ورزش اقتصاد

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
آرش فهیم
محمدحسن یادگاری
رحیم مخدومی
امیر ابیلی
محسن صفایی
محمدرضا رضاپور
مهدی آذرپندار
حسین الهام
مهدی خانعلی زاده
مسعود غزنچائی
سعید مستغاثی
آرش فهیم
مسعود غزنچائی
محمدرضا رضاپور
گفتگو با منیژه آرمین
گفتگو با مسعود ده‌نمکی
گفتگو با جواد شمقدری
گفتگو با احسان عبدی‏پور
گفتگو با عوامل «نبرد خاموش»
گفتگو با عوامل «میراث آلبرتا»
گفتگو با سهیل سلیمی
«وحید یامین‌پور» - مجری برنامه‌ی «دیروز امروز فردا» در سال 88- در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون چاپ کتابی از این برنامه گفت: «کتاب مشروح برنامه‌های «دیروز امروز فردا» در سال 88 شامل مناظره‌ها و گفتگوها در حال تدوین نهایی است و به زودی توسط انتشارات «سوره مهر» منتشر خواهدشد.»
آن روزها خیلی از موسسات و نهادهای صاحب نام فرهنگی کاری درخور در حوزه فتنه انجام نداده بودند، اما رحیم مخدومی تنها چند ماه بعد از فتنه 88 آستین همت بالا زد و تک و تنها و در یک موسسه کوچک و در یکی از شهرستانهای تهران پرچم ثبت ادبی فتنه را به اهتزاز درآورد. حالا بعد از پنج سال اوضاع آن موسسات فرهنگی هنوز همان است که بود ولی رحیم مخدومی چهارمین دوره از جشنواره‌اش را کلید زده است.
می‌گویم مهم‌ترین انتقاد مراجعین به شما چیست؟ پاسخ می‌دهد: «نبود طرح دخترانه و قیمت.» بحث قیمت‌ها که طبیعی است. شرکت‌های دیگر طرح‌های خارجی خود را از اینترنت می‌گیرند و بدون پرداخت هزینه‌ی کپی‌رایت به بازار عرضه می‌کنند، در حالی که برای تولید دفاتر با طرح ایرانی، باید علاوه بر همه هزینه‌ها، هزینه‌ی طراحی جلد را هم پرداخت کرد. اما در مورد دفاتر دخترانه، می‌گوید مشکل کاراکتر داریم.
با این اوصاف ظاهرا در یکی دو سال پیشرو نیز همچنان خبرهای مهمی از «ایران» در رسانه‌های سینمایی دنیا مخابره خواهد شد و ساخت فیلم‌هایی با محوریت ایران همچنان به قوت خود باقیست و حتی دامنه‌ی آن گسترده‌تر نیز شده است.
مسئله‌ی اصلی این است که با فرض پذیرفتن همه‌ی این معضلات با همین کیفیت تصویر شده در «قصه‌ها» و ایمان به نیت خیر سازنده جهت اصلاح این پلشتی‌ها، این سوال به ذهن خطور می‌کند که چرا باید خالق اثر، چنین فیلم تلخ و سیاهی را در چمدانش بگذارد و تور اروپاگردی ترتیب دهد و مشکلات کشورش را با افتخار نزد بیگانه عرضه کند؟
نباید اینگونه باشد یا تصور شود که برخی مدیران وقتی به همیشه معترضان و شبه روشنفکران و واگرایان که می رسند یا بر اثر انفعال یا مثلا به نیت جذب یا با شعار اعتماد سازی، با گشاده رویی مواجه می شوند ولی به برخی چیزهای دیگر که می رسند با اخم و جدیت برخورد می کنند. البته به نظر می رسد هجمه محدود اما غیر منصفانه ای که صورت گرفت مدیران محترم را برای خروج از فشار کمی دستپاچه کرد.
مدیران فرهنگی دولت و زیر مجموعه‌های وزارت ارشاد طبعا باید به این مسئله توجه داشته باشند که «فتنه» گرچه پیش از این نیز یکی از مهمترین خط قرمزها به شمار می‌آمد، اما با تاکید صریح روز گذشته‌ی رهبر انقلاب بسیار بیشتر مورد توجه خواهد بود و یکی از مهمترین معیارها برای سنجش عملکرد وزارت ارشاد به حساب خواهد آمد
در دفتر شما حبیب شفیق آقای خامنئی که همین تازگی بافتخار [آشنائی] با آن عزیز نائل آمده‌ام از هر دو نوع نگاشتم و مختصر شرحی نیز در خصوص قالب این قطعه صبوحی برافزودم تا یادگار کاملتر باشد و بعضی ناآشنایان این شیوه که احیاناً این دفتر بدستشان میافتد به توضیحی نیاز نداشته باشند و دانسته باشند که شعر نو هم پر بیقاعده نیست و دشنام لایق بعضی «آثار خزعبل موسوم به نو» را بر آشنایان اهل نثار نکنند!
فردی که جز شهادتین شبه‌روشنفکری چیز دیگری در کارنامه ندارد، بدون داشتن سابقه روشنی در حوزه فیلمنامه‌نویسی، طی یک انتخاب حقیقتاً عجیب و غریب به عنوان نویسنده فیلمنامه‌ی سریال امام خمینی (ره) انتخاب می‌شود. سوال اینجاست که معیار انتخاب «حسین کیانی» برای نوشتن سریال زندگی حضرت امام خمینی (ره) کدام است؟ کدام نشانه‌ی انقلابی؟ کدام نشانه‌ی دینی؟ و حتی کدام سابقه در حوزه‌ی فیلمنامه‌نویسی؟
آنچه که امسال توسط مسئولان در حال انجام است، حرکت در جهت توسعه ابتذال فرهنگی است که حرکت ریشه‌ای در نابودی فرهنگ ماست. اگر مقام معظم رهبری امسال را سال ضدفرهنگ نام گذاری می‌کردند بیشتر از آنچه تاکنون توسط مسئولان در ابتذال فرهنگی و پرده‌دری فرهنگی انجام گرفته، صورت نمی‌پذیرفت.
«منصور انوری» - تنها برنده‌ی جایزه‌ی 110 سکه‌ای «جلال‌آل‌احمد» در حوزه‌ی داستان‌نویسی با رمان چند جلدی «جاده‌ی جنگ» - در گفتگو با خبرنگار فرهنگی رجانیوز پیرامون دغدغه‌های این روزهای خود در حوزه‌ی نویسندگی گفت: «در حال نگارش جلد یازدهم رمان «جاده جنگ» هستم. از این جلد به بعد فضای داستان عوض خواهد شد و شاید نام این اثر نیز تغییر کند.
با سپری شدن تاریخ مصرف نوشت‌افزارها و دفاتر تحریر ساده و بدون طرح مرسوم در دهه شصت و هفتاد و بزرگ شدن نسلی که به نوشتن در دفاتر مشق با طرح گل و درخت و یا حدیث «فرزند صالح گلی از گل‌های بهشت است» عادت کرده بودند، حالا دیگر سال‌هاست که دفاتر تحریر ایرانی محل تاخت و تاز «بن‌تن» و «بتمن» و «باربی» شده‌ است.
می بینید این خیالات واهی نمی گذارد به صورت تمام و کمال از شما عذرخواهی کنم. مجری جوان جلسه کنارم می نشیند دارد رزومه کاری ام را می نویسد. کتابها، داوری ها، جوایز... . اما اینها کافی نیست. همه اینها برای اینکه نویسنده باشی کافی نیست. می پرسد: «شما هم کتاب ممنوع دارید؟!» یاد گفته ای در رمان نویسنده ای می افتم که می گوید: «پای آدمی که یک گناه کرده باشد می ایستم.»
در پایان این مراسم هم پیکر سیمین بهبهانی در حالی تشییع شد که جمعیت حاضر، با وجود تاکید و درخواست چندین باره مجری مراسم، به جای بیان عبارت مرسوم در مراسم تشییع همانند «لاالله الا الله» و نیز قرائت فاتحه، به بیان عباراتی چون «درود بر سیمین بهبهانی» و «سیمین بهبهانی در قلب ما می‌مانی» بسنده کرده و در حین مراسم تشییع نیز به خوانش سرود «ای ایران،‌ای مرز پرگهر» پرداختند.
امروز اگر علاقه‌مندان به تفکر و حکومت شیعی که در اروپا، بحرین، لبنان، عراق، سوریه و... مبارزه می‌کنند، دسترسی مطلوبی به کتاب‌های تجربیات انقلاب ما نظیر خاطرات خانم دباغ، نواب صفوی، عزت شاهی و بسیاری از قهرمانان مبارزه قبل از انقلاب می‌داشتند، قطعاً وضعیت مبارزه آنها با وضع اکنون متفاوت می‌بود.
در این طرح‌های مصوب، به هیچ یک از موضوعات استراتژیک کشور همچون بحث تحریم‌ها، افزایش جمعیت، مسائل جوانان، معضل مسکن، موضوع هسته‌ای، خطر تکفیری‌ها، تاریخ انقلاب و ... پرداخته نشده است و در مقابل، موضوعات جالبی مثل مانکن‌های محله قلعه حسن‌خان، نقش کافه در زندگی مردم تهران در سال‌های اخیر، تاریخ شکل‌گیری طبقه متوسط، زندگی سهراب شهید ثالث، فحاشی‌ها و دست به یقه شدن‌هاي روزانه شهروندان و... دیده می‌شود.
این مسئله وقتی حادتر می‌شود که ببینیم حتی در میان دو شهر کوچک در یک کشور هم تضادهای فرهنگی بسیار فراوانی وجود دارد که نه تنها قابل نفی نیستند بلکه هر کدام دارای منطق و اصول اساسی خود است که آن را قابل احترام می‌کند. این موضوع تنها منحصر به ایران نیست؛ هر چند به دلیل پراکندگی قومیتی بالای کشورمان، این مسئله برای ایرانیان قابل لمس‌تر است.
طراح صحنه و لباس فیلم «مریم مقدس» پیرامون زمان شروع «ملک سلیمان2» گفت: «ما منتظر اراده‌ی برخی از دوستان برای آغاز ساخت این پروژه هستیم. هر گاه دوستان و حامیان اراده کنند، به لطف خدا مشکلات مالی هم حل خواهد شد و اراده مهم‌تر از مباحث مالی است.»
داستانی که شیرمحمدی نوشته، به صورت بنیادین بر توصیف و روایت استوار است و فیلمی که افخمی ساخته، نتوانسته این جزئیات را با دقت رعایت کند و به همین دلیلش، حاصل کار یک اثر شلخته، غیرمنسجم و بی‌هدف است که تنها کارکرد آن، ایجاد فضای سرخوشانه (و نه تبدیل شدن به یک اثر کمدی خوب) در سالن سینما است
سیاست علی جنتی و بدنه وزارت ارشاد دولت اعتدال با آنکه در موضعگیری‌ها و گفت‌و‌گوها حمایت از جریان معتقد به انقلاب است، اما ظاهرا اولویت اصلی جنتی و معاونانش همچنان دادن پالس‌های مثبت به شبه‌روشنفکرانی است که بدنه اصلی حامیان دولت را تشکیل می‌دهند
میهمان تازه وارد ترازوی نشر یک «کافه کتاب» از شاهرود است. در این کتابفروشی کتاب «خانواده» مقام معظم رهبری در صدر پرفروش هاست. در تنظیم این کتاب، بیش از یکصد سخنرانی آقا، مربوط به جلسات خطبه‌خوانی عقد، نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع زن و خانواده و جلسات با بانوان نخبه به کار رفته است. سخنان ایشان در این کتاب حاوی مطالبی با موضوع فلسفه و اهمیت ازدواج، تفاوت نظر اسلام و غرب درباره ازدواج، تفاوت‌ها و جایگاه مرد و زن در خانواده و... است.
با این همه اما جالب است که بازهم «کلاشینکف» نه‌تنها هیچ چیزی بیشتر از گشت ارشاد ندارد، بلکه از آن ضعیف‌تر هم هست. تمام مشکلات شخصیت‌های گشت ارشاد این بار در زندگی عادل- نقش اول فیلم- جمع شده است و مانند گشت ارشاد این مشکلات با توسل به یک راه حل غیرقانونی و خشن حل می‌شود.
با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان 93، پخش آزمایشی «شبکه افق» با محوریت برنامه‌های پیرامون گفتمان انقلاب اسلامی آغاز شد و نمایش مکرر آنونس برنامه «شاهد عینی» از این شبکه، امیدها برای بازگشت مجری نام‌آشنای برنامه‌های سیاسی و گفتگومحور رسانه ملی به روی آنتن را دوباره افزایش داد. تا اینکه 23‌ام مرداد، با آغاز رسمی پخش این مجموعه، طلسم دوری چهارساله «یامین‌پور» از رسانه ملی شکست.
ما متاسفانه در حوزه خاطرات دفاع مقدس آثار درخوری را نداشته ایم. چند رمان و داستان زبان انگلیسی درباره جنگ و دفاع مقدس وجود دارد و اقبال هم داشته اما از فضای واقعی جنگ ما دور بوده و اساساً داستان چون مبنایش بر اساس تخیل است بعضا سرباز و رزمنده در داستان آمریکایی تر بوده اند! در حالی که ما می خواهیم زندگی و رزم یک مسلمان موفق را باید در کتاب نشان بدهیم.
ستاره‌شدن برای ملت الزاماتی دارد، و آدابی، و بودند کسانی که پیش از این به این مقام رسیدند اما به هر دلیل،‌ نخواستند که جاودانه بمانند و دلشان برای فناشدن در سینمای یک‌درصدی این روزها تنگ شد. در میان انتخاب‌های رنگارنگ، از فرشته‌خویی استعفا دادند و بی‌درنگ و در یک سقوط آزاد، از آسمان «بقا» به خاک «فنا» افتادند. چراکه در روزگاری که مأموران سخت‌کوش «سناتور مک‌کارتی»های وطنی، در همین دور و بر پرسه می‌زنند.
ظاهراً مدیران تئاتر یا اجرای جدید «دل‌سگ» یعقوبی را ندیده‌اند و با آنچه از سیمای جمهوری اسلامی پخش شده مقایسه نکرده‌اند، یا از شدت علاقه به این کارگردان نورچشمی خود را به ندیدن زده‌‌اند. و اگرنه درمی‌یافتند که او چگونه با چند ارجاع ساده به مختصات امروزی ایران و تمسخر انگاره‌های رسمی و مردمی از جمله حجاب و کمک به دول خارجی مثل سوریه و نیز شعار «مرگ بر آمریکا»، سعی در برقراری ارتباط میان حکومت کمونیستی و جمهوری اسلامی دارد.
وقتی کسی به یک اداره وارد می‌شود ممکن است به تابلوهای اطراف آن اداره توجه کند و نسبت به آنها تولید داشته باشد اما مودب به کمترین چیزها توجه می‌کند یعنی در آن اداره‌ای که مثال زدم او به کسی که برایش چای می‌آورد توجه می‌کند. فقدان این مطلب برای روشنفکران مذهبی یک بیماری است. حدادیان با اشاره به اینکه شعرهای مودب برای مستضعفان شعر بسیار خوبی است، گفت: فقرگرایی و ستودن فقرا در قلم و شعر مودب بسیار مشاهده می‌شود.
یک فعالیت بدیع و جالب دیگری که در این خیمه انجام می گیرد طرح سرپرستی کودکانیست که در جنگ یتیم شده اند توسط خیین و خانواده هایی اس که در این خیمه حضور می یابند و هم چنین جمع اوری کمک و امادگی اعزام گروه های جهادی نیز، بخشی دیگر از فعالیت های این قسمت است.
من به عنوان مسئول کارگروه هنری کمیسیون فرهنگی مجلس احساس خطر می‌کنم. امیدوارم امروز مسئولینی که وظیفه دارند خواسته‌های نظام را تامین کنند، نقش دلالی را برای عناصر فاسد نظام ایفا نکنند و کار را به جایی نرسانند که مجلس برای تامین این خواسته‌ها وارد فاز دیگری بشود. ما امروز نگرانی‌هایی در خصوص فرهنگ داریم و این نگرانی‌ها جدی است و امیدواریم وزیر ارشاد نسبت به تذکرات نمایندگان توجه لازم را داشته باشد و مجلس را بیشتر از این نگران نکند.
«کار تولید سریال «حانیه» را به زودی آغاز خواهیم کرد. این فیلم روایتگر داستانی ملودرام است که در حوالی سال 57 می‌گذرد و داستان خانواده‌ای را که به خاطر موضوعی مجبور می‌شوند از تهران به یزد بروند و درگیر حوادث انقلاب اسلامی می‌شوند، به تصویر می‌کشد. در این اثر «عباس غزالی»، «جعفر دهقان»، «رزیتا غفاری»، «الهام چرخنده»، «میرطاهر مظلومی»، «زهرا سعیدی» و ... به ایفای نقش خواهند پرداخت. این کار در زمستان سال جاری آماده‌ی پخش از شبکه‌دو خواهد بود.»