ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
دوشنبه، 13 بهمن 1393 02:10
تبلیغات

عکس: موزه عبرت

تاریخ ساخت بنای آن به زمان فتحعلی شاه قاجار بر می‌گردد. این بنا نخستین زندان مدرن ایران است که در دوران رضا شاه در سال ۱۳۱۱ توسط مهندسان آلمانی تکمیل گردید و به عنوان نخستین زندان مدرن در ایران شروع به کار کرد. بعدها اولین زندان اختصاصی زنان در این محل تاسیس شد.

در دوران ستم شاهی این زندان از سوی سازمانها مختلل امنیتی و انتظامی خصوصا ساواک و کمیته مشترک ضدخرابکاری جهت بازداشت و شکنجه زندانیان سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

آویزان کردن از سقف، دستبند قپانی، آویزان کردن صلیبی، شوک الکتریکی، آپولو، سوزاندن نقاط حساس بدن با فندک و شعله شمع، قفس هیتردار، صندلی هیتر دار، باتوم برقی، شلاق با کابل برقی از متداولترین شکنجه‌های ماموران شکنجه کمیته بودند.

این زندان سرانجام در سال ۱۳۸۱ تعطیل و تبدیل به موزه عبرت ایران شد که گوشه‌ای از شکنجه‌ها و شکنجه گران و شکنجه شوندگان زمان پهلوی را بازسازی می‌کند.

کد خبر:115717 -

نظرات کاربران

نام:
ايميل:
نظر
کد امنيتی كد امنيتي تغيير تصوير
 
ارسال
نظرات کاربران
ویزواری

چهارشنبه اونجا بودم خدا لعنتشون کنه بی رحم های بهایی. همش عین واقعیته.


خدا لعنت کنه صهیونیست های حرام زاده رو


وای خیلی وحشتناک بود


امیر کریمی یزدی

آدرس موزه عبرت کجاست؟


اون وقت این جلادان خون آشام به ما میگن شکنجه گر! ! ! اینا همشون توی اسرائیل دوره دیده بودن، روی مردم مظلوم فلسطین دوره آموزشی می دیدن که بیان اینجا درس پس بدن.


فاطمه

همه ما ملت مدیون رنجهای کشیده شده و خون های ریخته شده مبارزان راه حق و آزادی هستیم در این میان وظیفه آنهایی که خودشان آن روزها را لمس کرده اند و آن شکنجه ها را دیده اند از همه سنگین تر است ای کاش آقایانی مثل رفسنجانی و همه آنهایی که آن ارزشهای با رنج بدست آمده را با دنیای مادی عوض کردند یک شب برای یادآوری خاطراتشان بروند و در سلولشان تنها بمانند شاید یادشان بیاید که کی بودند و به کجا رسیده اند شاید از امام و خون شهدا شرمنده شوند شاید توبه کنند و به خود بیایند و شاید عبرت بگیرند و بفهمند که خیانت به خون شهدا و زحمتهای امام خمینی خودش یک نوع ظلم بزرگ است و کارهایی که در جهت از بین بردن ارزشهای بدست آمده می کنند شکنجه وحشتناک یک ملت بپا خواسته است . شاید بفهمند شکنجه پشت کردن یاران و همسنگران آن روزها به انقلاب و مردم خیلی دردناک تر از شکنجه های جسمی آن روزگار است...


علی

خدا لعنت کند خیانت کاران به ملت و مملکت رو.


حتما برید ببینید


رضا پهلوی اول بیاید اینجا را تماشا کند بعدا برود ادعای حقوق بشر کند اول پدر بی رحمش را محکوم کند.


نماد حکومت دموکراسی ومورد حمایت امریکا وغرب اینجا بود . انگلیسی های بی رحم مربی اموزش شکنجه ساواک بودند اسنادش را برید ببینید


خدا از سرشون نگذره-امیدوارم ما با کارامون دل اونایی که تو این زندان رنج کشیدن یا حتی خانواده هاشون و به درد نیاریم


مرگ بر تمام ديکتاتورهای تاريخ و جهان


حسن

لطفاً آدرس موزه را بنويسيد كه كجاست؟


محسن مقدم

لعنت خدا بر پهلوی ها


سولماز

خدا این انقلاب را از ما نگیرد مرگ بر امریکا و اسرائیل خدا لعنت کند شاه و طرفدارانش را


ناسی

وای خدا همشون رو لعنت کنه که انقد بی رحمانه شکنجه میکردن من از اینجا بازدید کردم و واقعا متا ثر شدم