشتند حالا چه تصمیمی گرفته شده خدا میداند


محمدی

دلایل متقن آورده شد لطفا اگر دلیلی بر رد آنها داری بیاور در غیر این صورت همه چیز را رد نکن چه لزومی دارد مملکت ما با وجود این همه افراد لایق به عقب برگردد و شخصی که سالیان زیادی وزیر بوده را دوباره وزیر کند این شخص فرصت کار داشته باید آن زمان انجام می داد....


مجید

گاهی اوقات در صحنه نبرد فکر یک گروهبانی که در صحنه عملیات قرار دارد بهتر از ژنرال هایی ست که مرفه نشین بی درد هستند کار میکند.!!؟


رضا

سلام. دوستانی که نظر دادند که باید در دادگاه ثابت بشه بعد مطرح کرد توجه کنند که خود آقای روحانی سال 81 به خاتمی نامه زده و بی قانونی های کرسنت رو گوشزد کرده. آقای رو حانی که در مراسم صدا و سیما گفت وامدار گروهی نیستم حالا ببینید چه فشاری روش هست که حاضر شده پا روی حرف خودش بگذاره. جمله ژنرالها باید بیان هم از کارگزارانی ها بعید نیست چون همیشه طلبکار ملت و خود را آقا بالا سر می بینند


علی

با توجه به گفته اقای روحانی در سال 81 نشان می دهد تا چه اندازه کابینه تحمیلی است .


نرگس

تهمت کجاست سرنوشت مملکت چرا اگه مال خودتونباشه به عالم وادم تهمت میزنید این عین حقیقت وسوابق قبلی این اقا نشون میده شایستگی ندارند


کابینه که کابینه هاشمی رفسنجانی است.


اللهم عجل لولیک الفرج آقا بیا که نایب بر حق ات تنهاست فقط خدا به داد این مملکت برسه از این به بعد


امیر

بعد از 34 سال نشان دادند که در این کشور قحط الرجال است و به اسم دلجویی از پیشکسوتان و پیر خادمان! باید عرصه برای واگذاری کشور به نسل سوم تنگتر گردد

شنبه، 12 مرداد 1392

11:40:00 AM

آقای روحانی در آذرماه سال 81 و از جایگاه دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به آقای خاتمی رئیس جمهور وقت به عملکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت کابینه اصلاحات به شدت اعتراض کرده و اقدام ایشان در انعقاد قرارداد نفتی «کرسنت» را بیرون از چارچوب قانون و از طریق «واسطه» دانسته و این قرارداد را دارای آثار منفی فراوان برای جمهوری اسلامی ایران دانسته بود.