ورزش اقتصاد

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
محمدرضا رضاپور
مهدی آذرپندار
محمدرضا شهبازی
نصرالله پژمان‌فر
علیرضا مختارپور
حجت‌الاسلام علی جعفری
علی فروغی
مسعود غزنچائی
محمدرضا رضاپور
امیر ابیلی
مهدی انصاری
امیر ابیلی
علی محجوب
مهدی آذرپندار
گفتگو با مسعود ده‌نمکی
گفتگو با جواد شمقدری
گفتگو با احسان عبدی‏پور
گفتگو با عوامل «نبرد خاموش»
گفتگو با عوامل «میراث آلبرتا»
گفتگو با سهیل سلیمی
پرسش و پاسخ هفتگي با حسن رحيم‏پور ازغدي
یکی از عواملی که می‌تواند کتاب را بعنوان یک موضوع مهم پیش چشم مردم قرار داده و مطالعه را به آنها یادآوری کندحضور کتاب بعنوان یک المان در محیطهای شهری است. سعی شده در تصاویری که در ادامه مشهاده می‌کنید نمونه‌هایی از این حضور به چشم بیاید. وقتی کتاب یکی از موضوعات محوری مبلمان شهری، فضاسازی شهری، زیباسازی شهری و حتی تولید محصولات جانبی قرار گیرد، قطعاً تاثیر بسزایی در بالا رفتن ارزش کتابخوانی خواهد داشت.
«بچه هاي محله من و تو» روایتی است از شب های خاطره رزمندگان در حوزه علمیه معصومیه قم. این کتاب یک ویژگی دیگر هم دارد و ذیل هر خاطره، آیه یا روایتی مرتبط آورده شده است. این کتاب سومین پرفروش کوله بار بوده است. در کوله بار پرفروش‏های این فروشگاه چهار کتاب دیگر هم به چشم می خورد.
با صراحت تمام برای اولین‌بار می‌گویم شش سال از سریال «آشپزباشی» گذشته اما هنوز تسویه حساب نشده است. بارها خود آقای ضرغامی و دکتر دارابی که مرد بسیار شریفی هستند دستور دادند اما کسانی که باید این کار را بکنند، هنوز نکردند. آقای فرجی جزو کسانی بودند که به خودشان می‌بالیدند که «زیرتیغ» را برای شبکه دو کار کردیم اما الان حتی جواب تلفن ما را نمی‌دهند.
«دهکردی» در این نشست گفته بود: «بسیاری که پس از درگذشت این همیشه استاد من، بر سر زدند و «شاه‌آبادی» و «احمدی‌نژاد» را مانع اجرای نمایش «گالیله» می‌دانستند؛ اما بنده به عنوان بازیگر این نمایش می‌گویم که فراموش کردند که در زمان وزارت «عطاالله مهاجرانی» جلوی اجرای این نمایش گرفته شد.»
جز حضور پرشور مردمی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، در روزهای گذشته و در روزهای منتهی به روز قدس امسال هنرمندان جبهه انقلاب نیز با تولیدات هنری خود فعالیت بسیاری را در حمایت از مرد فلسطینیان و محکومیت جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی انجام داده‌اند.
ما جوان‌های خیلی سخت‌کوشی بودیم. حالا جوان‌ها دیگر یک دانشگاه می‌روند، انگار دیگر بسشان است. در هوای تاریک روشن بیدار می‌شدیم و به دانشگاه راه دور می‌رفتیم، از دانشگاه می‌آمدیم و به سر کلاس و معلمی می‌رفتیم و حتی گاهی اوقات دوباره از آن‌جا به دانشگاه می‌رفتیم. البته فقط من این‌طور نبودم و بقیه اطرافیان هم همین‌طور بودند. این سخت‌کوشی یک مسئله کاملا عادی برایمان بود و فکر می‌کردیم و باید همین‌طور باشیم دیگر و غیر از این که نباید باشد.
دکتر «قاسم زائری» با توجه به مساله غزه گفت: ما هنوز در فلسفه علوم اجتماعی مانند آنچه در غرب در قرن هجدهم می‌گذشت، هستیم و فعلا به مرحله علم اجتماعی پا نگذاشته‌ایم. به خاطر اینکه از مسائل روزمره خودمان چون غزه فهم و درکی نداریم و درک‌های دست دوم و سوم دیگر نویسندگان و پژوهش‌گران را معیار قرار می‌دهیم. برای همین به عنوان مثال در فهم بیداری اسلامی‌ به مشکل برمی‌خوریم.
کارتون داستان اسباب بازی ها با ایجاد این زنجیره ده میلیون دلار هزینه و هفت میلیارد درآمد کسب کرد. بدون زنجیره‌سازی نیروی متخصص تلف می‌شود زنجیره وقتی در بازار نیست سرمایه گذاری که روی فرد متخصص می‌شود یا کارمند تحویل کشور می‌دهد یا اگر هم این فرد متخصص باشد نمی‌تواند در این حوزه موثر باشد.
ظاهرا شبه‌روشنفکران داخلی حاضر نیستند حتی نامی از مردم غزه بیاورند و اشاره‌ی کوچکی به جنایات رژیم صهیونیستی بکنند. این نمایش سقوط شدید اخلاق و انسانیت در جماعتی‌ست که ادعای‌شان گوش فلک را کر کرده است. تصویر دقیقی از حال و روز این روزهای شبه‌روشنفکران غرب‌زده‌‌ی وطنی.
آنچه در نمایشگاه قرآن اتفاق افتاد نشان داد که برگزارکنندگان نمایشگاه به کلی از فضای بازدیدکنندگان این نمایشگاه دور هستند. برای درک این موضوع کافی‌ست به نمایشگاهی که در این چند روز در مصلی تهران برگزار شده بود دقت کنید. در مصلی تهران در محیطی اندک و با بضاعتی نه چندان زیاد، برنامه‌هایی تدارک دیده شده بود که مردم می‌توانستند یک شب معنوی و شاداب را تجربه کنند.
مجله‌ای تحت عنوان «پت (به معنای حیوان خانگی در زبان انگلیسی)» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار گرفته که محتوای اصلی آن، ترویج سبک زندگی غربی در زمینه نگهداری از حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه است. این مجله به طور جدی به ترویج فرهنگ زندگی با حیوانات در خانه‌های شهری می‌پردازد و اقدام به انتشار مطالبی عجیب در این زمینه می‌کند.
«میرکیانی» افزود: نگارش کتاب با نام «دیوی که آدم شد» شامل 50 داستان کوتاه برای نوجوانان به پایان رسید و این اثر توسط انتشارات «محراب قلم» به زودی منتشر می‌شود. همچنین کتابی حاوی 770 عبارت کوتاه با موضوعات اخلاقی، اجتماعی، طنز و ... برای مخاطب نوجوان با نام «حرف‌های زمینی برای بچه‌های زمینی» به زودی توسط نشر «منادی تربیت» روانه‌ی بازار می‌شود.
رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه «میرزا جواد آقا باید معرفی شود» می‌فرمایند: «ببینید جوان‌ها امروز چطور به عرفان‌های جعلی و وارداتی اقبال دارند. عرفان‌هایی که حقیقتا باید گفت چرند هستند مثل اینکه بخواهید یک کاسه بلورین یا چینی نقاشی شده فاخر را با یک ظرف پلاستیکی مقایسه کنید. این اقبال نشان دهنده این است که یک تشنگی وجود دارد که باید آن را با آب زلال برطرف کرد. نباید گذاشت عطشی که وجود دارد با آبهای مسموم و گل‌آلود برطرف شود.»
در راه خروج از حسینیه، آقا با وزیر ارشاد که از میانه‌ی جلسه به حسینیه آمده‌است هم سلام‌علیکی می‌کنند و با لحن ویژه‌ای به آقای جنتی می‌گویند: «ما با شما خیلی حرف داریم. حرف‌های جدی داریم.» و از کنار وزیر می‌گذرند.
همین الان اگر بخواهی بروی و از داعش فیلم بسازی، درب شهادت باز است که جانت را کف دستت بگذاری و بروی و یک مستند از آنچه در عراق می‌گذرد بسازی. چند نفر جرات این کار را دارند؟ فقط حرف می‌زنیم از مبارزه با رفتارهای افراطی و گروه‌های تکفیری، اما پای عمل که می‌رسد، اغلب کم می‌آورند.
هستند مراکز دغدغه مندی که برای موضوع حجاب، با رویکردی ایجابی، کاری فراتر از غر زدن و انتقاد کردن‎های رایج را در پیش گرفته‎اند. تلاش برای طراحی، تولید و توزیع تیپ‎هایی متناسب با نیاز روز و البته دارای معیارهای اصلی یک حجاب صحیح و دینی.
اینکه سیاست زدگی در حال لطمه زدن به فرهنگ است واقعیتی است باید آن را آسیب جدی تلقی کرد. به عبارت دیگر اینکه فرهنگ ذیل سیاست دیده شود قطعا یک آسیب به شمار می رود. به طور مثال مواجه ما با فتنه یک مواجه سیاسی بود، در حالی که می توانستیم به ریشه های این فتنه متمرکز شویم که یکی از آن ریشه ها دانشگاه است و قطعا جریان حزب الله باید زودتر از این به دانشگاه توجه می کرد.
بعد از این رقابت نزدیک بازار کتاب های روزه دار و رمضانی هم مثل هوای این روزها گرم است. «آداب المریدین» که منتخبی از ادعیه های پرکاربرد در قالبی جذاب و شکیل است رتبه اول را در میان روزه دارها دارد. «رسایل بندگی» حاج آقا مجتبی تهرانی(ره) در دو جلد «حب به دنیا» و «دفتر دل» رتبه دوم را دارد. «المراقبات» عارف کامل میرزا جوادآقا ملکی تبریزی هم در جایگاه سوم است.
تقريباً حدود 50 نفر به صورت تمام وقت در پروژه حضور دارند و حدود 50 نفر هم به صورت پروژه‌اي با ما همكاري مي‌كنند كه البته تا پايان كار احتمال كم و زياد شدن تعداد افراد محتمل است. هزينه توليد و بودجه اوليه پروژه زير يك ميليارد تومان است که با توجه به ابعاد و كيفيت این اثر، صرف هزینه‌ی كمتر از يك ميليارد تومان و تولید در بازه زماني كمتر از يكسال، خود يك ركورد در حوزه انیمیشن‌سازی کشور محسوب مي‌شود.
اینجا مردم یک ساعت قبل افطار را با یکی شبیه خودشان سپری می‌کنند و اتفاقاً بدترین برنامه‌های «ماه عسل» همان‌هایی است که آنتن در اختیار سلبریتی‌ها قرار می‌گیرد تا مثلاً 9 صفر جلوی قرارداد فلان فوتبالیست در شود به سختی‌های دوران کودکی‌ او یا آنکه فلان بازیگر از این بگوید که پدرش هیچ‌گاه برای او آن طور که باید پدری نکرده است! حقیقت آن است که هر بار بیست و اندی شبکه را بگردانید، یکی از این سلبریتی‌ها را در حال افاضات پیدا خواهید کرد.
فعلا که دوستان لیبرال، یکی از شبکه ها را به اسم بنده زده اند! که برای خود من جالب بود که این کسانی که اینقدر ادعای اخلاق می کنند و دیگران را به دروغگویی متهم می کنند چطور مثل آب خوردن و با چه اشتهایی دروغ می‌بافند.
سال‌های ابتدایی انقلاب حتی آن‌هایی که کتابخوان نبودند،‌ کتاب دست می‌گرفتند،‌ یا کتابی روزنامه‌پیچ کرده و دست می‌گرفتند،‌ چگونه امروز اگر در جمع جوانان بگوییم فلان شبکه‌ اجتماعی را نمی‌شناسیم مسخره خواهیم شد‌، در زمان انقلاب نیز کتاب چنین وضعی داشت،‌ اکنون این ارزش نیز از دست رفته است، کتابخوان و کتابدار نیز دیگر ارزش خود را ندارند، در خانه‌ها در کتابخانه‌ها وسایل تزئینی و ظروف را در دکور می‌چینند.
شاید به همین دلیل بود که رییس دولت هشتم در آخرین روزهای کاری خودش در جایگاه رییس جمهور تصمیم گرفت بخشی از این شرکت را به خودش واگذار کند! در تيرماه 1384 مصوبه ای مسئله دار در هيات وزيران به تصویب رسيد که بنابر آن وزارت امور اقتصادی و دارایی تصمیم به واگذاری 49 درصد سهام وزرات علوم در این انتشارت گرفت، آن هم با شرایطی استثنایی و برای موسسه‌ای که محمد خاتمی تقریباً صاحب آن بود.
اخبار تولید و نمایش آثار ضدایرانی از هالیوود گرفته تا کشورهای اروپایی در حالی در چند ماه اخیر منتشر می‌شود که با وجود اعتراضات بسیار کارشناسان، رسانه‌ها، نمایندگان و مردم درباره‌ی عدم واکنش نهادهای فرهنگی همچنان هیچ خبری از آغاز ساخت یک فیلم ایرانی با محوریت فتنه از زاویه نگاه جمهوری اسلامی منتشر نشده است
این گشاده‌دستی در قبال «زرین‌کلک» در حالی رخ می‌دهد که انیماتورهای حرفه‌ای و متعهد ایرانی این روزها به واسطه ورشکستگی قریب به اتفاق شرکت‌های انیمیشن، چاره‌ای جز مهاجرت ندارند و و البته به محض مهاجرت در بهترین کمپانی‌های انیمیشن سازی دنیا مشغول به کار می‌شوند و در این میان، مشخص نیست که امثال «مختاباد»ها که مدعی حمایت از نخبگان هستند، کجا مشغولند؟
تعاریفی که در بندهای بالا خواندید، درباره‌ی کسی‌ست که بخشی از یکی از اجراهای اخیرش را در فیلم بالا دیدید. این اوج هنر شبه‌روشنفکری ایران خارج در فضایی کاملا ازاد است. حالا آن را بگذارید کنار دستاوردهای سینمایی اخیر اساتید بزرگ همین جریان که این روزها در سینماهای کشور در حال نمایش عمومی‌ست
ترازوی نشر این هفته ابتدا سراغ بهشتی پر از کتاب رفته، و بعد به آب و هوای کویری اراک سر زده. هوای شرجی شال کشور، سوغات دیگری است که ترازوی نشر آن را از رشت برای شما آورده است و بعد از آن هم از پله‌های مترو پایین رفته تا آمار پرفروشهای یک کتابفروشی زیر زمینی را برایتان رو کند!
نگاهی به برگزیدگان این جایزه در طول یازده دوره گذشته، نشان می‌دهد که تنوع خوبی در میان آثار وجود دارد و کتابهایی که در سه حوزه شعر، داستان و پژوهش انتخاب می‌شوند بخش قابل توجهی از ادبیات جدی و پیشروی کشور را در بر می‌گیرند. نکته قابل توجه دیگر درباره این جایزه ادبی این است که خلاف رسمی که چند سالیست در خیلی از جشنواره‌های ادبی جا افتاده، این جایزه غالباً برگزیده دارد و جز موارد معدودی، حداقل یک اثر را بعنوان شایسته تقدیر معرفی کرده است.
این چندمین باری است که علی جنتی با بیان چنین ادعاهای لجام گسیخته‌ای سعی می‌کند نگرانی‌های منتقدان فرهنگی دولت را به حاشیه ببرد اما جالب آنکه در مقام یک مسئول فرهنگی بجای اینکه از اقدامات انجام شده یا در دست اقدام خود برای رفع نگرانی‌های ادعایی‌اش بگوید، وزارت ارشاد را در حد یک دستگاه آمار پایین می‌آورد و فقط اعلام نگرانی می‌کند!
با توجه به تجربیات همین چند سال باید به این نکته اشاره کرد که ظاهرا عکاسی از «اعدام در ایران» یا پرداختن به سوژه‌های تلخ اجتماعی که تصویری چرک از ایران نشان می‌دهند فرمول دیده شدن در مسابقات جهانی‌ست. این راهی‌ست که اگر کسی می‌خواهد یک شبه ره صدساله را برود و اثرش در میان بهترین اثار عکس جهان قرار بگیرد حتما به کارش خواهد آمد