ورزش اقتصاد

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
بهروز افخمی
امیر ابیلی
محمدرضا شهبازی
شهاب اسفندیاری
محمدصادق علیزاده
محسن فرجیان
ابوالفضل اقبالی
مسعود غزنچائی
محمدرضا رضاپور
امیر ابیلی
مهدی انصاری
امیر ابیلی
علی محجوب
مهدی آذرپندار
گفتگو با جواد شمقدری
گفتگو با احسان عبدی‏پور
گفتگو با عوامل «نبرد خاموش»
گفتگو با عوامل «میراث آلبرتا»
گفتگو با سهیل سلیمی
پرسش و پاسخ هفتگي با حسن رحيم‏پور ازغدي
گفتگو با حاج سعيد قاسمي
«چ» به همان اندازه که یک فیلم جنگی است، به همان اندازه ضد جنگ و صلح طلب است. به همان اندازه که در رثای سربازان پاکباز جنگ است، به همان اندازه نیز در مذمت خونریزی و کشتن است. البته روحیه‌ی شخصی حاتمی‌کیا باعث شده که سایه‌ی صلح طلبی چمران بر دیگر ابعاد شخصیتی او در فیلم سنگینی کند.
از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، مراجع عظام تقلید، علما و روحانیون بسیاری در دفعات متعدد نسبت به سیاستهای دولت خاصه سیاستهای فرهنگی آن ابراز نگرانی کرده‌اند. اعلام نگرانی اعضای مجلس خبرگان رهبری در دیدار با رهبر معظم انقلاب یکی از این دفعات بود. حال بار دیگر جمعی از اساتید و مدیران مدارس علمیه قم با ارسال نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نسبت به توافق ژنو ابراز عدم خوشبینی کرده و همچنین نسبت به بازگشت عناصر معلوم‌الحال به عرصه فرهنگ‌ هشدار داده‌اند.
اما همه این ریزه‌کاری‌ها در برابر اصلی‌ترین خصوصیت او رنگی ندارد: او یک مرد غیرتی است؛ خیلی غیرتی! و از پایبندی به همه دستورات دین ما فقط التزام شدید او به همین غیرتی بودن را می‌بینیم و حرکت مضحک دستش برای اینکه به زن یا دخترانش یادآوری کند موهایشان را بگذارند داخل! انتخاب موقعیت اصلی فیلم یعنی دفن شدن یک مرد غریبه در طبقه بالای قبر یک زن، که از قضا شوهری غیرتی دارد، خود بخود تعجب برانگیز است.
ناگهان جمعیت نشسته روی صندلی ها از جا بلند شدند و دست‏های هم را گرفتند، چشم‏هایشان را بستند و صدا توی سینه‏ها خفه شد، استاد سفیدپوش دست‏هایش را برد بالا و گفت: ما را فراگیر ای خالق جهان! ما را فراگیر! هنوز جمله استاد تمام نشده بود که چند توله جن بدبخت که هنوز بالغ نشده بودند از دیوارهای اتاق بیرون آمدند و پریدند وسط جمعیت، قیافه توله جن‏ها قبل از بلوغ بدجوری حال به هم‏زن است...
تا هنگامی که ما اهل آئینیم، شاعران موفق آئینی ادامه دارند، دست کم عرض می‌کنم، بعضی‌ها سالی یک بار احیا می‌شوند. مثل محتشم. بعضی‌ها بیشتر مثل عمان سامانی ولی تا روزی که ما بر همین مدار در گردشیم و مدار ما ایمان و اعتقاد ما به آقا اباعبدالله(ع) است و میان کربلا و افق ظهور حضرت بقیه‌الله در تردد هستیم این نحو از شاعری پایایی و مانایی دارد.
در ایام برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر یک نظرسنجي مردمی توسط وزارت ارشاد برای شناسایی محبوبترین سینماگران در بین مردم برگزار شد که نتایج جالب و قابل تاملی را در برداشته است. نتایجی که بازهم نشاندهنده‌ی اقبال بالای مردم به هنرمندان جبهه انقلاب است.
گفتنی است همچنین اخباری مبنی بر تعطیلی طرح «کتاب من» توسط این نهاد نیز به گوش می‌رسد. این طرح نیز یکی از طرح‌هایی بود که مورد استقبال اعضای کتابخانه‌های عمومی قرار گرفت. این اتفاق در ابتدای سالی رخ داده است که رهبر انقلاب یکی از تاکیدات خود را بر مسئله فرهنگ متمرکز کرده و از همه خواسته‌اند در این حوزه فعالیت کنند. باید دید مدیران فرهنگی دولت برای تحقق این امر رهبری آیا کاری جز تعطیل کردن طرح‌های قبلی خواهند داشت یا نه!
با یک مرور ساده بر نقدهای سینمایی آوینی متوجه می‌شویم قاطبه‌ی نقدهای مثبت «آوینی» در حمایت از جریانی بوده است که در زمان خود، به عنوان فیلمسازان انقلاب و دفاع مقدس شناخته می‌شدند؛ افرادی چون چون حاتمی‌کیا، مجیدی، راعی، حمیدنژاد، افخمی و ... و در مقابل، انتقادات او عموماً از فیلمسازان مهم جریان روشنفکری بوده است.
حکایت سعی و تلاش وافر شبه‌روشنفکران وطنی برای توجیه استقبال مردمی بالا از فیلم‌های مسعود ده‌نمکی حالا دیگر پس از پنج فیلم به یک سنت جالب و دیدنی تبدیل شده است. هر بار که فیلم تازه‌ای از ده‌نمکی اکران می‌شود باید ابتدا منتظر پیش‌بینی‌های شبه‌روشنفکران در مورد شکست فیلم، در جلب مخاطبان باشیم و پس از رد شدن این فرضیه با استقبال مردم، این‌بار منتظر ردیف کردن دلایل مختلف برای توجیه این استقبال.
شب گذشته برنامه‌ی «راز» که به مناسبت اکران فیلم «چ» و همچنین سالگرد شهادت «سیدمرتضی آوینی» با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا به روی آنتن می‌رفت به برنامه‌ای ویژه و پرمخاطب و جنجالی تبدیل شد که در همین ساعات گذشته از پخش برنامه در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف بازخوردهای مختلفی یافته است.
شاید شما هم اینور و آنور شنیده باشید که «اصلاً انرژی هسته‌ای به چه درد ما می‌خورد؟» جوابهای متعدد و قانع کننده‌ای برای این سوال وجود دارد که بچه‌های خانه طراحان انقلاب اسلامی با طراحی یک اینفوگرافی پرمغز و جالب و همچنین ساخت یک موشن گرافیک جذاب به آن پاسخ داده‌اند. کمی وقت گذاشتن و پای این دو اثر هنری نشستن حتما سوالات خیلی زیادی را در ذهن شما پاسخ خواهد داد.
مدیران سینمایی چطور فیلمی را برای نمایش در جشنواره و اکران عمومی مناسب تشخیص نداده‌اند اما برای پخش در شبکه‌ای با گسترده مخاطب چندین برابری مناسب دانسته‌اند. این روند غلط و خطرناکی‌ست که در دولت دهم هم وجود داشت و با اعتراضات گسترده‌ای هم مواجه شده بود.
می‌دانستیم شهدا ما را دعوت کرده بودند. شب قبل از نطنز حرکت کرده بودیم توی اتوبوس بچه‌ها دعای توسل خواندند و از شهدا یاد کردند. یکی از همراهان خاطراتی از شهدا را خواند. چه جوانهایی داشت کشور ما. نماز صبح را بین راه خواندیم. صبح زود رسیدیم به منطقه. از اتوبوس که پیاده شدیم سفره هفت سینی را که به یاد شهدا پهن کرده بودند تماشا کردیم و کنارش عکس گرفتیم. سپس رفتیم صبحانه خوردیم و بعد برای بازید وارد سایت شدیم.
سینمای آوینی در نسبت با انقلاب اسلامی و تمدنی که به زعم او قرار است برآیند این انقلاب باشد، معنی پیدا می‌کند و به همان نبست که انقلاب اسلامی اندیشه‌ي آرمانی دارد، سینمایی وی در پی آرمان‌گرايي است و به همان نسبت مختصات و تعاریف خاص خود را دارد؛ اما دو شاخصه‌ی عمده، سایر مختصات سینمای مطلوب وی را مشخص می‌کند؛ اول نگاه به انسان که نگاه دینی و اسلامی است و دوم نگاه به هنر که هنر را وسیله‌ي تکامل انسان می‌داند.
باید از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد پرسید که چگونه می‌توانند همزمان هم دغدغه‌های دلسوزان و علما و تولیت فرهنگی انقلاب اسلامی و در رأس آنها رهبر انقلاب را مطرح کنند و با کمک جناح فرهنگی مؤمن، با تهاجم فرهنگی و جبهه معارض و جریان وابسته و امریکایی عرصه فرهنگ و هنر مبارزه کنند و همزمان با سرحلقه همان جریانات و تئوریسین وابستگی و وادادگی فرهنگی در برابر غرب، در خلوت به دیدار و گفت‌وگوی صمیمانه بنشینند.
بد نیست بدانید که این فقط سخنان یکی از بازیکنان این تیم بود و بقیه آنها هم نظراتی اینچنین داشتند. یکی از آنها از اینکه ماشین هشتصد میلیون تومانی‌اش را بخاطر صد و هفتاد میلیون تومان نمی‌تواند سند بزند می‌نالید؛ دیگری از اینکه شب عید با این پول می‌خواسته برای زن و بچه‌اش «چیز میز» بخرد و دیگری از اینکه این مبلغ فقط پول تو جیبی بچه‌ها می‌شد!
کارگردان فیلم تحسین شدهٔ «قلاده‌های طلا» پیرامون آخرین فیلم سینمایی خود عنوان کرد: اکنون در مرحلهٔ پیش تولید فیلم سینمایی «یتیم خانهٔ ایرانیان» با موضوع قحطی ایران در سال ۱۲۹۵ هستیم. فیلمبرداری این فیلم شهریور ماه آغاز می‌شود
من وقتى به تهديد خارجى اشاره مى‏كنم، منظورم مراكز قدرت جهانى است. برادران و خواهران؛ فرزندان عزيز من! امروز تهديد مضاعفى نه فقط ايران، بلكه همه‏ى كشورهايى را تهديد مى‏كند كه در رديف كشورهاى پيشرفته‏ى اروپايى و امريكايى قرار ندارند. اين تهديد مضاعف چيست؟ از يك‏سو نفوذ مستقيم قدرتهاى بزرگ و در رأس آن‏ها امريكا، و از سوى ديگر موج جهانى‏گرى است؛
آنها 60-70 سال است که صورت مسئله را تغییر داده اند. صورت مسئله این است که حاکمیت واجد ابعاد جغرافیایی نیست. واجد ابعاد فرهنگی است. یعنی وقتی ما داریم راجع به ایران حرف میزنیم داریم در مورد یک مجموعه به هم پیوسته از مولفه های فرهنگی صحبت میکنیم.
همانطور که گفته شد یکی از هوشمندی‌های حاتمی کیا در فیلم «چ»، انتخاب مقطع حماسه پاوه برای روایت حماسه چمران و باور‌هایش است. چراکه امروز، خیلی‌ها سنگ چمران را به سینه می‌زنند، از جمله همان‌ها که در همین نوشته دکتر چمران، مصادیق گفته‌هایش هستند.
کتابی که به نام حمیدرضا جلایی‌پور (مؤلف و مترجم اول) و جمال محمدی (مؤلف و مترجم دوم) معرفی شد، دقیقاً حاوی پانصد صفحه مطلب است که از این پانصد صفحه، ۳۳۲ صفحه، یعنی، ۶۶/۴ درصد از کتاب نوشته و ویراسته کرایج کالهون است. دقیقاً دو سوم کتاب، نوشته کسی است که نامی از او در شناسنامه و روی جلد کتاب نیامده است: کرایج کالهون. مترجم تمام این بخش‌ها نیز دکتر جمال محمدی بوده‌اند که ایشان هم به عنوان مؤلف و مترجم دوم معرفی شده است.
مشخص نیست آیا علی جنتی بواسطه دیدار با سید محمد خاتمی که رویکرد لیبرال او در عرصه فرهنگ تجربه شده است، آنهم در اولین روز کاری خود در سال جدید، قرار است عزم ملی و مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ و تقویت جناح مومن انقلابی در این عرصه به نمایش بگذارد!؟
وقتی مسئله‌ی تجارت جهانی و ورود به بازارهای جهانی مطرح میشود، این امید در آنها به‌وجود می‌آید كه شاید بناست نظام اسلامی هم بتدریج در نظام بین‌المللی مادّی حل شود؛ كه اگر چنین اتّفاقی بیفتد، همه‌ی محاسباتش در اختیار آنهاست. فرض بفرمایید اگر كشوری وارد سازمان تجارت جهانی شد، دست غالب و قوی در سازمان تجارت جهانی مال آنهاست؛ سیاستگذاری مال آنهاست، انتفاع بیشتر متعلّق به آنهاست...
«بیشتر عروسک‌ها در کلاه قرمزی مذکر هستند، حتی حیوانات این مجموعه. تنها یک دختربچه در این مجموعه وجود دارد. شاید نفس وجود زن برای تولیدکنندگان این برنامه به مانند دیگر تولیدات صداوسیما مشکل برانگیز باشد. تا جایی که نیمی از این برنامه در سال ۹۳ می‌گذرد یک شخصیت زن هم برای لحظاتی وارد برنامه شده است. وی دوره نام دارد و همسر فامیل دور است. نقش آن به دنیا آوردن یک نوزاد پسر بود.»
این خطبه شریف آنقدر زیبا و در اوج فصاحت و بلاغت است که حتی متخصصان فن هم از بیان دقایق نکات رعایت شده در این عبارات ناتوان‌اند. انسان وقتی این خطبه شریف را می‌خواند، زیبایی خاص آن را درک می‌کند. برخی متن‌ها به قدری زیبایند که انسانِ بی‌خبر از دنیای ادبیات نیز زیبایی آنها را درمی‌یابد؛ همانند زیبایی قرآن که گرچه انسان با شنیدن آن به درستی نمی‌فهمد این زیبایی ناشی از چیست، خوب می‌فهمد که زیباست.
چنین هم نیست كه كسى خیال كند همان‌طور كه در زمان ما، این بزرگوار این‌قدر در دلها عزیز و در چشمها شیرین است، همیشه همین‌طور بوده است. امروز بحمداللَّه دورانِ اسلامى است، دورانِ حكومت قرآن است، دورانِ حكومت علوى و حكومت اهل بیت علیهم‌السّلام است و آنچه در دلهاست، بر زبانها جارى مى‌شود. قدیمى‌ترین دانشگاه اسلامى در دنیاى اسلام - مربوط به قرن سوم و چهارم - به نام فاطمه‌ى زهرا سلام‌اللَّه‌علیهاست
طبیعی است که در جمع لشکر شکست‌خوردگان بی‌سرپناه و از زندان ترخیص شده، «نقی معمولی» که می‌خواهد قهرمان جهان، مردم و خانواده‌اش باشد و می‌کوشد که خوشبخت‌تر از آنی که هست باشد نه آنکه از بدبختی فرار کند، محبوب‌تر خواهد بود. او افق‌هایش چنان بزرگ است که وقتی برای همسرش آن‌ها را بازگو می‌کند، او می‌خندد و می‌گوید «نقی حالت خوبه؟». اما نقی به آینده امیدوار است و کیست که نداند مردم زمانه‌ی ما هم سخت نیازمند «امید» هستند.
این مجموعه شامل شرح و توضيح خطبه نوراني حضرت زهرا سلام‌الله عليها، معروف به خطبه فدکيه است كه توسط آيت‌الله مصباح يزدي طي 56 جلسه از ابتداي ماه مبارك رمضان 1431 هجري قمري، مصادف با 22 مرداد 1389 هجري شمسي تا خرداد 1390هجري شمسي بيان شده است. جلد اول این کتاب اوایل سال گذشته و در آستانه فاطمیه دوم منتشر شده بود و جلد دومش نیز در نیمه‌های اسفند 92 راهی بازار نشر شد.
موسسه فرهنگی بنون چهار سالی می‌شود که برای کودکان حاضر در اردوی راهیان نور هم برنامه ریخته است. «سنگر آسمانی» عنوان برنامه‌ای است که از چهار سال پیش در یکی از یادمان‌ها اجرا شده و ساعات دلچسب و مفیدی را برای کودکان رقم می‌زند. امسال این سنگر در یادمان شلمچه برپا شده و با همکاری بیش از 150 نفر از خادم شهدا، برنامه‌ای جذاب، پرهیجان،آموزنده و معنوی برای کودکان تدارک دیده شده است.
چگونه يك انسان در دوران كوتاه زندگى، از مبدأ كودكى به بعد تا زمان شهادت - كه معروف اين است كه آن بزرگوار هجده ساله بودند و بعضى هم تا سنّ بيست‌ودو و بيست‌وچهار سال گفته‌اند - اين همه معارف و اين همه علوّ مقامات معنوى را به دست آورَد! اين، حاكى از يك تربيت فوق‌العاده فوق بشرى است.