ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
يکشنبه، 30 آذر 1393 10:18
تبلیغات
پاسخ خواندني پناهيان به ادعاهاي مطهري در مورد مقوله ولايت فقيه

حجت الاسلام و المسلمين علیرضا پناهیان با ارسال متنی به رجانیوز، به مباحث مطروحه در جوابیه علی مطهری پاسخ گفت.

به گزارش رجانیوز، حجت الاسلام پناهیان هفته گذشته در همایش حامیان جوان جبهه پایداری در شهر ری، بدون نام بردن از علي مطهري با يادآوري يكي از ادعاهاي وي و سپس نقد آن، دلیل لزوم رای ندادن به امثال مطهری را این‌گونه بيان داشت: «برخی از نمایندگان اصول‎گرای مجلس که از حداقل درایت سیاسی برخوردار نیستند، می‌گویند كه مجلس نباید تابع اشارات رهبری باشد بلکه فقط باید تابع فرامین و حکم حکومتی باشد! در حالي‌كه مجلسي که چنین باشد، به نقطه امید دشمن تبدیل خواهد شد و امنیت و اقتدار کشور را کاهش خواهد داد. به نماینده اصول‌گرا می‌گوییم چرا رسانه بیگانه سخنان تو را پخش می‎کند، می‌گوید من نمی‎دانم چرا این‎کار را می‌کند! ما باید ببینیم مواضع کدام یک از نامزدها در بی بی سی با اشتیاق پوشش داده می‌شود و به اين افراد رای ندهیم و در مقابل ببينيم دشمنان از مواضع چه کسی برآشفته می شوند، به او رای بدهیم.»

سخنراني حجت‌الاسلام پناهيان در جمع جوانان حامی جبهه پایداری: مصلحتی برای رأی ندادن به انقلابی‎ها وجود ندارد/ نماینده ای انتخاب کنید که دشمن از او بترسد/ پاسخ به ادعاي مطهري

این سخنان استاد پناهیان و برخی استدلالات دیگر ایشان، بلافاصله با واکنش علی مطهری مواجه شد و مطهری با انتشار متنی طولانی در رسانه‌ها به سخنان پناهیان پاسخ گفت.

در پاسخ علی مطهری به استاد پناهیان که متضمن توهین به وی و مستمعین پرتعداد ایشان در سراسر کشور بود، از تعابیری همچون «بی‌سوادتر از طلبه‌ي مبتدی»، «اشعری مسلک»، «کتمان کننده‌ي برخی از حقائق تاریخ اسلام و دیدگاه‌های رهبری»، «منحرف»، «شبیه خوارج » و « شبیه گروه فرقان و قاتلان شهید مطهری» استفاده شده بود.

پاسخ مطهري به سخنان حجت‌الاسلام پناهيان

در این جوابیه علی مطهری با اشاره به سخنان استاد پناهیان، این سخنان «تفسیر خودساخته آقای پناهیان از ولایت فقیه» تعبیر شده است و در ادامه مطهری تلاش کرده است تا اثبات کند «جنجال و شادی دشمن، تنها ملاک نیست» وی در ادامه نیز برای  جوانان مخاطب استاد پناهیان ابراز تاسف کرده و نوشته است: «اما افسوس که برخی جوانان پاک و انقلابی می پندارند امثال آقای پناهیان درک عمیقی از معارف اسلامی داشته و به جای خواندن کتب شهید مطهری معلومات خود را از منابر این چنینی می گیرند.»

در پی انتشار این متن در رسانه‌ها، حجت الاسلام و المسلمین پناهیان با ارسال متنی به جوابیه علی مطهری پاسخ داد. استاد پناهیان در پاسخ خود، سیره رهبر انقلاب را خلاف آنچه علی مطهری تبلیغ می‌کند برشمرده و به تناقضی در این رابطه در رفتار مطهری اشاره کرده است. وی در ادامه به موضوع انتقاد از رهبری و معصومین به صورت علمی و متکی بر روایات و احادیث پرداخته و در پایان می نویسد: «اگرچه اینکه بنده را به جریان‌های رقبای انتخاباتی خودتان ملحق کرده‌اید، و خواسته‌اید کار خود را آسان کنید و با یک تیر دو نشان بزنید، ولی مطمئن باشید من با تمام جریان‌های اصولگرا که مقابل ساده‌اندیشی‌های امثال جنابعالی بایستند و شما از فهرست خود خارج نمایند، همراه خواهم بود و همکاری خواهم کرد.»

رجانیوز در ادامه متن کامل پاسخ حجت الاسلام و المسلمین پناهیان به علی مطهری را منتشر می‌کند:

 

جناب آقای علی مطهری سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

از آنجا که شما در مرقومه‌ي خود مطالبی را به بنده نسبت داده‌اید که صحیح نبوده، و ضمن آن برخی از دیدگاه‌های خود درباره‌ي ولایت فقیه را که قابل نقد می‌باشد، بیان فرموده‌اید، به این وسیله‌ي نکاتی را در پاسخ به فرمایشات جنابعالی متعرض می‌شوم. این نامه نه برای اهمیت داشتن رفع اتهام، که به دلیل امکان سوءاستفاده از مطالب شما و شبهاتی که مطرح فرموده‌اید و اهمیت دیگر مطالبی که ظاهراً به سرعت و طبیعتاً توأم با بی‌دقتی از جانب شما بیان شده، نگاشته می‌شود.

مقدمتاً باید بگویم بنده همیشه ارزش‎مندترین فائده‌ي هر رخداد سیاسی، خصوصاً انتخابات را، رشد سیاسی و بصیرت جامعه می‌دانم؛ و خوشحالم از اینکه این گفت‌وگو موجب رونق این فایده‌ي مهم شود. برای بنده مهم‌تر از اینکه چه کسانی به مجلس راه یابند، شفافیت و سلامت هر چه بیشتر فضای سیاسی جامعه اهمیت دارد. چون چنین فضای روشنی دیر یا زود جلوی عوام‌فریبی‌ها را خواهد گرفت و موجب ثبات هرچه بیشتر جامعه در صراط مستقیم انقلاب خواهد شد.

طبیعی است سخن درباره‌ي آنچه شما فرموده‌اید مجال بیشتری می‌طلبد و ممکن است در این مختصر حق مطلب ادا نشود. لذا پیشاپیش از مجمل بودن برخی نکات و نیز طولانی شدن کل نوشته، از جنابعالی و خوانندگان محترم پوزش می‌طلبم.

در همین آغاز کلام به عرض می‌رسانم که بنده احترام شما را خصوصاً به دلیل پدر بزرگوارتان لازم می‌دانم و امیدوارم شما نیز تحمل شنیدن سخن مخالف را داشته باشید.

*** 1- درباره‌ي تبدیل شدن مجلس به یک موجود دست و پا بسته ***

ابتدا فرموده‌اید: «برای طرح هر موضوعی در مجلس لزومی ندارد ابتدا از نظر موافق رهبری اطمینان حاصل کنیم تا مجلس به یک موجود دست و پا بسته تبدیل شود.» برای روشن شدن اذهان عمومی عرض می‌کنم که اساساً رهبری معظم در اکثر مواردی که از ایشان تقاضای دخالت می‌شود، حتی از بیان نظر خود پرهیز می‌كنند و به شدت به گردش امور طبق روال طبیعی و قانونی معتقد و ملتزم هستند؛ و حتی از اختیارات خود تا آنجا که بر مصالح عالی نظام خللی ایجاد نشود، استفاده نمی‌کنند، و بر این امر، مراقبت و عنایت خاص دارند. نه تنها مجلس شورای اسلامی، بلکه مجمع تشخیص مصلحت و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی را، که اعضاي آن را خود انتخاب می‌کنند، نیز غالبا در تصمیمات خود آزاد می‌گذارند، و به تشخیص‌های مسئولین و قانون‌گذاران احترام می‌گذارند. اگرچه رهنمودهای کلی خود را بیان داشته و بر اجرای آنها نظارت دقیق دارند.

این مطلب را به آن دلیل عرض کردم که خوانندگان متن شما تصور نکنند گروهی دائم به دنبال کسب نظر از ایشان در امور غیر مهمه هستند، و رهبری هم دائماً در حال اظهارنظرهای غیرضروری می‌باشند. این القاي فرمایش شماست و اجحافی بزرگ در حق نظام و رهبری است. در چنین موقعیتی، سخن شما ضمن ایجاد ذهنیت تقابل موهوم اختیارات مجلس و رهنمودهای رهبری، برای بعضی‌ها پز استقلال‌طلبی برای مجلس را به همراه دارد، که مسلماً ضمن متهم ساختن سیره‌ي رهبری، فریب افکار عمومی را به همراه خواهد داشت و حرمت شرعی دارد. خصوصا اگر برای رای آوردن باشد.

سخن شما در استقلال مجلس در برابر نظرات رهبری، خصوصاً به دلیل تکرار آن و بلند گفتن آن، و به دلیل تعارض آن با واقعیت، ابتداءً سخن بیهوده‌ای است، و سپس القاي غلط دارد. و پس از آن زمینه‌ي بی‌اعتنایی فرصت‌طلبان به همان اشارات و رهنمودهای کلان رهبری را فراهم می‌کند. اینچنین می‌شود که دشمنان کلام شما را تکرار می‌کنند و دوستان به آن اعتراض می‌کنند.

یک نمونه از این سیره‌ي رهبری را بنده ـ که اتفاقاً کمتر هم خدمت بزرگان می‌رسم ـ یک‎بار در حضور خود شما تجربه کردم. وقتی که شما در حضور ایشان و جمعی دیگر، از وضع فرهنگی دولت به خصوص در اهمال دولت در برخورد با بی‌حجابی‌ها انتقاد کردید، ایشان به شما با این مضمون پاسخ دادند: شما از راه‌کارهای نظارتی و قانونی خودتان در مجلس برای اصلاح امور استفاده کنید. چرا به من می‌گویید؟ من هم به سهم خودم پیگیری می‌کنم.

 2- چرا ما بر انتقاد از رهبری تاکید نمی‌ورزیم؟

ولی آنچه درباره انتقاد رهبری گفته‌اید، همه اتهاماتی است که به نیروهای معتقد به ولایت وارد کرده‌اید. ما آنچه رهبری در باب انتقاد فرموده‌اند نیز قبول داریم. ولی شما علی القاعده باید آداب و شرایط آن را هم بدانید. خود شما در جایی اجمالا گفته‌اید: باید ابهت و احترام رهبری حفظ شود(مصاحبه با خبرآنلاین)؛ اما لازم است در باب این آداب چند جمله‌ای به عرض برسانم:

چون رهبر عزیز ما بسیار انتقادپذیر هستند، تصور می‌کنم هرکس صادقانه انتقادی دارد، می‌تواند بدون بوق و کرنا به ایشان ارائه كند؛ و یقین داریم ایشان از کنار هیچ سخن کارشناسانه‌ای بی‌تفاوت عبور نمی‌کنند. مگر آنکه کسی مقاصد دیگری از علنی کردن انتقاد خود داشته باشد که معمولا چنین مقاصدی شوم و پلید به نظر می‌رسد. مثل اینکه بعضی‌ها مایلند از این طریق کسب وجاهتی کنند و یا به تضعیف جایگاه رهبری برای تسهیل نیل خود به منفعت‌طلبی‌هایشان بپردازند. در این میان کسانی هم هستند که بازی‌خوردگان صحنه‌ي سیاستند و از سر صدق به اشتباه می‌افتند و به نفع دیگرانی که پشت صحنه‌اند به میدان فرستاده می‌شوند.

ضمن آنکه ایشان انتقادات علنی را هم همیشه بزرگوارانه مورد مداقه قرار داده‌اند و بردبارانه‌تر از هرکس برخورد کرده‌اند. و زمینه‌ي طرح انتقاد را هم فراهم كرده‌اند، و حتی مانع از حذف آن از رسانه نیز شده‌اند. البته مردم هوشمند ما هم اهل قضاوت و داوری درباره‌ي انتقادات مطرح شده نیز هستند. چه بسا کسی از رهبری به صورت علنی انتقادی را مطرح كند و خود مردم نه تنها این انتقاد را وارد ندانند بلکه به اغراض و امراض احتمالی پشت صحنه‌ي آن پی ببرند و پاسخ دندان‌شکنی به انتقاد کننده بدهند. طبیعی است در چنین صورتی شما نمی‌توانید مردم را از قضاوت درباره‌ي انتقادکنندگان منع نمایید.

دیگر اینکه کوبیدن بر طبل انتقاد از رهبری را رفتاری ابتداءً بیهوده و سپس مغرضانه می‌دانم؛ چرا که ایشان را شخصیتی بسیار انتقادپذیر می‌دانم؛ و بلکه تا آنجا که شخص بنده تجربه کرده‌ام ایشان بی‌شک «انتقاد پذیرترین» فرد سیاسی این مملکت هستند.

ضمن آنکه ما و شما می‌دانیم هرکسی شایستگی انتقاد از رهبری را ندارد و بیان مسائل پیچیده نیز معمولا بیشتر به عوام‌فریبی می‌انجامد تا اصلاح امور. کسی که پیشینه‌ي سوء او معلوم است و انحراف افکارش پیداست و عملکردش بدتر از گفتارش می‌باشد، و یا از اطلاعات کافی برخوردار نیست، انتقاد او از ارکان نظام چه ارزشی دارد و عرصه‌ي سیمرغ چه جولانگاه اوست.

به اضافه اینکه تاریخ منتقدین از رهبری هم نشان داده است آنان که دیروز بر این امر اصرار می‌ورزیدند اکثراً امروز دین و ایمان هم ندارند چه رسد به اعتقاد به نظام، و در آغوش دشمنان این نظام مشغول خوش رقصی می‌باشند.

شاید تفاوت ما با شما این باشد که اگر کسی انتقادی از رهبری کرد ما در بررسی صحت و سقم سخن او و نیز قصد و غرض احتمالی او موشکافانه دقت به خرج می‌دهیم تا به سهولت کسی نتواند از اقتدار نظام بکاهد. اگر سخن سخیفی بود به سهم خود برای تنویر افکار عمومی مقابل انتقادکننده با منطق و برهان، مانند هر حق‌طلبی می‌ایستیم؛ و معتقدیم سخن باطل گفتن در مقام انتقاد از رهبری مصونیت از نقد نمی‌آورد. و اگر مبانی انتقادش غلط بود به روشنگری علیه مبانی او می‌پردازیم و به اندازه‌ای که می‌توان اطمینان حاصل کرد که انتقاد باطل کسی به صورتی مکارانه مصالح نظام را نشانه گرفته است و بوی نفاق می‌دهد، علیه او فریاد می‌زنیم. کاری که کمتر از شما دیده‌ایم. و اگر ببینیم انتقاد او بهانه‌ایست تا جامعه را به تشنج بکشاند و نظام را سست نماید، تا پای جان و تا آنجا که قانون اجازه می‌دهد با او مقابله می‌کنیم. و این فعالیت را یاری نظام می‌دانیم. هر چند در مواردی مانند سخنان سخیف آقای علایی، تظاهرات در مقابل خانه‌ي ایشان ضرورتی نداشت و تنها سوژه‌ای چند روزه به دست دشمن داد. و اگر کسانی مثل حضرت‌عالی اشتباهات فاحش او را درمی‌یافتید و او را نقد می‌فرمودید شاید دیگر کسی ضرورتی برای فریاد کشیدن بر سر او احساس نمی‌کرد.

البته باید درباره‌ي فرق انتقاد و تخریب در جایی مفصلا گفتگو کنیم، تا جلوی برخی عوام‌فریبی‌ها و غرب‌زدگی‌ها گرفته شود. و درباره‌ي احکام مربوط به تکلیف ولی فقیه در پذیرش و یا عدم پذیرش رای دیگران در شرایط گوناگون نیز باید جداگانه سخن گفت تا حقائق مهم‌تری آشکار شود.

راستی شما و همفکران شما که اینقدر انتقاد به رهبری را که نوعی نظارت بر رفتار ایشان است، تکرار می‌فرمایید، چرا در جریان طرح نظارت خودِ مجلس بر نمایندگان مجلس، می‌فرمودید: «سند رقیت و بردگی خود را امضا نکنیم»؟نامه اصلاح‌طلبان فتنه‌گر به شما در دفاع از زندانیان فتنه و همچنین دفاع از بیانات شما در باب انتقاد از رهبری که اخیرا انتشار یافته، جریانش چیست؟ بنده وقتی این نامه را دیدم، یاد شکواییه‌های اعضای تروریست سازمان منافقین به آقای منتظری افتادم. آنها نیز قبل از اجرای حکم اعدام که به دستور شخص امام و پس از جنایت‌های آنها در کشتار مردم صادر شده بود، چنین مظلوم‌نمایانه به منتظری استغاثه می‌کردند و او نیز فریب می‌خورد. امیدواریم شما فریب نخورید.

آیا شما این کلمات امام را دقیقاً مرور کرده‌اید: «غلط می‏کنی قانون را قبول نداری! قانون ترا قبول ندارد. نباید از مردم پذیرفت، از کسی پذیرفت، که ما شورای نگهبان را قبول نداریم. نمی‏توانی قبول نداشته باشی... بعد از اینکه یک چیزی قانونی شد دیگر نق زدن در آن، اگر بخواهد مردم را تحریک بکند، مفسد فی‌الارض است؛ و باید با او دادگاه‌ها عمل مفسد فی‌الارض بکنند.» (صحیفه امام،ج14ص377) «بستن بازار در هر جا و راه افتادن در کوچه و محله‏ها بدون اینکه از طرف وزارت کشور اجازه داده شده باشد، این انحراف است و محرّم (حرام) است و قوای انتظامی و نظامی و پاسداران و بسیج و تمام ملت موظف‏اند، شرعاً مکلف‏اند به تکلیف الهی که جلوگیری از این مفسده‏ها بکنند.» (صحیفه امام،ج14ص318) چرا شما در فتنه اینچنین موضع‌گیری نکردید؟ راستی علت علاقه شدید بی‌بی‌سی فارسی، رادیو اسرائیل و صدای آمریکا به مواضع و فرمایشات شما چیست؟

ضمن اینکه اگر شما ما را متهم می‌کنید به ندیده گرفتن فرمایشات حضرت آقا درباره‌ي جواز انتقاد از رهبری، که اتهام ناروایی است، من برای شما یادآوری می‌کنم سخن ایشان را که در پاسخ به سوالی در همین زمینه فرمودند: «... شما می‌گویید چرا به رهبری انتقاد نمی‌کنند! اوّلاً که عیبجویی از رهبری مگر چه حُسنی دارد؟ رهبری‌ای که در نظام جمهوری اسلامی اشاره‌ی انگشتش باید بتواند در یک لحظه‌ی خطرناک و حسّاس، مردم را به جانفشانی وادار کند، آیا این مصلحت است که یک نفر به میل خودش بیاید بایستد و بدون حق و بدون موجب، نسبت به او بدگویی کند؟! آیا این به نظر شما کار خیلی خوبی است؟! این کار بد است؛ رواج نداشته باشد، بهتر است.» (12/ 04/ 1377- جلسه‌ي پرسش و پاسخ با مدیران مسؤول و سردبیران نشریات دانشجویی)

البته شما باید به کامل کلام ایشان که در پاسخ به سوال درباره انتقاد از رهبری بیان فرموده‌اند، مراجعه بفرمایید. تا برایتان معلوم شود هرکسی می‌خواهد باب انتقاد را بگشاید، باید بتواند باب عیب‌جویی را ببندد، والا نتیجه‌ای جز بی‌بند و باری و هرج و مرج در جامعه نخواهد داشت. و یقیناً منتقد دلسوز و عاقل هیچ‌گاه زمینه‌ي پدید آمدن چنین نتیجه‌ای را فراهم نمی‌کند.

3- تفاوت انتقاد از رهبری با مشورت دادن

شما انتقاد از رهبری را عین مشورت دادن به او گرفته‌اید و این تشبیه غلطی است. گفته‌اید اگر انتقاد کردن غلط است پس مشورت دادن هم غلط است. در حالی‌که فرق بسیاری بین مشورت دادن و انتقاد کردن هست که امید است نظر خود را اصلاح بفرمایید. «انتقاد» بعد از این است که کسی عملی را انجام داده و یا رأیی را اعلام کرده، ولی مشورت مربوط است به قبل از اقدام. و شما خوب می‌دانید مقام معظم رهبری بیشترین بررسی‌های کارشناسانه و رایزنی‌های عالمانه را برای کوچکترین رهنمودها و راهبردهای خود به کارمی‌گیرند. لذا اگر کسی بر ضرورت مشورت دادن به رهبری به گونه‌ای مبالغه‌آمیز در جامعه حرف بزند، برای هر شنونده‌ای این‌گونه القا می‌شود که ایشان مشورت‌پذیر نیستند، و این ظلم بزرگی است. شما گفته‌اید اینها مشورت دادن به رهبری را ضدیت با ولایت فقیه تلقی می‌کنند، شما واقعا تا این حد دیگران را می‌توانید نادان فرض نمایید که چنین اتهاماتی را در حق ایشان روا بدارید؟

4- درباره‌ي انتقاد از معصومین(ع)

درباره‌ي انتقاد از معصومین(ع) هم جای بحث مفصلی دارد که چنین مواردی اکثراً در مقام آموزش و رشد امت بوده است و نیز در مواردی است که به بیان حکم خدا و یا اجرای فرامین الهی مربوط نباشد. والا شما خوب می‌دانید هیچ شیعه‌ای به صورت مطلق انتقاد از معصوم(ع) را صحیح نمی‌داند. اما آنچه را شما از قطعات تاریخ امثال «حباب» فرمودید ما نیز دیده‌ایم و گفته‌ایم. ولی چون اکثر کسانی که در تاریخ از پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) انتقاد می‌کردند از منافقین بوده‌اند، لذا آنان را بیشتر بیان کرده‌ایم. همچنین مواردی را هم دیده‌ایم و گفته‌ایم که معصومین(ع) چنین یارانی هم داشته‌اند که نسبتشان با معصوم(ع) از نسبت حضرت موسی(ع) با خضر(ع) بهتر بوده است.

مانند «حضین ربعی» در جنگ صفین که در میان گفتگوی یاران امیرالمؤمنین(ع) در حضور آن حضرت برای پذیرش حکمیت یا ادامه‌ي جنگ، برخواست و گفت: «ای مردم، به راستی این دین بر پایه تسلیم نهاده شده، پس با قیاس آن را پراکنده نکنید و با دلسوزی بیجا نابودش مسازید. ... ما در میانه خویش دعوت‌کننده‌ي بر حقّی داریم که ورود و خروجش را در هر معرکه و در هر مورد دیده و ستوده‏ایم‏، و او در گفته خویش راستین و بر کرده‌ي خود امین است، پس اگر او گوید: نه، ما نیز گوییم: نه، و اگر او گوید: آری، ما نیز گوییم: آری.» (ثُمَّ إِنَّ الْحُضَیْنَ الرَّبَعِیَّ...؛ وقعة الصفین/485؛ و ترجمه آن با نام «پیکار صفین»، ترجمه: پرویز اتابکی‏)

یا مانند آن شیعه‌ي تنوری که وقتی امام صادق(ع) به او فرمود: کفشت را در بیاور و داخل تنور شو، بدون تامل این کار را کرد، و به شخصی که از خراسان آمده بود و حضرت را به قیام دعوت می‌کرد، فرمود: در خراسان شما چندتا از این‌گونه شیعیان دارید؟ گفت: یکی هم نیست! (فَقَالَ لَهُ الصَّادِقُ ع: أَلْقِ النَّعْلَ مِنْ یَدِکَ وَ اجْلِسْ فِی التَّنُّورِ...؛ ‏(مناقب ابن شهر آشوب، ج4، ص237)

و مانند عبدالله بن ابی یعفور که به امام صادق(ع) عرض کرد: اگر شما اناری را دو نیم کنی و بگویی نیمی از آن حلال و نیمی دیگر حرام است، من شهادت می‌دهم که همین‌گونه است و حضرت دو بار به او فرمودند: «رَحِمَکَ اللَّهُ رَحِمَکَ اللَّهُ»(رجال کشی/249).

آیا به نظر شما ایرادی دارد به‌جای آنکه منتقدین معصومین(ع) (نه مشورت دهندگان) را مورد توجه ویژه و الگو قرار دهیم و بر طبل جواز انتقاد بر معصوم(ع) بکوبیم، شیعه‌ي تنوری را تبلیغ کنیم و مبانی آن را بیان کنیم؟ آیا ایرادی دارد که چنین قله‌هایی را جوانان بامعرفت ما بهتر می‌پسندند؟ شما چرا ناراحت می‌شوید آسیب‌های انتقاد از معصومین(ع) را ذکر کنیم که این یک واقعیت بوده است که اکثر انتقاد‌کنندگان یا از منافقان بودند و یا از معاندان شدند؟

5- درباره‌ي حق مردم بر ولی بر اساس روایتی از امیرالمومنین(ع)

اما درباره‌ي «حق مردم بر ولی بر اساس روایتی از امیرالمومنین(ع)» چند سال پیش در دانشگاه امام صادق(ع) تصریح داشته‌ایم، اما در این باره چه زمانی باید تاکید ورزید؟ آیا اگر حقی ضایع نشده باشد بر طبل «حق مردم بر ولی» کوبیدن یک فریب برای شوراندن مردم و یا القای فضای نامطلوب سیاسی نیست؟ آیا شما یادتان نیست وقتی کسانی امثال سروش و اصلاح طلبان به خارج گریختند، ابتدا همین‌گونه، بدون آنکه جایی داشته باشد، بر حق مردم در مقابل ولی تاکید افراطی می‌کردند؟ آیا شما متوجهید در زمانی که فتنه‌گران و دشمنان می‌خواهند نظام را به خوردن حق مردم متهم کنند، تاکید زیادی بر این اصل چه بار سیاسی دارد؟

جوانان ما از درک سیاسی بالایی برخوردارند و نه تنها معنای «کَلِمَةُ حَقٍّ یُرادُ بِهَا الباطِل» را می‌دانند بلکه مصادیق آن را هم می‌شناسند. لذا برخی از کلمات شما را تا در کنار کلمات آنان می‌بینند، برنمی‌تابند و دردمندانه شما را ضد ولایت‌فقیه می‌نامند و البته چنین اتهامی نارواست، ولی به سخنان خود نیز توجه بیشتری بفرمایید. حتماً شما بهتر از بنده می‌دانید کافی است کلمه‌ي حقی در جای خود بیان نشود، به گونه‌ای که نتوان به صورت معقول از اراده‌ي حقِ آن دفاع کرد، در این صورت مصداق «یراد بها الباطل» قرار خواهد گرفت. شما در کتابخانه مشغول مباحثه‌ي علمی نیستند، بلکه در صحنه‌ي سیاست مشغول اعلام موضعید. پس باید تمام لوازم باطل سخن صحیح نابجای خود را بپذیرید.

بنده به صورت جدی نگران این مطلب هستم که بیانات شما در زمینه‌های فوق، حلقه‌ای از سلسله بافته‌های ضد رهبری باشد که در انواع نامه‌نگاری‌ها، صحبت‌های تلویزیونی و سایت‌ها رواج پیدا کرده است. و حکایت از یک برنامه‌ي حساب‌شده در پشت پرده دارد که نوعاً از جانب نیروهای سابقاً اصول‌گرا مطرح می‌شود. نمی‌دانم این‌گونه سخنان ضعیف، که مدتی است به حاشیه زدن علیه رکن اساسی نظام ما مشغولند، دنبال چه اهدافی هستند؟ و این‌گونه حرکات در کدام اتاق فکر برنامه‌ریزی شده است؟

شاید یکی از فرق‌های اساسی ما و شما در این باشد ما ولایت را مهم‌ترین حافظ حق و منافع مردم می‌دانیم و معتقدیم ولی فقیه بیش از هر عنصر دیگری از قبیل رسانه‌ها، نخبگان سیاسی و یا احزاب تضمین‌کننده و تحقق دهنده‌ي حقوق مردم می‌باشد. به همین دلیل تصور می‌کنیم وقتی بر اقتدار ولایت تاکید می‌نماییم، عامل ضمانت احقاق حق مردم را نیز تقویت کرده‌ایم. جوامع دمکراتیک غربی با وجود رسانه‌های به اصطلاح آزاد و احزاب به اصطلاح مردمی و نخبگان سیاسی به اصطلاح منتخب مردم، کجا توانسته‌اند حقوق مردم را حفظ نمایند؟

6- درباره‌ي ملاک بودن استقبال دشمن از مواضع اشخاص

اما درباره‌ي اینکه عرض بنده را مردود شمرده‌اید که گفته‌ام «ما باید ببینیم مواضع کدام یک از نامزدها در بی‌بی‌سی با اشتیاق پوشش داده می‌شود و به این افراد رأی ندهیم» و گفته‌اید استقبال دشمن ملاک نیست، متاسفانه بنده نمی‌توانم نظر شما را قبول کنم.

اولا به دلیل نظر حضرت امام(ره) که برایم حجت است؛ که فرموده‌اند: «و ما هم نباید توقع داشته باشیم که اینها برای ما خوب بگویند، اگر خوب بگویند، معلوم می‏شود ما خیانتکاریم! ... اگر چنانچه امریکا از ما تعریف کند و روزنامه‏های امریکا از ما تعریف کنند، آن وقت است که باید مردم بگویند این چه است قضیه؟»(صحیفه امام، ج9، ص527) و در جای دیگری فرموده‌اند: «منحرفین هرچه شما را بدگویی کنند برایتان بهتر است. مصیبت آن وقت بود که از شما تعریف کنند. اگر چهار مرتبه امریکا ... تعریف کنند از یک کسی، تعریف کنند از یک چیزی، وقتی تعریف کردند، مردم می‏فهمند این عیبی دارد که اینها تعریف می‏کنند از او، لکن خدا خواسته است که اینها نفهمند.»(صحیفه امام، ج17، ص250-بیانات در جمع نمایندگان مجلس)

ثانیاً به این دلیل که جدا از اتکاء به فرمایش حضرت امام هر عاقلی می‌تواند بداهت این موضوع را درک نماید؛ و شما نیز دلیلی بر مدعای خود نیاوردید، جز مثالهایی که قیاس مع الفارق است و ربطی به مانحن فیه ندارد. مانند نامه‌ي مقام معظم رهبری برای ابقای یک وزیر که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بیگانه داشته است. آیا شما واقعاً تشخیص نمی‌دهید که خوشحالی دشمنان ما درباره‌ي این نامه بخاطر چه بوده است؟ آیا خوشحالی رسانه‌های دشمن به خاطر برخورد مقتدرانه و حکیمانه‌ي رهبری بوده است یا بخاطر اینکه تصور کرده‌اند در بالای نظام، ساز مخالفت با رهبری وجود دارد؟ شکی نیست که دشمنان ما به هرگونه مخالفتی که با رهبری باشد، اشتیاق فراوان دارند و این خبر را هم به همین دلیل منعکس می‌کردند. مواضع شما را هم به همین دلیل در بوق و کرنا می‌کنند. شما مطمئن باشید هرگاه سخنی ناصواب بگویید و یا حتی سخن صحیحی را نابجا بگویید، به‌ویژه اگر بوی مخالفت با رهبری بدهد، مورد اشتیاق دشمن خواهد بود و محل امید دشمنان قرار خواهید گرفت که امیدوارم همه‌ي آنان را ناامید بفرمایید.

7- درباره‌ي تأکید بیش از اندازه بر ولایت

اما اینکه فرموده‌اید: هر کس ولایت ولایت کند حتماً مشکلی دارد که بیش از اندازه بر ولایت تاکید می‌کند، باید به عرض برسانم: طبق بررسی‌های انجام شده در وصیتنامه‌های شهدا، همانطور که به طور متوسط در هر وصیت‌نامه‌ای چهار مرتبه ذکری از اباعبدالله(ع) و کربلا به میان آمده است، چهار مرتبه هم بر ولایت فقیه تاکید و تصریح شده است.(ماهنامه معرفت/شماره 65/ص117) من نمی‌دانم چرا شهدا در اوج صفای باطن و نورانیت ضمیر که وصیت‌نامه می‌نوشتند این‌همه بر ولایتمداری تاکید می‌کردند؟ آیا آنها در آستانه‌ي شهادت از تعادل خارج می‌شدند یا به اوج تعادل می‌رسیدند؟

ضمن آنکه حتماً روایت «لَمْ یُنَادَ بِشَیْ‏ءٍ کَمَا نُودِیَ بِالْوَلَایَة»(کافی،ج2 ص18) را هم شنیده‌اید. ضمناً باید در آینده درباره‌ي اندازه‌ي تاکید بر ولایت و تکرار آن با هم سخن بگوییم تا مقدار متعادل آن معلوم شود. سخن گفتن درباره‌ي ولایت و بیان حکمت‌ها و اسرار آن تازه در جامعه‌ي ما آغاز شده است و شما در مقابل چشم‌های حیرت‌زده‌ي دشمنان ولایت خواهد دید که چگونه این اصل نورانی جهانگیر خواهد شد و به هیچ‌وجه با ندانم‌کاری‌های شما و همفکرانتان تضعیف نخواهد گردید.

8- درباره‌ي تقدم «تثبیت ولایت» بر «اجرای عدالت» در فرمایش امیرالمؤمنین(ع)

اما آنچه به عنوان انحرافات عقیدتی بنده در سخنرانی فاطمیه، بهار امسال، مطرح فرمودید: که بنده اشعری مسلک شده‌ام و از عقائد شیعی عدول کرده‌ام و «ولایت را بالاتر از عدالت دانسته‌ام»، محض رفع سوء تفاهم به عرض می‌رسانم بنده نه تنها چنین سخنی نگفته‌ام بلکه حرفی که بشود چنین برداشتی از آن کرد را هم بر زبان نرانده‌ام؛ و تاکنون جز چند رسانه‌ي ضدانقلاب کسی چنین برداشتی از سخن بنده نداشته است و علماء بسیاری از بنده‌ي حقیر بخاطر آن سخنرانی تشکر کرده‌اند. بنده در آن سخنرانی گفته‌ام: «تثبیت ولایت» بر «اجرای عدالت» مقدم است و سند به قول شما به غایت سست بنده هم نص صریح کلام امیرالمومنین(ع) بوده است که در پاسخ به معاویه که «اجرای عدالت در مورد قاتلان عثمان» را به عنوان شرط بیعت اعلام کرده بود، فرموده‌اند: «واجب است بر مسلمانان که هیچ اقدامی (برای اجرا یا اقامه‌ي عدالت) نکنند، تا اینکه امامت و رهبری در جامعه مستقر شود؛ و الْوَاجِبُ فِی‏ حُکْمِ‏ اللَّهِ‏ وَ حُکْمِ الْإِسْلَامِ عَلَی الْمُسْلِمِینَ أَنْ لَا یَعْمَلُوا عَمَلًا وَ لَا یُحْدِثُوا حَدَثاً وَ لَا یُقَدِّمُوا یَداً وَ لَا رِجْلًا وَ لَا یَبْدَءُوا بِشَیْ‏ءٍ قَبْلَ أَنْ یَخْتَارُوا لِأَنْفُسِهِمْ إِمَاماً عَفِیفاً عَالِماً وَرِعاً عَارِفاً بِالْقَضَاءِ وَ السُّنَّةِ یَجْمَعُ أَمْرَهُمْ.»(مستدرک‌الوسائل/7/123) حالا این استدلال اگر مشعشع است لطفا احترام کلام حضرت امیر(ع) را نگه دارید. نباید درباره‌ي همه‌ي موضوعات و مباحث تنها با آنچه خود آموخته‌اید قضاوت کنید، و اخلاق علمی اقتضاء می‌کند تا جایی که ممکن است سخن دیگران را حمل به صحت فرمایید.

آنچه درباره‌ي انتقاد مالک اشتر نسبت به نصب ابن عباس در آن سخنرانی(رجانیوز/کدخبر:88083) ذکر شد هم، شاهدی بر این ماجرا بود که «حتی برخی از ولایتمداران، علی را متهم به بی‌عدالتی می‌کردند.» اگر شما چنین اتهاماتی را به حضرت علی(ع) روا می‌دانید ما چنین فضایی را موجب غربت علی(ع) می‌دانیم. البته معلوم است اینکه مالک اشتر چنین سوالی را از علی(ع) پرسیده است، دلیل بر کفر یا نفاق او نیست، ضمن آنکه آنقدر در راه امیرالمؤمنین(ع) فداکارای داشته است، که هیچ‌کس این سؤال او را تضعیف مولا نمی‌داند. ولی وقتی در آن جامعه، مالک برای چنین مسئله‌ي نستباً ساده‌ای دچار اشکال می‌شود، وای بر حال عموم افراد آن جامعه که چقدر راحت می‌شد آنها را علیه امیرالمؤمنین(ع) فریب داد. بیان این مطلب برای تحذیر از آن بود که وقتی می‌توان نسبت به عدالت علی(ع) تردید در جامعه انداخت، باید مواظبت کرد چنین اتهامات ناروایی در جامعه‌ي ولایی ما رواج نیابد. آیا تاریخ برای عبرت گرفتن نیست؟ آیا صرف اینکه «پرسش آزاد است» می‌تواند ما را نسبت به فضای جامعه و تبعات منفی برخی ‌پرسش‌گری‌های نابجا بی‌تفاوت نماید؟

آری ما با این‌همه کینه‌توزی‌ها و دشمنی‌ها که از جانب منفعت‌طلبان، و بی‌خردان داخلی، و جریان استکبار جهانی، نسبت به ولایت فقیه روا شده است، حق داریم نگران مظلومیت مولایمان باشیم. و نظر سید حسن نصراللهِ قهرمان و هوشمند را صحیح می‌دانیم که مقام معظم رهبری را در ایران مظلوم می‌دانند.(خبرگزاری فارس؛16 /03 /90) آیا شما دیدگاه سید حسن نصرالله را قبول دارید و برای رفع مظلومیت‌های رهبری در بحران‌ها و در میان خواص بی‌بصیرت اقدامی کرده‌اید؟

راستی چرا در همان موقع که سخنرانی بنده ایراد شد این انتقاد را بیان نفرمودید و نبوغ خود را در پیدا کردن اشکالی که کسی بر آن واقف نشده بود آشکار نساختید؟ آیا بنده حق ندارم این سوءظن را به شما پیدا کنم که چون آن سخنرانی در انتقاد از آقای رئیس جمهور که شما مخالف او بودید تلقی می‌شده، عجالتاً سکوت کردید؟ نکند خدای ناکرده شما هم وارد سیاست‌بازی شده‌اید؟ و یا واقعاً از اتهامات کیهان و رجانیوز ترسیده‌اید و یا جو خفقانی وجود دارد؟ پس چرا شما اینچنین راحت می‌توانید بنده را تا مرز اشعری مسلکی، انحراف خوارج و گروه فرقان ببرید و کسی به شما کاری ندارد؟ ولی تا یک سایت علیه برخی از مقامات هم‌نظر شما انتقادی وارد بداند محکوم به تعطیلی می‌شود؟ و اگر کسی علیه ایشان سرمقاله‌ای بنویسد محکوم به دستگیری می‌شود؟ چرا شما به راحتی می‌توانید دانشجویان شریفی را که علیه حکم نابجای مجلس درباره‌ي وقف اموال دانشگاه آزاد تظاهرات کرده‌اند اراذل خطاب کنید و ساندیس‌خور بنامید، و کسی از همفکران شما به شما تذکری نمی‌دهد؟ چرا هیچ یک از نمایندگان محترم مجلس که با شما همراهی دارند بی‌احترامی‌ها و اهانت‌های شما به دیگران را محکوم نمی‌کنند؟

راستی شما چگونه آن تجمع نابجا بر در خانه‌ي بعضی‌ها را می‌بینید، ولی اینکه آنان با زبان نیش‌دار خود علیه اساس نظام تبلیغ می‌کنند را نمی‌بینید؟ راستی چرا شما دستان لرزان پدر گرامی خود را در برابر «تفسیر به رأی قرآن» می‌بینید و به حق به یاد دارید، ولی به ناحق «ناراحتی و خشم حضرت امام(ره) در برابر منتظری» را و «آرزوی مرگ کردن امام در برابر سخنان سخیف و ظالمانه منتظری»(صحیفه امام،ج21ص332-نامه به منتظری) را فراموش می‌کنید و در سخنانی برای او دلسوزی می‌کنید و به محصور بودن او اعتراض می‌نمایید؟ البته بنده سوالات بسیار و درد دل‌های فراوانی با شما برادر دلسوز دارم که علاقمندم در مجالی دیگر با شما در میان بگذارم.

ولی اساساً برفرض که کسی در سخنانش اشتباهی کرده باشد، چرا اشتباه او را بر سر رقبای انتخاباتی خود می‌کوبید و وقتی با آنان به مناظره نشسته‌اید، آنان را به کلام اشتباه دیگری محکوم می‌کنید؟ آیا این ناشی از تقوای سیاسی شماست؟ آیا سیره‌ي پدر گرامی شما این بود که در مقام نقد اینقدر بی‌دقتی به خرج دهد؟ استاد شهید مطهری، دکتر شریعتی را ـ که آنقدر پر اشتباه می‌دانست ـ اینقدر به باد اتهام و اهانت نمی‌گرفت.

بنده وقتی به جسارت‌های شما در تصریح بر سخنان باطل می‌نگرم و سهولت اهانت به دیگران را در سیره‌ي شما مشاهده می‌کنم بیشتر به ضرورت حضور دیگر ولایتمداران انقلابی در مجلس شورای اسلامی پی می‌برم که بتوانند با شهامت مقابل کج‌روی‌ها ایستادگی کنند و بی‌مهابا از اصول انقلاب دفاع نمایند.
       اگرچه اینکه بنده را به جریان‌های رقبای انتخاباتی خودتان ملحق کرده‌اید، و خواسته‌اید کار خود را آسان کنید و با یک تیر دو نشان بزنید، ولی مطمئن باشید من با تمام جریان‌های اصولگرا که مقابل ساده‌اندیشی‌های امثال جنابعالی بایستند و شما از فهرست خود خارج نمایند، همراه خواهم بود و همکاری خواهم کرد.

*** 9- درباره‌ي برخی از نمایندگان که ذره‌ای از درایت سیاسی برخوردار نیستند ***

اما نسبت به اینکه بنده را توهین‌کننده‌ي به خود دانسته‌اید، شاید مربوط می‌شود به آن کلام که گفته‌ام «برخی از نمایندگان که ذره‌ای از درایت سیاسی برخوردار نیستند.» از شما سوال می‌کنم اگر بنده این عقیده را نسبت به شما و برخی از نمایندگان هم‌فکر شما داشته باشم و حضور شما را در عرصه‌ي سیاست و بر اریکه‌ي قدرت و قانون گذاری ناصواب بدانم، چگونه باید ابراز کنم؟ چطور انتقاد از ولی فقیه و حتی از معصومین(ع) به قول شما جایز است، ولی انتقاد از یک نماینده‌ي مجلس توهین محسوب می‌شود؟ بنده که هنوز دست به افشاگری گسترده و بیان انتقادات کامل خود از جانب‌عالی و همفکرانتان در مجلس شورای اسلامی نزده‌ام.

اما آیا این درایت سیاسی است که نظر حضرت امام(ره) درباره‌ي مفسد فی‌الارض بودن کسانی که «رأی شورای نگهبان را رد کنند و علیه آن اقدام کنند» را قبول ندارید و یا آن را صریحاً ابراز نداشته‌اید؟(صحیفه امام،ج14،ص377) آیا این درایت سیاسی است که رهبری را در خشکانیدن ریشه‌ي فتنه مدد نمی‌رسانید؟ آیا این درایت سیاسی است که در ایام مرگ منتظری نوشتید «به منتظری گفتم اگر پدر من بود وضع شما اینگونه نبود.»(تابناک) آیا نمی‌دانید امام به منتظری فرمودند: برای اینکه از قعر جهنم نجات پیدا کنید توبه کنید؟(صحیفه امام،ج21،ص331) اگر بنده بپذیرم شما درایت سیاسی دارید، پس باید امام راحل را به دور از درایت بدانم. این نوعی حسن‌ظن است که مواضع غلط سیاسی کسی، تنها به نبود درایت سیاسی تحلیل شود؛ و الا تحلیل‌های دیگری هم می‌توان داشت. چنانچه حضرت امام در همان نامه، ابتداءً آقای منتظری را به ساده‌لوحی توصیف فرمودند و سپس در ادامه‌ي آن نامه بیان داشتند که شما با این ساده لوحی که دارید، مملکت را به دست منافقان و لیبرال‌ها خواهید داد. راستی شنیده‌ام اصلاح‌طلب‌های لیبرال‌منش، شما را در لیست خود قرار داده‌اند؟

برادر بزرگوار همانطور که حضرتعالی در نامه‌ي خود مرقوم فرموده‌اید علاقه‌ي شما نسبت به ولایت فقیه بر ما پوشیده نیست. به تفسیر شما درباره‌ي ولایت فقیه هم اگر کاری نداشته باشیم، که از مواضعتان تا حدودی معلوم است، می‌خواهم عرض کنم: علاقه کافی نیست، ولایتمداری در عمل باید ثابت شود.

در خاتمه از اینکه تلویحاً شنوندگان منابر بنده را سطحی‌نگر قلمداد فرموده‌اید، با آنکه بی‌احترامی به ایشان است و من از جانب شما از آن بزرگواران عذرخواهی می‌کنم، از شما تشکر می‌کنم که خواسته‌اید بار مسئولیتی سنگین را از دوش بنده‌ي ضعیف بردارید. همچنین از توهین‌هایی که تلویحاً و تصریحاً در حق بنده‌ي ناچیز روا داشته‌اید، به دلیل حق بزرگی که پدر گرامی شما بر من دارند درمی‌گذرم.

کد خبر:118346 -
نظرات کاربران

چقدر مودبانه پاسخ گفتند. و علمی و دقیق. تشکر استاد

پاسخ
کوکتل مولوتف

پس از مدتها با وجود کسالت و بیماری که دارم، بطور کامل و بند به بند این نامه را خوانده و استفاده کردم. خدا همه ما را به راه راست هدایت کنه خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست

درود بر استادپناهیان وای بر احوال منحرفان

سلام. پاسخ آقای پناهیان کاملا دقیق و منطقی بود. راست میگه انتخابات موجب روشنگری میشه. من با این اتفاق دیگه هرگز به مطهری رای نمیدم.

فقیر الی الله

بحث مربوط است به مراتب معرفت این دو بزرگوار اقای مطهری در مرتبه پایین تری از معرفت ایستاده اند و اقای پناهیان در مرتبه ای بالاتر ،حرف هردو در مرتبه معرفتی خود حق است ،اقای مطهری نماد کسانی است که در ابتدای معرفت هستند وبا عصای پرسش و چون وچرا به جلو میروند تا به مراتب بالا تر معرفت برسند ،ولی اقای پناهیان در مرتبه هایی بالاتر ایستاده اند و ندای تعالو ا(بیایید)سر داده اند شاید در مرتبه همان شیعه تنوری که بدون چون چرایند ویا یاران روز عاشورای اقا امام حسین (ع) .ولی اینها هم مراتب پایین تر را طی کرده اندتا به آن مراتب عالی رسیده اند ،پس ای مومنان مضطرب نشوید این مباحث نعمت است در کسب معرفت. راستی ما در چه مرتبه ای ایستاده ایم.

آیا رهایی از یک درد بی درمان ممکن است

رحمت خدا به امثال حاج آقای پناهیان که هرچه برد و نفوذ و قدرت در جامعه دارند نتیجه ی کار و تلاش و فکر و اندیشه و پاکی و ایمان و اخلاق و تقوای خودشان است نه حاصل میراث آبا و اجداد و سبب و نسبشان. نمی دانم آیا می شود روزی فرهنگ جامعه ی بیچاره ی ما از درد بی درمان آقازاده گرایی رهایی یابد.

حسین

واقعا" که عمار آقایید از پاسخ عالمانه شما کمال تشکر را دارم خداوند شمارا برای ما نگه دارد

فاطمه

واقها لذت بردم. مدتها بود از خواندن یا شنیدن سخن کسی (البته بعد از حضرت آقا) انقدر مشعوف و محظوظ نشده بودم. استفاده کردم و آن را در فایل مطالب علمی خود ذخیره کردم. خدا به آقای پناهیان خیر روز افزون و برکت در جان و علم دهد و امثال مطهری را یا هدایت و یا به خود واگذارد.


مجتبی

سلام خداوند به شما و آقای پناهیان اجر اخروی دهد چون واقعا برای من شبه ایجاد شده بود و این سخنان روشنگرانه به من بصیرت فراوان داد.واقعا فضای فتنه غبار آلود است.خدایا خوت مارا حفظ کن الهم احفظ قائدنا الامالخامنه ای

پاسخ
313

اسلام وتشیع همیشه از افراد بی بصیرت وبی معرفت درحال ضربه خوردن بوده وهست وهیچ راه فراری از آن نیست من برا افرادی مثل شما متاسفم که فریب فضای مسموم فتنه را میخورید

سیدعلی

جناب 313 محترم شما بصیرت رو بالا ببرید واینقدر سخیف و بی درایت اظهار نظر در مورد شیعه نفرمایید


اوج انقلابی بودن و بصیرت و حق طلبی


علی شیرمحمدی

اقای مطهری جا مانده ای مردم رفتند بعد ازفتنه شما ها ماندید مردم جلوترند شاید دیگر نرسی

پاسخ

پسرنوح بابدان بنشست خاندان نبوتش گم شد مرگ برضدولايت فقيه

محمد

به نظرم مطهری ضد ولایت فقیه نیست، با تشکر از روشنگری های آقای پناهیان


احسنت , عالی بود , دندان شکن و کوبنده ,اجر شما با امام زمان عج


حامد

بلی آقای علی مطهری وقتی بی بی سی سخن تو را نشان می دهد به عنوان تأیید سخن توست ولی وقتی حرکت حزب اللهی ها را نشان می دهد یا سخن رهبری را پخش می کند به معنای دشمنی با آنهاست.


رضا

اللهم صل علي محمد و آل محمد - خدايا به آبروي محمد و آل محمد ياوران رهبري و ولايت را ، مخصوصا عالم شجاع و با تقوا حضرت استاد پناهيان در پناه خودت از گزند دشمنان و آسيب ها حفظ و مصون بدار - اللهم صل علي محمد و آل محمد - خدايا شر افراد بي درايت سياسي و بي بصيرت را به خودشان وخانوادشان برگردان و ايشان را به انواع و اقسام مشكلات و گرفتاري ها مبتلا ساز تا ديگر نتوانند براي جامعه مشكلات ايجاد كنند و از سرعت پيشرفت اسلام بكاهند. آمين يا رب العالمين


راحیل

به نظرم علی مطهری خیلی بیشتر از حق و سوادش بزرگ جلوه داده شده شاید خیلی وقتا لازم نباشه اینقد به صحبتاش توجه بشه مگه به اون دلیلی که آقای پناهیان تو سطر اول گفتن

پاسخ
sharmandeh

حق با راحل هست این بابا مطهری خیلی بیشتر از حقش بزرگ شده . این باب خیلی از قافله عقبه خودش هم نمیدونه آن کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابد الدهر بماند این وصف حال مطهری است ولش کنید به حال خودش

حمید رضا

گیرم که پدر تو بود فاضل از فضل پدرتو را چه حاصل


پرستو

پسر نوح با بدان بنشست.... خاندان نبوتش گم شد شما كه ديگه جاي خود داري "جناب آقاي مطهري"


با سلام، وقتی کسی به نام پدرش وارد مجلس میشود نه لیاقهای شخصی همین میشود؟!!!!


منیر

ممنون از این جوابیه. راستش مونده بودم تو زمین و آسمون.


دمش گرم، خیلی حال کردم واقعا آدم بزرگواری هستند ایشون


سینا

باسلام خدمت حجت الاسلام پناهیان امیدوارم خداوند به شما انسانهای اگاه فهیم خردمند ولایتمدار واقعی عزت وسربلندی روزافزون عنایت فرماید وبه ادمهای ساده لوح کمی عقل بدهد


میزان

به این میگن : کیش و مات.


سید جواد

اگر اقای پناهیان تندرو و بی سواده جناب مطهری نکنه شما متعادل و باسوادی الحق که ....!!!؟


مهدی احمدی

ضمن عرض سلام .دعا می کنم خداوند این عمار های حضرت آقا را حفظ کند و برای آقای مطهری هم طلب کمی کیاصت!

پاسخ
ارادتمند آقاي مهدي احمدي

لطفاً بنويسيد كياست.


رضا

کیش و مات .


مرتضی

خدایا پناهیان را از ما نگیر

پاسخ
سيد طه

برادر مرتضي امثال استاد پناهيان عزيز و دوست داشتني زياد است خدا بصيرت ما را زياد کند


حسین

استاد پناهیان متخلق به اخلاق اسلامی هستند. اما افسوس که آقای مطهری فرصت کافی را برای بهره بردن از تربیت پدر نداشتند !!!


سرباز ولايت

حقا كه علي مطهري فقط اسمي از استاد شهيد به يدك مي كشدو عليرضا پناهيان وجودي از او را خداوند استاد پناهيان را براي دفاع ازسيدو مولاي حفظ كند.


هیچکس

جالب بود و خدا امثال آقای پناهیان رابرای ما حفظ کند


معین

جانم فدای استاد که جانش فدای نائب امام زمانش است


یعنی میشود ببینیم این حاج مطهری رایش از آرای باطله کمتر باشد؟ عین شیخ کروبی؟ اینطوری که دارد پیش میرود هر روز زاویش با رهبری بیشتر می شود میترسم دین و ایمانش را هم از دست بدهد... خدا عاقبت همه ما را به خیر کند...


شناخت صحیح حق از باطل و موضع گیری درست کار هر کسی نیست ونیاز به بصیرت دارد.......


هادی

همچین با کنایه گفتین نامه مطهری طولانی بود که انگار یه کتاب بوده این نامه که سه برابر نامه مطهری بود به نظر من پاسخ منطقی نبود بیشتر سفسطه بود از جواب به حرفهای مطهری زیرکانه طفره رفت (من اولین باره که توی رجا نیوز نظر میدم، امیدی هم ندارم که کلامم منتشر بشه، چون تا حالا نشون دادید که ظرفیت نقدتون به مراتب پایینتر از سایت های اصلگرای دیگست)

پاسخ
حمید

عجیبه که صفت زیرکانه (احتمالاً) از دستتون در رفته. کاشکی به یک نمونه از طفره رفتن ایشان، حداقل اشاره می کردید. ظرفیت به مراتب پایین تر رجا نیز کاملاً آشکار شد.

مجتبی

معنی طفره رفتن رو هم فهمیدیم....!!!!!!!!!!!!!!!!

محمد

سلام دوست عزیز لطفا چندتا از سفسطه هارو برای مابگید تا نظرتان برای ما روشن شود.چون ممکن است کسی فکر کند که شما زیرکانه از بیان نوع سفسطه در جواب استاد پناهیان طفره رفته اید!!

مجتبی

شما یا نمی دونید سفسطه یعنی چه یا .... که من هم مثل امام و استاد پناهیان سعی می کنم فرض اول را در نظر بگیرم (آخه مرد مومن میشه بگی چیو جواب نداد؟)

محمدخانی

انا هدیناه السبیل اما شاکرا اما کفورا انشاألله خدا شما را هدایت کند و خود را به خواب نزده باشید

وحيدي

آي علي مطهري شيطون با اسم هادي اومدي نظر گذاشتي؟اينجا هم كه از جواب هاي مستدل داري در ميري و طرفت رو سفسطه گر و ... مي نامي

موسوی

شما وسواس سازی و متری دارید؟ اگر واقعا این مشکل شما است انشاء الله از این وسواس نیز رها شوید

مصطفی

با این حرف شما یاد یه ضرب المثل افتادم میگفت کسی که خوابه زود بیدار میشه ولی کسی که خودشو زده بخواب اصلا بیدار نمیشه...

اگر این منطق نیست پس منطق چیست؟؟؟. توصیه می کنم در مفهوم و مصداق منطق و سخن منطقی فکر و مطالعه بفرمایید.

حمید رمضانعلی

هادی معروف شدی نه؟ فقط می‌خواستی نظرت منتشر بشه ها؟ من که از نظرت این حوری برداشت کردم. مطلبی نداشتی غیر از این.

از جواب به کدوم حرف در رفته بودند؟؟؟ تو چی سفسطه کرده بودند؟؟؟؟ خوبه جالا همه رو با ذکر دلیل و ادرس جواب داده بودند نه مثل مطهری بی منطق و فقط محض یه چیزی گفتن.!!!!!!!1

گمنام

بله.از نظر شما آقا هادی فحش خوار مادر دادن داخل صحن علنی و «بی‌سوادتر از طلبه‌ي مبتدی»، «اشعری مسلک»، «کتمان کننده‌ي برخی از حقائق تاریخ اسلام و دیدگاه‌های رهبری»، «منحرف»، «شبیه خوارج » و « شبیه گروه فرقان و قاتلان شهید مطهری» خواندن استاد پناهیان جواب منطقی بود.

سید علی سرباز سید علی

خداوند عقل را از کسی نگیرد که این گونه جوابهای مستدل را سفسطه می خواند


فاطمه

واااااااااااااااااااااااااای عالی جواب داده بود... با این که خیلی طولانی بود ولی اصلا نتونستم ازش بگذرم... یه نفس تا آخر خوندم... عالی بود...

پاسخ

من دوبار خوندم. اگ ه فرصت بشه دوباره هم می خونم


زهرا

مستدل و منطقی.مثل همیشه.خدا شما رو حفظ کنه.


سعید

سلام من جریان آقای مطهری و استاد رو خیلی دنبال کردم و منتظر جواب آقای پناهیان بودم ، با دقت حرف های دو طرف رو مطالعه کردم و آقای پناهیان را انسانی با تقوا و بصیر و جناب مطهری را شتاب زده در مسائل سیاسی پیدا کردم و فکر نمی کنم آقای مطهری مغرض باشند ان شاالله ولی ای کاش ایشان که اینقدر دو از انتقاد می زنند در سایت صدای ملت که ارگان رسمی ایشان است قسمتی را برای نظرات مردم پیش بینی می کردند تا در این مواقع که بی بصیرتی ایشان گوش فلک را کر کرده خودشون هم متوجه می شدند. خدا خیر دنیا و آخرت به استاد بده ، ما هم قرار نیست به خاطر توهم آقای مطهری پا منبری ایشون رو رها کنیم ، و تا جایی که من درک کرده ام درسته هر کسی پای منبر ایشان نمیاد ، انسان های ولایی و با بصیرت مطمئنا از مریدان ایشان هستند ، یا علی لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است


یک دانشجو

با سلام خداراسپاس که این چنین عالمانی در این مرز و بوم داریم که مایه افتخار و دلگرمی امام زمان(عج) و امت اسلامی هستند. باتشکر فراوان از روشنگری های عالمانه استاد


سعید

سلام من جریان آقای مطهری و استاد رو خیلی دنبال کردم و منتظر جواب آقای پناهیان بودم ، با دقت حرف های دو طرف رو مطالعه کردم و آقای پناهیان را انسانی با تقوا و بصیر و جناب مطهری را شتاب زده در مسائل سیاسی پیدا کردم و فکر نمی کنم آقای مطهری مغرض باشند ان شاالله ولی ای کاش ایشان که اینقدر دو از انتقاد می زنند در سایت صدای ملت که ارگان رسمی ایشان است قسمتی را برای نظرات مردم پیش بینی می کردند تا در این مواقع که بی بصیرتی ایشان گوش فلک را کر کرده خودشون هم متوجه می شدند. خدا خیر دنیا و آخرت به استاد بده ، ما هم قرار نیست به خاطر توهم آقای مطهری پا منبری ایشون رو رها کنیم ، و تا جایی که من درک کرده ام درسته هر کسی پای منبر ایشان نمیاد ، انسان های ولایی و با بصیرت مطمئنا از مریدان ایشان هستند ، یا علی لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است


سید

متعجیم ازفرزندشهیدفرزانه استادمطهری.


محمد میثم

باتشکرازبیانات روشنگرانه حضرت استادپناهیان،برای امثالی همچون مطهری که حتی حاضرنشدنددرمکتب پدرتلمذ کنند متاسفم . وخطاب به اومیگوییم حداقل کتب پدرش رامطالعه کند تاانقدربی درایت و....نباشدونماند.


جلال

باتشکر از حجت الاسلام پناهیان که چنین پاسخ محکم،متین و منطقی دادند. خداوند ایشان را حفظ کند.


طالبي

در هر زماني خداوند متعال عده اي را براي حفاظت از حريم جبهه حق قرار مي دهد واين لازمه نظام احسن الهي است و استاد پناهيان حفظه الله يکي از معدود کساني است که به عنايت ذات باري تعالي و حضرت ولي عصر ع مسئوليت دفاع از اين انقلاب و رهبري مظلوم را دارد. سلامتي ايشان صلوات


وحید

سبحان الله.... به قدرت خداوند یکتا مطهری حقیقی امروز هم زنده است و با چه منطق مستحکمی به مطهری جعلی پاسخ میدهد. این فقط لطف خداست به این ملت

پاسخ

ok


مهدی

سلام، من در خارج از کشور زندگی‌ می‌کنم و بنظرام رسید در تائید صحبت استاد پناهیان خبری را به اطلاع شما دوستان برسانم. همین دو روز پیش عده‌ای که به هیچ وجه اعتقادی به "ولایت فقیه" ندارند و اساسا از طرفداران گروه به‌اصطلاح "سبز" هستند، به خوشحالی‌ لینک مربوط به صحبتهای آقای مطهری به آقای پناهیان را روی سایت محلی فرستادند. این باید هشداری باشد برای آقای مطهری، که صحبتهای ایشان ، وقتی‌ بی‌ مورد و نابجا مطرح شود، نتیجه‌اش سو استفدهٔ گروه هائی است که اصلا اعتقادی به اصل ولایت فقیه ندارند.


مجید

همگان ببینند که وقتی جبهه پایداری از اخلاق صحبت می کند در عمل هم اجرا می کند بدون هیچ اهانتی زیباترین پاسخ ها را عمار آقا دادند. خدایا هر کس برای دفاع از ولایت صحبت می کند را با ولی محشور بدار آمین


محمد رضا جدّی

فوق العاده بود


حسین محمدی

حاصل تربیت صحیح می شود پناهیان ونبود تربیت هم معلوم است


رحیم

با سلام پاسخ ایشان متین و محترمانه بود. ان شاالله که همچنان در راه روشنگری و بصیرت افزایی موفق باشند.


ولایتمدار

علی مطهری....کاش کمی از پدرت یاد میگرفتی...سرنوشت موسوی هارا برای خود رقم نزن


hassan

اقایان بارها گفته ام علاج امثال مطهری بی توجهی به انهاو مواضع انهاست بهتر است رجا نیوز حتی از درج خبری که اسم مطهری در ان امده خوداری کند


خدا حفظ کند این طلبه و سرباز ولایت را. ارائه چنین متن بلند و پرباری که عاری از هرگونه بی حرمتی به طرف مقابل است تنها از یک بصیر خداترس بر میآید.


فرزند انسان

خدا جناب پناهیان را خیر بدهد شُشهایمان حال آمد در حد تیم ملی! حقا که به جا و به موقع بود... مدتی بود اینچنین از پاسخ های علمی و مستند لذت نبرده بودم... آقای علی مطهری با مغلطه جدی ای که هنر ایشان و هم فکرانشان است عمیقا ذهن بسیاری از دوستان جوان بنده را با نامه به جناب پناهیان به هم ریخته بود و جوابیه ی حکیمانه و علمی استاد پناهیان به لطف خدا دوستان بنده را از ابهام در آورد! رحمت خدا بر ایشان...


حسین

به نظرم در یک جلسه عمومی به مناظره با مطهری بپردازید تا بیشتر روشنگری شود.


به عنوان یک طلبه از دید اساتید موفق عرض میکنم . امثال آ پناهیان و قوت استدلالی شان مورد غفلت بسیاری از علمای ما است . و این هم به خاطر شهرت ایشان به جلسات وعظ و منبر است . خدا نظایر او را برای اسلام حفظ کند . بسیار متین ، مستدل ، قویم و حاکی از درایت و فهم استنباطی ویژه بود . خدا توفیقاتشان را اضافه کند .


خیلی بهره بردم حرفهای چندین ماهه خود را از زبان این پیرو راستین ولایت خطاب به این معلوم حال خواندم و لذت بردم. اما حقیقتا مطهری با ان پاسخ به حاج اقا بر سندان کوبید و من یقین دارم حتی اگر قرار بود رایی بیاورد حتما با ان اهانت ها به حضرت اقای پناهیان این بار حذف خواهد شد.


با سلام واقعا قلم روان ومنطقی و مودبانه در عین حال کوبنده....واقعا برای من جای شبهه شده بود که این بار هم به لطف شهدا برطرف شد... یکی از موارد اوج این جوابیه (من نمی‌دانم چرا شهدا در اوج صفای باطن و نورانیت ضمیر که وصیت‌نامه می‌نوشتند این‌همه بر ولایتمداری تاکید می‌کردند؟ آیا آنها در آستانه‌ي شهادت از تعادل خارج می‌شدند یا به اوج تعادل می‌رسیدند؟)سلام بر سید الشهدا...ای کاش بشه این جوابیه عالی را برای مردم تهران پخش کرد...واقعا برخی از مردم فقط به اعتبار پدر بزرگوار به این خلف....رای میدهند


علی احمدی

با سلام خدمت حضرت حجت الاسلام و المسلمین پناهیان دام عزه منتظر جواب شما به خصوص در مورد بیان روایتی که آقای علی مطهری در مورد مشورت حباب با پیامبر گرامی اسلام صلی الله گفته بودند، بودم. بسیار جالب و زیبا بود. و از این که به سرعت و وزین جواب دادید، تشکر و قدردانی و سپاس دارم


قطب الدین

خداکند ازانحراف محمد نوری زاد درس عبرت بگیرد!


اوژن

خدا رحمت کند این مرد بزرگ را که هر وقت سر صحبتهایشان نشستم اگر کج بودم هم قد راست کردم. خدا زیاد کند امثال این مرد بصیر را ...


حسن

با سلام وبا عرض تشکر کسیکه منطق دارد جواب منطقی هم میدهد خدا به تاییداتان بیفزاید...


مرتضی

قربون قد و بالای استاد بشم من. واقعا مودبانه و منطقی و کوبنده .خیلی دوست داریم استا. عشقهههههههههههههههههههه من استاد پناهیان


احمد علی

باسلام ان شاالله خداوند به ما و اقای مطهری در کسب بصیرت بیشتر توفیق دهد و با تشکر از جوابیه روشنگرانه آقای پناهیان


یه دانشجو

الحق که استاد پناهیان نمونه بارزی از فردی بصیر ، روشن و دین دار واقعی است. اگر تا الان به دید شک و تردید پای صحبت های استاد مینشستم الان با قلبی مطمئن تر و یقینی تثبیت شده سراپا گوش خواهم شد. با ارزوی طول عمر و کسب معرفت بیشتر برای ایشان


عمار

بسیار بسیار عالی بود ،ادب نوشته نمونه خوبی تو نامه نگاری ها سیاسی باید باشه


سیدامین تقوی فر

از حاج آقا تشکر می کنم که چنین پاسخ های قاطع ،مستدل و بهنگامی را در پاسخ به ان فرد (که نمی خواهم اسمش را بیاورم) بیان فرمودند. در پناه ایزد منان باشید


امیر

بادکنکی که زیادتر از ظرفیتش باد شود نازک شده و می ترکد.


دفاع ضعيفي است

پاسخ
180424

شما بلدید قوی تر دفاع کنید لطفا!!!!!!!!!


حمید

جناب آقای پناهیان در این متن، فقط پاسخ ندادند؛ بلکه الگویی از پاسخ علمی و محترمانه را ارائه نمودند. ارادت بنده به استاد چندین برابر شد.


مجتبي

خوب بود استاد پناهيان در مورد توهين اقاي مطهري به اقاي كوچك زاده در صحن علني مجلس نيز به ايشان ياد اوري مي كردند. لطفا كليپ صوتي ان را نيز مجدد در اختيار كاربران قرار داده شود


بلوچ

احسنت به فقه پویا. و درود بر عبد پاک الله که انچه در توان دارد خرج می کند در راه فقرا ی فرهنگی و تو ای شهید مطهری اگر پسرت ناخود آگاه در مالروهای منتهی به هابر ماس افتاده نگران نباش ما پسران معنوی تو راهت را ادامه می دهیم


خیلی جالب بود مخصوصا بند آخر


محمد

قدم به قدم عقیده من به جبهه پایداری و مردان بزرگی که گرد آیت الله مصباح هستند بیشتر و بیشتر می شود. پناهیان عزیز باز در نگاه من بالاتر رفت...


شاهین

باسلام یادمان نرود همه در چارچوب نظام نفس می کشیم. هر اظهار نظری میکنیمفقط بد اخلاقی نکنیم. در هر مسندی هستیم کمی هم به فکر دردهای مردم باشیم. و فکر نکنیم نظام مال شخصی گروه یا یک عده خاص است و بقیه در اشتباه هستند. یادمان نرودهمواره در طول تاریخ حق گویان در اقلیت بوده اند. خدا ایمان را از ما نگیرد


سجاد

الحق که استادی برای سلامتیه استاد پناهیان عمار رهبری صلوات


محمد رضا

چقدر جای مناظره های مکتوب و مودبانه در عالم سیاستمان خالی ست! درود به شرفت و درود به ادبت حاجی


روح الله

حاج علیرضا سالاره


محمدعلي

سلام منم مثل همه منتظر جواب استاد بودم فراتر از انتظار بود زنده شدم افرين مرحبا الحق كه مطهري بود كه سخن ميراند با تشكر از رجا


با سلام خدا را شکر که مردم ایران ولایت مدارتر از شما نخبکان هستند ودر عمل ان را ثابت کرده اندواما افسوس که هرچه اختلافت بین شماهااست وبیاید مانند مردم ولایت مدار باشید درود برامام راحل و درود بر رهبرفرزانه انقلاب که به حق خلف شایسته ای نه بر ملت ایران بلکه بر جهان است برای حفظ سلامتی او صلوات


خدایا امثال مانند استاد پناهیان را برای جوانان مومن و انقلابی حفظ بفرما


مجید/قم

مرحبا جناب پناهیان! اخلاص و درایت و بصیرت و توانایی شما مثال زدنی است...سخنرانی‌های شما جزو علاقه‌مندی‌های بنده است. و اظهر من الشمس است که متاسفانه آقای مطهری از فضل پدر گرامی به این موقعیت رسیده‌اند و صد متاسفانه قدر نمی‌دانند. و در این چند سالی که وارد عالم سیاست شده‌اند نشان داده‌اند که مرد این میدان نیستند. امیدوارم با این ظلم‌هایی که در حق ولایت و جامعه اسلامی می‌کند عاق والد مکرمش نشود. مطمئنم شهید بزرگوار استاد مطهری به خاطر مواضع ناصواب فرزند بی‌بصیرتشان زانوی غم در بغل گرفته‌اند.


آقای مطهری فکر کنم با حالا یک دور هم کتابهای استاد مطهری رو نخوندی


یاور

یک زمانی دری باز شدوعده ای بدون صلاحیت وارد مجلس شدند ودرگوشه کنار ولابلای صندلیها جا خوش کردند وبعدهم توهم برشان داشت که اگر اینها نباشند این نظام مقدس که باخون شهدا آبیاری شده به آخر میرسد اماقافل از آنندکه این انقلاب مانند سیل است که کف های روی آب ان مدتی دوام دارد ولی بعد ازبین خواهد رفت وچیزی جز آب زلال وپاک نخواهد ماند.


در این دوره زمانه به نقد های این چنین که سعی بر دور شدن از احساسی گری دارند بیش از پیش نیازمندیم به امید زیاد شدن پناهیان ها


مهدی

درودبراستادپناهیان؛ازایشان خواهش دارم فرزندشهیدمطهری به حرمت پدرش رادعاکنند!


محمد

مرگ بر انجمن حجتیه ها مرگ بر تندروها


باقرزاده

مثل همیشه از استاد استفاده کردم. خدا حفظشان کند و بر بصیرت و شجاعتشان و ولایتمداریشان بیفزاید


آقای شورای نگهبان حرفهای آقای مطهری را می شنوید این همونیه که بعد از رد صلاحیت با رایزنی!!!تایید شد راستی قرار بود رفتار کاندیدا ها در طول انتخابات هم مد نظر باشد نباید از اینکه فلان شبکه خارجی ویا فلان منافق چه می گوید ترسید باید در همه حال به وظیفه شرعی خود عمل کرد


مجنون

خیلی منتظر جواب ایشان بودم عالی بود آخه یکی نیست به این بابا بگه از فضل پدر تو را چه حاصل خداییشو بخوای حساب کنی حاج آقا پناهیان نزدیک تره به شهید مطهری تا پسر بی بصیرتش خدا انشالله اونم به راه راست هدایت کنه


علی

کاش زودتر فهمیده بودم ایشون میخواد جواب بده ، به عنوان شاگرد آقای پناهیان بهش جواب میدادم!! قدش کوتاه تر از این حرفهاست.


درود بر مردی بنام مطهری که هر حرفی داره رک میگه نه مثل ......


خدا آقای پناهیان رو حفظ کنه


سلام

لامصب یه نظر مخالف پیدا نمیشه........آدم تو کار خدا میمونه!!!!!!!!!!!!!!!

پاسخ
یاسین

تا کور شود هر آنکه نتواند دید!!!


صدرا

آیا همه ده ها هزار نفر دانشجو و اساتیدی که شبهای محرم و بقیه ایام سال تشنه شنیدن سخنان حکمت آمیز این استاد فرزانه اند را،نادیده گرفته اید .حقیقت گمشده همه ی دلهای حقیقت جوی آنان است که آن را فقط در کلامی یافته اند که بوی عطر ولایت می دهد. آقای مطهری زمانی هم موضع شما بودم و مانند شما لجوجانه بر هر سخنی که از جنس مخالفت بود ،اصرار می ورزیدم و برای اینکه کم نیاورم اجازه فکر کردن را هم از خود گرفته بودم...اما لحظه ای توقف کردم و همه چیز را از نو دیدم .و همه چیز را در ولایت یافتم و همه چیز را در شعور مردم کشورم دیدم که بصیرت را شعار نمی دهند بلکه در قدمهایی که هرروز در عشق به رهبرشان نزدیکتر می شوند،نشان می دهند.باید صفحه غربت رهبرمان را ورق بزنیم تا هر کسی به راحتی به حریم مقدسش پای تجاهل نگذارد.


حسن کهریزی

خدا این دانشمند فرزانه که همیشه با تیزبینی و موشکافی خود اعماق وجودی اعتقادات و انحراف ها را برای مردم بخصوص نسل جوان موشکافی می کنند حفظ بفرماید آمین


محمدخانی

خدا را شکر و سپاس و تشکر از استاد


امیر علی

خدا استاد پناهیان رو حفظ کنه ان شالله و یه بصیزت هم به اقای مطهری بده...


محسن

واژه ای که مرتبا در خواندن مطلب به ذهنم خطور میکرد الله اکبر


سيد مجتبی حیدری

خداوند از عمر من بکاهد و به عمر عمار رهبری جناب استاد پناهیان بیفزاید


هنوز دانشجو

این دفعه هفتم است که مطالعه این پاسخ را مرور می کنم. به دوستان پیشنهاد می کنم این مطلب را ذخیره نمایند و در فرصت مناسب مجددا" و موشکافانه تر مورد بازبینی قرار دهند. واقعا" می توان گفت که نوشته های این مقاله و این جوابیه باید به طور جدی مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد، و می تواند در مجامع آکادمیک و در کرسی های دانشگاهی آن را به عنوان یک رساله قوی و عملی به تدریس گذاشت. خداوند این چنین روحا نیان دانشمند، شجاع و بصیر را از جامعه تشنه علم و عمل ایران نگیرد. براستی من استاد دانشگاه در مقابل سخنانت دو زانو و سر تعظیم فرو نهاده، به بسان شاگردی کوچک قرار گرفته ام. مخصوصا" که فرمودی : "شاید یکی از فرق‌های اساسی ما و شما در این باشد ما ولایت را مهم‌ترین حافظ حق و منافع مردم می‌دانیم و معتقدیم ولی فقیه بیش از هر عنصر دیگری از قبیل رسانه‌ها، نخبگان سیاسی و یا احزاب تضمین‌کننده و تحقق دهنده‌ي حقوق مردم می‌باشد. به همین دلیل تصور می‌کنیم وقتی بر اقتدار ولایت تاکید می‌نماییم، عامل ضمانت احقاق حق مردم را نیز تقویت کرده‌ایم. جوامع دمکراتیک غربی با وجود رسانه‌های به اصطلاح آزاد و احزاب به اصطلاح مردمی و نخبگان سیاسی به اصطلاح منتخب مردم، کجا توانسته‌اند حقوق مردم را حفظ نمایند؟"


آقای مطہری مہاجرانی منتظر شما است


مرتضی

درود بر حجت الاسلام پناهیان. شیوا ومنطقی نقد فرمودند آقای مطهری فاین تذهبون؟


حمید رمضانعلی

من واقعاً خوشحالم که آقای مطهری این سخنان رو گفتند به خاطر این که دارن خودشون رو به مردم معرفی می :نند، جریان منحله و پوسیده اصلاحات و تفکرات سروش و .. که الآن به یک خاطره سیاسی تبدیل شده‌اند و به قعر جهنم و خشم این مردم مبتلا ششده‌اند دیگر کسی را تئوریسن تر از علی مطهری ندارند. از این بابت که این سخنان سخیف آقای مطهری و سخنان با استدلال و با ملایمت حاج آقای پناهیان را مردم کشورم می‌شنوند خوشحالم. مردم دیگر از این چرندیات سروش و نوچه‌هایی مانند علی مطهری منحرف نمی‌شوند و سوت و کف‌های عده‌ای در دانشگاه برای ایشان از روی ناچاری است چون کف‌گیرشان به ته دیگ خورده است و کسی بهتر از علی مطهری‌ها را نداشته‌اند و اگر روییشان می‌شد، ساده‌لوحی علی مطهری را بر ساده لوحی کروبی حمل می‌کردند و مثال می‌زدند. واقعا از حاج آقای پناهیان به خاطر استدلال همراه با ملایمت در گفتارشان و این که از سر دلسوزی بود تشکر می‌کنم.


در تایید قسمت 8 جوابیه به یاد آن قسمت از سریال مختار افتادم که او قاضی را برای تثبیت حکومت بلا فاصله عوض نکرد و مورد انتقاد نزدکانش قرار گرفت حقا که شاگرد راستین امیر المومنین بود.


افشین احمدپور

یعنی واقعا ً شما رجانیوزی ها اینقدر شعور ندارید که دست کم چهارتا نظر مخالف بذارید تا یه نفر باورش بشه شما چهارتا مخالف هم دارید.

پاسخ
موسوی

شعور را در سایتهای ... می بینیم که چگونه یک دست توهین و فحش و تهمت است و بس .وقتی آقای علی مطهری آکواریم توهین و فحش تکفیر و تفسیق است و در نامه اش به حاج آقای پناهیان و نامه هم در سایت رجا آمد دیگر نگرانی شما از چیست هرچه توهین است او به همردیفی هایش در مجلس و ... نثار کرده راحت باش.


جاء الحق و زهق الباطل


از الان میبینم که مطهری کف خیابان است .


آقای مطهری عرصه سیمرغ نه جولانگه توست! تا این حد غره شدن به خود دور از عقل و انصاف است.خدا همه یاوران ولایت مخصوصا جناب پناهیان را حفظ نماید


نيما

احسنت استاد -بسياردقيق ومنطبق با مباني شيعي


مریم

ممنون حاج آقا از توضیحات صریحتون فکر کنم این نامه بیشتر از اینکه به درد آقای مطهری بخوره به درد ما جوونا میخوره


حیدر ج

نمی دونم واقعا بینش آقای مطهری چه طوره که نمی تونه وزن اتفاقات رو تشخیص بده.مواضع و حرکات ایشون در عرصه ی سیاست مصداق دقیق بی بصیرتی و عرفان کاذبه!


سلمان

درود بر استاد گرامی آقای پناهیان. واقعیت این است که علی مطهری گناهش کمتر از سران فتنه نیست و آدم ساده لوح و سطحی نگر است.


با مدعي مگوئيد اسرار عشق و مستي تا بي خبر بميرد در رنج خود پرستي


مجيد

متاسفم براي 1- آقاي هاشمي رفسنجاني كه جلودارهاي لشگرش كه الحمد الله روز به روز در حال رسوا شدن و نابودي هستند افرادي نظير مطهري هستند! 2- افرادي كه دانسته يا ندانسته اسم چنين آدمهايي را در انتخاب قبلي به عنوان سر ليست جبهه اصولگرايان معرفي كردند. 3- افرادي كه هنوز اين آقا را مهم مي دانند و به حرفهاي او گوش مي كنند.


محمود

واقعا عالي بود حاج عليرضا


یکی از شما

استاد تشکر


علي

احسنت آقاي پناهيان اخلاق وادب يعني همين درحاليكه پاسخ دندان شكني به مطهري داديد متشكريم اميدواريم اينان رابيشتر روسيا ورسواكنيد تابرطبل ولايت مداري نكوبند ومردم رافريب ندهند


سعید

آقای پناهیان برای روشن شدن افکار جوانان خداییش اگه امثال آقای مطهری شبهه ایی مطرح کردند جواب بدید اینطور نباشه که در صورتی جواب بدید که به خود شما مربوط باشه این جوابیه هم بسیار روشنگرانه بود ممنون


مرتضی

با سلام..اگر اشتباه نکنم آقای پناهیان علی مطهری را چهار بار به مناظره بر چهار مطلب مختلف دعوت کردند...خدا این روحانی مبارز و ولایی رو محفوظش بداره... اللهم عجل لولیک الفرج


محمد

امثال افرادی مثل علی مطهری باعث ایجاد بحث و رشد فکری عقیدتی مردم می شوند همان طور که زمان ائمه بحث ائمه و شیعیان مخلص با زنادقه باعث رشد مردم می شد... خوب روشن است که فردی با این دیدگاه های ضعیف و مضر حق ورود به مجلس شورای اسلامی جامعه اسلامی را ندارد و مردم اجازه نخواهند داد ان شاء الله


حسن

شادی روح شهید مطهری و شاگردباصفاشون استاد پناهیان صلوات


مجيد

با تشكر از روشنگري شما


یه نفر

انشاءالله افرادی مثل آقای پناهیان همیشه سالم و هوشیار باشند و ملت را از اشتباه برهانند.


سید مهدی

با سلام احوال آقای مطهری نگران کننده است . امیدوارم تا دیر نشده است و در دام دشمنان اسلام و نظام نیافتاده است برگردد. متاسفانه فرزندان بعضی از بزرگان این نظام کج رفتند،امیدوارم ایشان به آن مرحله نرسند و برای ایشان به خاطر پدر بزرگوارش دعا میکنم. خداوند همه ما را هدایت کند.


جواد فرجی

الله اکبر با اینکه دستی از دور بر آتش دارم همچنین پاسخ مستند و متقن و مستدل و فصیحی رو ندیده بودم کاش افتخار شاگردی استاد پناهیان حفظه الله تعالی نصیبمان شود


محمد مهدی

در طول 8 سال گذشته این اولین باری بود که یه متن خبری طولانی رو تا انتها خوندم!(البته هر دومتن رو) فکر میکنم بخاطر اینکه اون آقای فرزند شهید داره نام ما فرزندهای شهید رو خراب می کنه و از خون اونها مایه میزاره (از انتهای نامه معلومه)! مگه ایشون تنها فرزند شهیدیه که پیکر مطهر پدرشس رو دیده؟!!!!!!!! پس چرا بقیه فرزندان شهدا چنین ادعایی ندارند؟ گیرم پدر تو بود فاضل........از فضل پدر تورا چه حاصل؟


عبد خدا

آقای پناهیان ولایت مداری شما جای تقدیر وتشکر دارد اما آقای مطهری پند پذیر باش واز سرگدشت امثال سروش عبرت بگیر گیرم پدر توبود فاضل ازفضل پدر تورا چه حاصل


صدرا

جواب بسیار کامل و بجایی بود . دلگیری که در این مدت چند سال از سخنان و مواضع مشکوک این فرد بر قلب مان بود . با این پاسخ قاطع ، کامل و دلچسب زدوده شد.این گونه در مقابل این فرد ایستادن کم نظیر بود. ارج استاد پناهیان روز به روز در قلب ما افزون می گردد.


معینی

با سلام ، آفرین به اینهمه نجابت و تعهد دینی استاد پناهیان . با حوصله تمام جوابیه را خواندم . واقعا هم سراسر علمی ، مستدل و مستند بود و هم بر پایه رعایت اخلاق و آداب و اعتقادات دینی بیان شده بود. ممنونم استاد


جواب اقاي مطهري برايم ايجاد شبهه كرده بود از استاد پناهيان تشكر مي كنم


قلندر

اگه اقای مطهری نمی ترسه با استاد پناهیان یک مناظره در برنامه دیروز امروز فردا داشته باشند صددر صد اقای مطهری نمی اید

پاسخ
محمد

پيشنهاد خوبيه


موسوی

از حاج آقای پناهیان متشکریم که با بزرگواری و رافت و محبت پاسخی را که در خور فرزند استاد شهید مطهری (ره)است با رعایت تمام جوانب فرموده اند. و در آخر با سعه صدر می گویند( همچنین از توهین‌هایی که تلویحاً و تصریحاً در حق بنده‌ي ناچیز روا داشته‌اید، به دلیل حق بزرگی که پدر گرامی شما بر من دارند درمی‌گذرم) وگرنه کیست که نداند توهین و تفیسق و تحقیر های آقای علی مطهری در نامه اش به حاج آقای پناهیان در چه حد بوده . البته این عادت طبیعی آقای علی مطهری است و فحش و ناسزا و تکفیر و توهین طرف مقابلش برایش سهل ترین وپیش پا افتاده ترین موضوع است زیرا از آبروی استاد شهید مطهری (ره) خیلی راحت برای کفاره پس دادنهایش استفاده رایجش را می برد. ولی آیا مقام وشان معنوی استاد شهید مطهری(ره) اینقدر برای او تنزل داده شده که در حد اموری مانند حسبیه سهم ارثی در بساط سودا گری سیاسی برای کسب رای پایین آورده شود؟ آقای علی مطهری نیازی نیست به ساحت مقدس استاد شهید مطهری که حق معنویش بر جامعه ایران اسلامی است اینگوه سیاست زدگیهای متناقض تان را تحمیل نماید . مردم اگر برای احترام استاد شهید مطهری(ره) به شما رای می دهند فقط برای احترام به مقام شهید بزرگوار است وبس. تناقض رفتاری و گفتاری شما در همین چند ساله در مواضع و زمانهای متفاوت معلوم است (در دهه هفتاد مقاله هایتان سیبل مقابلش خاندان و فرزندان هاشمی بود و اکنون ناله نامه دق برایشان می سرای. برای رقبایتان می گردی که کفری بتراشی اگر هم نشد از تفسیر مافی الضمیری مخصوص به خودت سهل و سریع نسخه تکفیر و شرک و تفسیق می پیچی . آسمان ریسمان می کنی با معارف الهی هردم به نوحی ملعبه می کنید در مطلبی از عقل گرای محض دم می زنید و جانب تعبد را انگار دیگر فراموش می کنید. شاید هم مستمعین خودتان را ... فرض نموده اید و یا شاید هم امتیازی از به قول خودتان بزرگ زاده بودنتان خرج می کنید. سیاست زده شده اید و سعی می کنید آثار و مقام معنوی آستاد شهید مطهری (ره) را هم در حد درک و فهم خودتان که سرشار از حب و بغض سیاسی است کم انگاری نماید با رفتار و گفتارتان. خدا عاقبت امر ما را به خیر کند انشاء الله تعالی.


شریف

شیر مادرت حلالت باشه که اینقدر مستدل جواب میدی.اصلا کسی که زود عصبانی میشه و جنبش کمه باید بره مجلس؟ علی مطهری آدم عصبانی است و رای دادن به ایشان جایز نیست. علی مطهریها بدانند ما چه چشم بسته و چه آگاه برای اقا میمیریم.


سعید

اگر انسان بگه در هنگام نگارش این نامه خداوند عنایت ویژه به استاد پناهیان داشته حرف گزافی نگفته!


فرید

تقریبا یک ساعت ونیم وقت گذاشتم ونامه استاد پناهیان را موبه مو خواندم و باید عرض کنم در این نامه منش وشیوه اهل بیت علیهم السلام در برخورد با گمراهان ویا افرادی که در معرض ضلالت هستند را کاملا حس کردم ومن یتق الله یجعل له فرقانا


احمد

به نام خدا سلام بسیار علی بود. روشن کننده. خداوند پناهیان ها رو حفظ و افرادی رو که ناخواسته نظام رو ضعیف می کنند هدایت بفرماید.


دانشجو

استاد شمارادوست داریم ولی حضرت اقا خیلی بیشتر


حمید

حقا که ایشان به بهترین وجه ممکن و با قوی ترین بیان پاسخی در خور داده اند . به راستی می توان گفت این جواب فوق شایستگی پاسخ گویی به آقای مطهری است. با آرزوی سلامتی ،عزتمندی و توفیقات روز افزون این یار انقلاب ورهبری


متانت،بلاغت،فصاحت،شجاعت،بصیرت و استدلال هدیه خداوند به شهید مطهری واقای پناهیان است.کاش وارث مادی شهید مطهری کمی از این معنویات هم به ارث میبرد


یک نفر

احسنت احسنت دل ما را قرص و محکم کردید خدا حضرت استاد پناهیان را برای ما نگه دارد


امیر

واقعا از ادب و منطق وصفای این مرد لذت بردم محبتش در دلم خیلی بیشتر شدایدار باشی اقای پناهیان


اشنا

انصافا جواب اقاي پناهيان مستدل منطقي ومودبانه بود


از ادب و متانت و بزرگواري و منطق مستدل جناب حجة الاسلام پناهيان تشكر مي كنم و از خداوند متعال توفيقات روز افزون را براي ايشان آرزومندم و همچنين از خداوند متعال د رخواست دارم كه آقاي مطهري را به خاطر پدر بزرگوارشان از لغزش ها و هواهاي نفساني و وسوسه هاي شيطاني حفظ نمايد تا مايه رنجش آن پدر بزرگوار نگردد.


حميد

واقعاً تنها صفحه اينترنتي بود که اشتياق داشتم آن را تا آخر بخوانم با اينکه وقت نداشتم؛ اميدوارم تمامي سياسيون بتوانند اينگونه با ادب و مستدل مناظره نمايند يا علي


حسین

حالم جا اومد!!


درود و صلوات بر روح پرفتوح شهدا و امام راحل و طول عمر مقام عظمای ولایت امام خامنه ای(مدظله العالی) عاقبت بخیری همین است مرحبا بر استاد پناهیان. خدا عاقبت مطهری و مطهری هاراهم بخیر کند دست خودشان نیست بازیچه ای بیش نیستند عروسک گردان کس دیگریست . این هم برای آقای مطهری؛نگذارید پدر بزرگوار و انقلابیتان ازتان ناراضی باشد مطمن باشید همان ها که پدرتان را به شهادت رساندند الان شما بازیچه دستشانید. ومن الله التوفیق.


حسین امیری

سلام درود خدا بر شهیدان عالی مقام بخصوص استاد گرانقدر و والامقام حضرت آیت الله مرتضی مطهری و فرزند برومندش . که همانند امیر المومنین (ع) معیاری شده برای دیگران . منتها در مقیاس بسیار کوچکتر . اگر امثال اینها نبودند افراط گراها و تند رو همانند گروه طالبان افغانستان و رجانیوزیهای لعنتی و ازخدا بی خبر و حسین شریعتمداری ها و قدرت طلبان بی ریشه و .... معلوم نبود به سر ملت ایران چی می آوردند.

پاسخ
موسوی

اگر مقیاس را خودت برای خودت فرض ذهنی مانند اسباب بازی خطکشی کنید {امیرالمومنین (ع) و آیه الله شهید مطهری(ره) و علی مطهری } به اندازه مغزتان فرض می کنید. {این را بدان اولین کسی که قیاس نمود استاد تو شیطان بود با منیتش کردنهایش و برتری سرای هایش }به هیچ وجه پیامبر و خاندانش و حضرات معصومین(ع) با دیگران مقایسه نمی گردند . چه این مقایسه را کوچک فرض کنی و چه جوری دیگر.

رضا

دوستان ناراحت نشويد و به اين فرد پاسخ ندهيد. ايجا اينترنت است ، چه بسا اين فرد يكي دشمنان اسرائيلي يا آمريكايي باشد. جدي نگيريد ، همانطور كه از حضرت آقا در اين جوابيه درس گرفتيم ، حرف هاي احساسي بي ادبانه و غير منطقي را نديده بگيريد و پاسخ هاي منطقي بدهيد. اين نظر نبود همش فحاشي بود . خدا ريشه ي اين فرد را خشك كند.

سعید

اگر امسال برف اساسی اومده بود میگفتم سرتو کردی زیر برف و از هیچی خبر نداری..ولی برف اساسی هم که امسال نیومده دادش بیدار شو...یه عده ای رفتند اونجایی که نباید میرفتند


احمدی

دعا کنید خداوند اقای مطهری را عقل عنایت کند وگرنه اینده ایشان بهترازسران فتنه نخواهد بودواستاد عزیز پناهیان هم صبر واستقامت بیشتر وسلامتی وعزت


مصطفی

کجایند برخی شهدای معروف این انقلاب عزیز که ببینند فرزندان و برادرانشان چه طور پاسدار خون آنهایند در حالی که خون آنها را پلکانی برای رسیدن به پست و مقام و پول و ثروت گرفته اند


احسنت به این بصیرت حفظک الله استاد


جابر

سلام انسان را می توان ازنحوه روابط اجتماعی و سبک نقد و.....شناخت که نمونه بارز ش همین نقد جناب استاد است که واقعا بعنوان یک الگو نحوه نقد صحیح را نشان دادند.امیداوارم جامعه ما بخصوص مدعیان علم ازاین نقد استاد یاد بگیرند .ارزوی توفیق برای استاد پناهیان دارم .ممنون


حمید

خداوند ایشان را برای اسلام و رهبری حفظ کند.آمین


فدایی رهبر ...

خدایا...از عمر من آنچه هست بر جای بستان و به عمر رهبر افزای


طاهر

من جوابیه آقای مطهری را خوانده بودم و حالا که جوابیه آقای پناهیان را خواندم دقت نظر، برداشت درست و بصیرت سیاسی دینی آقای پناهیان برایم بشتر آشکار شد.


فرزاد

خدا آقایپناهیان رو برای رهبر معظم انقلاب حفظ کنه


امیر

عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی خدا پشت و پناهت حاجی پناهیان


ای ول


حسين

عالي بود


sobhanimehr

امیدورام آقای مطهری با این استدلالات روشنگرانه دست از لجاجت خوارج گونه بردارد . (بعید می دانم!) و توصیه ما به ایشان این است که به دلیل ساده لوحی وآلت دست بقیه شدن ازسیاست کناره گیری کند.


احسنت به آقاي پناهيان خدايا از عمر ما بكاه بر عمر ولايت وسربازانش بيفزا


جناب استادپناهیان باعرض معذرت خودرابه زحمت نیندازیدسوادوفهم آقای مطهری کمترازآنست که این چیزهارادرک کند


mohajer

بسیار عالی و دقیق. متشکرم:)


حسین

احسنت وافرین بر این درایت وعمق بینش فکری .جوابها کاملا مستند و مستدل .اینها عمارهای زمان ماهستند در مقابل جاهلان متنسک


محمود

این حقیر همان ابتدا با خواندن مطالب اقای مطهری فهمیدم که ایشان به جای سستی تکیه کرده اند و میدانستم که جواب استاد بزرگوار پناهیان جواب مودبانه و دارای ادله محکمی خواهد بود. خدا ایشان را حفظ نماید. همچنین از خدا میخواهم که ما را هم بر صراط مستقیم محکم بدارد. برادران من چشمم به آینده به واسطه فرمایشات رهبر عزیز روشن هست و عزت را از آن اسلام میبینم. فقط با نیت خدایی به پای صندوقها بروید.


نوشته های شما را خواندم و گفته های آقای مطهری در باره شما پر بیراه نبود

پاسخ

میشه واضحتر توضیح بدین. ؟؟؟؟؟


با سلام حرف دلم دوستت دارم پناهیان


حسین

ما مرده شما زنده اگر این مطهری در آینده مانند مهاجرانی ها در رسانه های بیگانه ظاهر نشد و هر چه دلش خواست علیه دین و انقلاب و ... حرف نزد ، هر چی دوست داشتید بگید


محمد

حاج آقا پناهیان بخدا دوست داریم- واقعا خدا نگهدارت باشه و همیشه سرباز خط ولایت باشی - خدا نگهدارت باشه اینو از ته قلبت میگم


یاسر

هر انکه جانب اهل وفا نگه دارد خداش در همه حال از بلا نگه دارد


سعید

هستیم بر ولایت ما جان نثار و عاشق آماده ی نبردیم با دشمن و منافق تیغ برنده ما گلبانگ حیدر ماست خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست خدا حاج علیرضا را برا اسلام حفظ کنه


غلامی

درود بر استاد پناهیان بسیار عالی دقیق سنجیده مودبانه موشکافانه و البته مفید و روشنگرانه بود هر چند این قصه مطهری سر دراز دارد و....


حسین

دست شما درد نکنه

پاسخ
علیرضا

احسنتم


سجاد

من موندم علی مطهری چرا یه جو سر باباش نرفته این همه بی بصیرت و باید تشکر کنم از حاج آقای پناهیان در مورد این مطالب بسیاری از شبهات ما رو هم جواب داد


زنده باشن سربازای رهبری............جانم فدای سید علی....


محمد حسن

تشکری بلند از استادم پناهیان استاد اخلاق و اعتقاد و سیاست و علم شبهه هایم را زدودید خداوند گناهتان را بزداید


سجاد

احسنت بر آقای پناهیان جواب بسیار زیبا و گیرایی بود.


خادم الشهدا

درود خدا بر عمار بصیر ولایت آقای مطهری!!! اگر جوابی داره بده و گرنه عذر خواهی کن! که در غیر این صورت رسوایی خود را ابدی کرده ای...


محسن

قدر حاج آقای پناهیان را بدانید، خدا بهشون طول عمر بده


ساندیس خور

خدا خیر بده به آقای پناهیان با این همه بصیرت و ادب


منصور

آقاي مطهري اگر داراي سلامت نفس باشد، بايد سخنان علمي، منطقي و دلسوزانه آقاي پناهيان را بپذيرد و به راهي كه مي‌رود بيشتر فكر كند. پدر شهيدش خون خود را براي همين انقلاب هديه نمود.


رقیه

منم با آقای پناهیان موافقم


خلیل

با سلام از جناب آقای پناهیان تشکر میکنم بخاطر روشنگری زیبا , متین و دقیقی که داشتند و برای آقای علی مطهری دعا می کنم


عماد

جوابی علمی و مودبانه.جوابی که همیشه آرزو داشتیم روشنفکران ما نیز اینچنین جواب گویند و لی حیف که....


صالح

فطرتهای پاک انسانها به دنبال کشف حقایق الهی است.خدایا به حق ارزنده ترین و بالاترین مخلوقاتت،اسباب گسترش هرچه بیشتر معارف قرآنی و ولایی خود را در تمامی فرستنده هایت، تقویت کن. پس کسی مسؤول شود که تخصصش فقط ابزاری باشد برای هدف اصلی آفرینش، ضمناً تعهد هم باید عالمانه باشد همان گونه که عالم عزیز جناب آقای پناهیان ـ حفظه الله ـ هستند.و خدایا ما را ازساده لوحی برهان.ضمناً به عنوان یک پیشنهاد جدی و نه شوخی: لطفا تمامی افرادی که دچار تزلزل نظرات، بیان هوچیگری بجای منطقی بودن، عجله کاری و لجبازی و مقدم دانستن خود بر امام برحق هستند بعد از استمداد ازفضل الهی، به مداوای جسمی خود با مراجعه به طبیبان حکیم(مسلح به علم جدید و قدیم) بپردازند چراکه برخی افراد نادانسته و بدون غرض در اثر یک بیماری سهل العلاج به این حالت مبتلا میشوتد. به نظرم این مسأله را نباید نادیده گرفت چون عقل سالم در بدن سالم است. خدایا همه ما را عاقبت بخیر کن.


حمید

اجر استاد با خدا


حبيب

اين گونه مباحثات بسيار عالي است و بهتر است بگويم امثال آقاي مطهري با طرح چنين شبهات(كه در ذهن بنده هم بود) باعث شدند پاسخهاي زيبائي دريافت كنم. با اين وصف بهتر است براي دوري از خشم خداوند ، امثال آقاي مطهري به جاي به دوش كشيدن كتابهاي پدر ،در پاي منبر بزرگان راه و رسم شيعه بودن را تلمذ نمايند و تا آن زمان از كارهاي حكومتي فاصله بگيرند .


سعید

سلام بر رهروان شهدا ومروجان شریعت ختمی مرتبت..انصافا که عمار ولایت بودن توفیق میخواهد که به ان غبطه میخورم...دمت گرم حاجی...کاش برخی از اقایان بیدار شوند...کاش اقای مطهری کلمات ولایت ولایت در کتب شهید را استخراج وتعداد انرا بیان کنند


حسين

بابا انصافا اين يه دور کامل درس ولايت فقيه بود. حتما اين مطلب رو برا رفقا ميفرستم. علي ياورت باشه عمار علي.


هزار آفرین


جانباز

جزاک الله خیرا یا استاذ


khadem

انشاالله خدای تبارک و تعالی حق کسانی را که غیر از پاگذاشتن بر روی خون شهدای عزیزمان به مملکت اسلامی ما و امام خامنه ای خیانت می کنند بده توفیقات جناب آقای پناهیان عزیز را از خدا خواهانم


طلبه

حیف از ان پدر


خلیل

آقای مطهری مدام از پدر شهیدشان (ره)که برای همه ما مایه مباهات و افتخار است و الگوی واقعی یک دانشمند ولایتمدارمیباشد خرج میکنند.... حیف صد حیف که ازخودشان چیزی ندارند و....


پورشمس الدین

جل الخالق! جوابیه ای توپ! آدم لذت میبره با همچین جوابایی! مطهری کمتر از این حرفاست ولی حتما استاد تشخیصشون بهتر از ماست که کی جواب بدن و کی بی تفاوت باشن. واااااااااای! میدونین من از ساعت چند نشستم و همین یه صفحه رو از بالا تا پایین میخونم، حقیقتش سرجلسه امتحانم اینقدر نمیشینم! یعنی که خدا حفظش کنه


سعید

خداوند شما را حفظ کند که این چنین روشنگری فرمودید خداوند به همه ما بصیرت بدهد که راه را از بیراهه بازشناسیم


باتشکر از استاد از پناهیان


زهرا و محمود

ما مستمعین اقای پناهیان و پشتیبان ولایت فقیه باشیم اشکالی نداره امثال اقای مطهری مارو سطحی نگر بپندارند...


عباس

خدا روشکر نمیدونید چقد منتظر جواب بودم .بعضی از ایرادات آقای مطهری که خیلی سطحی بود ولی برا تعداد کمیشون نیازمند پاسخ های روشنگرانه استاد پناهیان بودم که الحمدالله محقق شد.خدا حفظتون کنه استاد


اصلا خواندنی نبوددددددددددددددد


علی

بسمه تعای : پسر نوح با بدان بنشست . . . آقای مطهری چه کسانی وجود و خدمت شما را در سنگر مجلس لازم میداند رجال غرب گرا یا فتنه انگیزهای 88 شما که بی محابا به دانشجویان این قشر روشنفکر و تئوریسینهای بزرگ اسلام( حجه الاسلام پناهیان ) که در همه شرایط و فراز و نشیبها اندیشه زیر سئوال بردن ولی فقیه که خط قرمز امت شهید پرور ایران اسلامیست در مخیله خود راه نداده اند و امتحان خود را پس داده اند . چرا به میخ و نعل میکوبید اگر پدر بزرگوارتان زنده بودند در مورد افکار شما چه موضعی اتخاذ میکردند کمی بیاندیشید و به خط ولایت برگردید وگرنه دیر خواهد شد و خدای نگرده به سرنوشت پیشنیان دچار خواهید شد (انزوا - تحلیلگر بی بی سی- صدای آمریکا - و . . . ) والسلام ان الله نصرهم لقدیر


باران

عالي بود استاد! عالي بود! يا علي


حسن

زنده باش آقای مطهری که با منطق فکر می کنی


hossein

سلام به همگی رفقا فردا نگاه خیلیها به من و شماست . از ملتهای انقلاب کرده منطقه گرفته تا گرگهای زخم خورده از انقلاب و تفکر شیعه اعم از فتنه گران و منحرفین و منافقین و اربابان خبیثشون . امروز وظیفه همگی امر به معروف یعنی حضور و انتخاب اصلح در انتخابات فرداست .ما کاری به بعضیا تو دولت و مجلس و قوه قضائیه نداریم که با عملکردشون خون به دل امام عزیزمون خامنه ای میکنن، باشه به وقتش .ولی ما نمیذاریم امر رهبر و سید مظلوممون زمین بمونه . ما ایرانی و مسلمانیم. تهدید میکنن ، غلط کردن ولی ماهم غیرت بخرج میدیم و روی همشون رو کم میکنیم تو این شرایط حساس. رفقا نکنه فردا شرمنده امام و خون شهدامون بشیم . راستی فردا روز امام زمانه (عج) . فردا تمرین ولایت پذیری داریم. به همه اطلاع رسانی کنید و شرایط حساس رو توضیح بدید . پس یا علی چند توصیه انتخاباتی 1- به همه اطلاع رسانی کنید و شرایط حساس کشور و جهان و تهدیدها رو توضیح بدید . 2- لزوم انتخاب اصلح و شرایط افراد اصلح رو تشریح کنید . 3- به لیست مختلط اصلح رای بدید . 4- 30 نفر رو کامل در برگه بنویسید . 5- به افراد مسن کمک کنید تا از سوء استفاده احتمالی جلوگیری بشه . التماس دعا از همگی. اللهم عجل لولیک الفرج


عمار...

استاد دمت گرم


مهدی

خداوند استاد پناهیان را برای این نظام حفظ کند


استاد خدا شما رو حفظ کنه.اقای مطهریم به یمن وجود مبارک شما به راه راست هدایت کنه


آرزو

جناب آقای مطهری کاش حداقل قسمتی از کتاب های پدرتان را مطالعه میکردید که بیسوادی و بی بصیرتیتان آشکار نمیشد.


پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد به نظر من همین فردا به اداره ثبت مراجعه کن و نام و نام خانوادگیت را از علی مطهری به صغیر مفتضحی تغییر بده چرا؟ چون اگر علی بودی به عدالت حرف میزدی نه به عداوت و اگر مطهری بودی نام مطهر پدرت را لکه دار نمیکردی و نصیحتی هم به لحن خود آقای صغیر مفتضحی که جز با فحاشی به گونه ای دیگر سخن نمی گوید همه ی ما دیر یا زود میمیریم لا اقل یه جوری برخورد کن که بعد از اینکه مردی مردم جنازه ات را از روی زمین جمع کنند چون نه بی بی سی و نه سران فتنه هیچ کدام به زنده ی تو هم احترام نمی گذارند چه برسد به مرده ات و تو را جز برای پیش برد اهدافشان نمیخواهند خیلی هم دلم میخواست پدر بزرگوارت سر از خاک بر میداشت و دهانت را گل میگرفت چون تمامی سخنانی که از پدر بزرگوارت شنیدم جز به حق نگفته است خدایش بیامرزد و روحش با امیر المومنین محشور باشد


|محمد

فداها ابوها حاجی


پس چرا نظرات ثبت نمیشه؟


مجید

در عصر پنج شنبه ای که قرار است فردا انتخابات انجام شود خبلی حال کردم این مطلب را خوندم .فکر نکنم هیچ صفحای اینترنتی را اینقدر دقیق و موشکافانه خونده باشم. هم از نظر رعایت ادب و اخلاق چه محتوای آموزنده و متن جذاب آن خیلی خیلی حال کردم چسبید


جواد

با سلام باید به آقای مطهری گفت , متاسفانه شما فقط از پدر شهیدتان نام ایشان را به یادگار برده اید . بهنر است در اعمال و رفتارتان تجدید نظر کنید و یا نامتان را تغییر دهید و ببینید که آیا دیگر کسی به شما توجه خواهد کرد .


مهدی

بابادمت گرم حاج آقا خوب کیش وماتش کردید


تندر

سلام بر همگی واقعا از عالم بیدار وبا بصیریت حوزه ودانشگاه متشکرم واقعا نکته های جالبی در مورد ولایت فقیه یاد گرفته ام متشکر


فدای فداییان و عمارهای امام خامنه ای ح بویژه استادم حاج آقای پناهیان حفظه الله


حمید

به نظر اینجانب موضع گیریها و سخنان علی مطهری بیشتر به ناتوانی ایشان در جذب افکار و نظرات مثبت جامعه نسبت به ایشان در مقایسه پدرشان می باشد و اشتباه ایشان این است که از نظر فکری خودشان را با پدرشان مقایسه می کنند حرفهای ایشان واکنشی است به نوعی عقده گشایی از اینکه تمام آنچه دارند (از مقام و مسئولیت و توجه) مربوط به پدرشان است و نه تلاش و لیاقت خود .و این نشان می دهد که انسان بزرگ شدن خیلی سخت است و اما سخت تر بزرگ زاده بودن است.


امید

از این لحن تخاصم بین فرزندان انقلاب رنجور و دلگیر شدم هم آقای پناهیان و هم آقای مطهری هر دو محترمند و ما باید احترام و پرهیز از تهدید و خشونت در مباحثه را از این بزرگواران بیاموزیم، واقعاً این سیاه/سفید دیدن ها جای تأسف دارد.


محمدتقي باقري

بسيار روشنگرانه ومستدل وما.دبانه بود


mohammad

بسم الله الرحمن الرحیم مشت سنگین استدلال ، ادب ، تعقّل و ولایتمداری را بر دهان بی ادب یاوه گو نظاره کردیم. درود بر عمّارهای آخر الزمان حال توپی بهمون دسست داد!


مهدی

و عباد الرحمن الذین یمشون علی الارض هونا و اذا مرو بالغو مرو کراما و اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما . فقط خدمت این استاد گرامی عرض میکنم شیری که خوردی حلالت و رحمت بر اون شیر پاکی که خوردی


بصیرت یعنی این تفکر ... اقای مطهری باید بیشتر تلاش کنند تا به این بصیرت برسند


قاسم

آقای مطری اولین بارش نیست که به مردم توهین می کنند.ماجرای توهین ایشان به آقای کوچک زاده که فایل صوتی آن در اینترنت موجود است چهره واقعی ایشان را به خوبی نشان داد.در حالی که رهبری عزیز از ابعاد پیچیده فتنه 88 سخن می گفتند آقای مطری ساده لوحانه مسئله را در حد یک مناظره ساده انتخاباتی قلمداد کردند و مقصر اصلی را احمدی نژاد معرفی کردند نه جبهه استکبار داخلی و خارجی که.این است میزان بصیرت آقای مطهری!!


عالی بود


ابي

بسم الله الرحمن الرحيم . با سلام به همه . آنجا كه جان ناقابل است چه فدا كنم . جناب آقاي پناهيان دوستدار شما بوديم هستيم خواهيم ماند ...زنده ايم با ولايت . امثال شما توي ايران كه با اين صراحت حرف بزنند كم كه نه ، اما زياد نيستند.


یه امیزکبیری

واقعا روشنگرانه بود


نسیم

چقدر منطقی و شمرده . چه ذهن منظم و آرامی . اصلا احساس نکردم که آقای پناهیان از خودش دفاع کرده . همه اش حرف رهبری بود . می شه این طوری هم حرف زد .


خیلی عالی بود آقای پناهیان مثل همیشه آروم و با اقتدار آفرین

سه شنبه، 9 اسفند 1390

6:13:34 PM

شما خوب می‌دانید مقام معظم رهبری بیشترین بررسی‌های کارشناسانه و رایزنی‌های عالمانه را برای کوچکترین رهنمودها و راهبردهای خود به کارمی‌گیرند. لذا اگر کسی بر ضرورت مشورت دادن به رهبری به گونه‌ای مبالغه‌آمیز در جامعه حرف بزند، برای هر شنونده‌ای این‌گونه القا می‌شود که ایشان مشورت‌پذیر نیستند، و این ظلم بزرگی است.