ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
شنبه، 10 آبان 1393 14:24حیدر رحیم‌پور ازغدی
محمدكاظم انبارلويي
مرضیه افضلی
محمد حسن روزی طلب
امیرحسین ثابتی
علیرضا معاف
دکتر مهدی کوچک‌زاده
گفتگو با حجه الاسلام نبویان/ 1 + گزیده فیلم
گفتگو با دکتر حشمت الله قنبری
گفتگو با کاظم انبارلویی/ 2
گفتگو با کاظم انبارلویی/ 1
گفتگو با دکتر طبیب زاده/ 2
گفتگو با دکتر طبیب زاده/ 1
گفتگو با کامران غضنفری
گفتگو با دکتر احمد نادری
گفتگو با دکتر امیرحسین قاضی زاده
گفتگو با مسعود اسداللهی
گفتگو با ایمان گودرزی
گفتگو با حسین صمصامی
گفتگو با منیژه آرمین
گفتگو با امیرحسین قاضی‌زاده
رضا حیدری
سیدیاسر جبرائیلی
محمد رستگار فر
محمدالیاس قنبری
علی کشوری
حسن رحیم پور

در این میان، مشکلات موجود در خانواده‌های ایرانی و تعاملات نادرست میان زنان و مردان در کانون خانواده، یکی از جذاب‌ترین سوژه‌ها در این حوزه است و بسیاری از کارگردانان تلاش می‌کنند تا این موضوع را به عنوان محور اصلی روایت قصه خود انتخاب کنند و به این مساله بپردازند.
قیمت جهانی نفت طی یک ماه اخیر قریب به 25 دلار کاهش را تجربه کرده است، کاهشی غافگیرکننده که کسری بودجه کشورهای نفت خیز بدیهی ‌ترین نتیجه آن است. تحت این شرایط تکروی برخی تولید کنندگان بزرگ نفت مانند عربستان و کویت و حتی ارائه تخفیف قیمتی به برخی مشتریان بر نابسامانی های بازار نفت افزوده است
ر اساس آمار منتشر شده از سوی این نهاد بین المللی تولیدات صنعتی ایران در سه ماهه دوم 2014 برابر با فصل بهار 93 با کاهش 16.4 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که در گزارش اخیر بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی 4.6 درصدی ایران در فصل بهار، نرخ رشد گروه صنایع و معادن را در این فصل بالای 8.1 درصد اعلام شد.
ما مشغول جستجوییم. دشمن وقتی که تهدید می‌کند، مشخصا نصرالله وقتی تهدید می‌کند، باید به حرفش اعتماد کرد. وقتی که می‌گوید که آنها داخل الجلیل فعالیت خواهند کرد فلذا معلوم است که قدرت این کار را دارد و برای این باید آمادگی مناسبی داشت.»
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون ما در بهشت و دوزخ قرار داریم اما بی‌خبر هستیم، از کنار مطالب دینی به راحتی می‌گذریم، در سیاست خراب‌کاری می‌کنیم اما اسم آن را اسلام می‌گذاریم، اقتصادمان ربوی است اما آن را توجیه می‌کنیم.
گفتاری از فهم صحیح از تاکتیک "نرمش قهرمانانه" با عنوان " در میانه اقتدار و انعطاف"، روایتی واقعی از نبرد با آمریکا در خلیج فارس، گفتگو با سیروس ناصری درباره پشت پرده دیپلماسی جنگ و جزئیات مذاکره با نماینده ویژه صدام، گفتگو با رفیقدوست درباره خریدهای تسلیحاتی ایران در دوران دفاع مقدس، گفتگو با شیخ الاسلام با عنوان " بعد از قطعنامه 598 و ... از دیگر مطالب این شماره از "رمز عبور" است.
اگر جامعۀ مؤمنین امام حسین(ع) را تنها نمی‌گذاشت، نه تنها بر یزید غلبه می‌کردند بلکه می‌توانستند روم را هم شکست دهند. اگر ما جامعه‌ای باشیم که با هم برخیزیم، خداوند استکبار را به دست ما نابود خواهد کرد و مولای ما در میانه‌های راه، وقتی ببیند که حرکت ما قطعی است و بازگشتی نداریم، به عنوان مصداق اتم نصرت الهی از پردۀ غیب بیرون خواهد آمد و کار را به سرانجام خواهد رساند.
این یک جنایت شخصی نبود مانند جنایت قبلی که یک جوانی در علاقه به یک دختر بخواهد شخصا انتقام گرفته باشد. بلکه اسیدپاشی در اصفهان یک توطئه است آن هم در شرایطی که قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس در حال بررسی است. ‌امر به معروف و نهی از منکر از ضروریات دین ماست و از انسانی‌ترین قوانین بشری محسوب می‌شود و همه انسان‌ها باید خودشان را نسبت به آن مسئول بدانند
ستقلال خواهی این گردن کلفتها و لات و پوت ها از تصویب یک قانون در کنگره انگلستان اغاز می شود که 5 بند دارد .یک بند آن افزایش مالیات هاست.یک بند دیگرش قانون کاپیتولاسیون است که انگلیسی ها اسمش را قانون عدالت گذاشته بودند و جرج واشنگتن از آن به قانون جنایت ! تعبیر می کند . بماند که دویست سال بعد همین قانون را به ایران تحمیل کردند
در تمرین‌ها باید می‌فهمیدم مناسب نقش نیست، اما شور و هیجانش فریبم داد، عاشق بود ولی بازیگر نبود. دائما سوال می‌کرد، وقتی اصحاب به میدان می‌رفتند، حضرت قاسم(ع) چه می‌کرد؟ موقع میدان رفتن پسران حضرت زینب(ع)، احتمالا می‌خواسته زودتر به میدان برود؟ و.... ذهنش پر بود از سوالاتی که اصلا نمی‌توانستم جواب بدهم.
شب ششم محرم شب قاسم بن الحسن (ع) . شب چشیدن از جام شیرین معرفت ابن الحسن (ع). همانی که شب عاشورا از پس بزرگانی چون ابالفضل(ع)، علی اکبر (ع)، حبیب و زهیر و ... ندا سرداد که ای عموجان آیا من را فردا در خون خود می بینی و من نیز کشته می شوم؟ حسین (ع) به برادرزاده سیزده ساله خود گفت: شهادت در نزد تو چون است ؟ و قاسم با ادب پاسخ داد: احلی من العسل.
«و ما ضعفوا و ما استکانوا» یعنی حتی با عظمت اتفاقات هم توانشان از دست نمی رود. چون آنقدر به خدای متعال مشغولند که نه ضعف و نه استکانت به آنها راه ندارد. انسان باید بداند که به راحتی حجاب ها کنار نمی رود و فتوحات برایش حاصل نمی شود. بلکه براي رفع حجب لازم است تا در دشواري ها با امام طی مسیر كند و زحمت بسیاری باید متحمل شود.
هدف از این دیدار چه بود؟ آیا هدف دست‌یابی به یک توافق جامع بود که نه سیخ بسوزد و نه کباب، و به اصطلاح امروزی‌ها به وضعیت «برد- برد» منتهی شود؟ در پاسخ به این مساله باید دید که از منظر چه کسی به اهداف این گفتگو می‌نگریم: از منظر امام حسین (ع) یا از منظر عمر بن سعد؟ از هر دو منظر می‌توان هدف از این گفتگو را رسیدن به وضعیت «برد-برد» دانست؛ اما با دو تلقی بسیار متفاوت از «بُردن.»
مرجع عالی قدر عالم تشیع گفت: اسیدپاشی اصفهان یک بازی و توطئه است برای جلوگیری از امر به معروف و نهی از منکر و دشمنان امروز که مجلس در حال مطرح کردن این موضوع است، می خواهند با این کار، افکار را به سمتی دیگر منحرف کنند.فردی مزدور و دیوانه که ذره ای از انسانیت در وجودش نیست، اقدام به چنین کاری کرده و شخصیت های آمریکایی نیز این بحث را مطرح می کنند و به عنوان اسلام نشان می دهند.
وزیر پیشین اطلاعات با تاکید بر اینکه سرویس اطلاعاتی انگلیس پشت جریان اسیدپاشی‌های اخیر است، گفت: با دقت در فضای رسانه‌ای به وجود آمده توسط دشمنان و بررسی نکات پشت صحنه این موضوع می‌فهمیم یک توطئه برنامه‌ریزی شده توسط عاملان خارجی و داخلی، برای مقابله با امر به معروف و نهی از منکر بوده است.
از یکی از همراهان رئیس جمهور سؤال کردم چرا فرد مناسبی را معرفی نکردید. عقده‌اش باز شد و بشدت گلایه کرد که متأسفانه عده‌ای اصرار خاص بر عدم معرفی افراد توانمند دارند.چند نفر از همراهان رئیس جمهور ترجیح دادند بیرون صحن باشند. گفته می‌شد اینها از این معرفی ناراحت هستند.
رسایی تصریح کرد: 110 نماینده مجلس در نامه‌ای درخواست کردند تا دادگاه علنی شود و کیفر‌خواست به صورت علنی پخش شود، دفاعیات نیز به صورت علنی پخش شود تا این فشارها خنثی شوند.
آنقدر این واجب جدی است که قابل مقایسه با سایر واجبات نیست اما متأسفانه تحت تأثیر غرب این فرهنگ که امری عقلانی است، در میان ما کمرنگ شده است. بقای قوانین الهی منوط به امر به معروف و نهی از منکر است همان گونه که حدوث احکام الهی نیز با امر به معروف و نهی از منکر بوده است؛ کسانی مانند حضرت علی(ع)، حضرت زهرا(س) و امام حسین (ع) برای تبیین و حفظ اسلام جان خود را تقدیم کردند.
موحش بود جناب قاضی. موحش بود آنچه که دیدم. چونان کوهی بود از آتش که می‌دوید و فریادش رعشه بر جانم انداخته بود. می‌دوید و فریاد می‌زد. از اندام شعله ورش بوته‌های خار و علف‌های خشکیدهٔ بیابان آتش می‌گرفتند و انگار خطی از لهیب سوزان او را دنبال می‌کرد.
«خدا هیچ کسی را مگر به اندازۀ وسعش، تکلیف نمی‌کند؛ لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها»(بقره/286) طبیعتاً منظور این است که خداوند هیچ امتحانی از کسی نمی‌گیرد، مگر اینکه به اندازۀ وسعش باشد. «ما می‌توانیم» یک شعار سیاسی نیست؛ یک حقیقت دینی است. ما با هر امتحانی که مواجه شدیم، معلوم می‌شود حتماً از عهدۀ این امتحان برمی‌آییم که خدا چنین امتحانی دارد از ما می‌گیرد.
اولی الالباب، (یعنی شیعیان خالص اهل بیت علیهم السلام) سلوکی دارند که امام صادق عليه السلام (در ذیل حدیثي كه بيان شد) آن سلوک را شرح می دهند: «إن أولى الألباب الذين عملوا بالفكرة حتى ورثوا منه حب الله فإن حب الله إذا ورثه القلب استضاء به، و أسرع إليه اللطف» یعنی اولي الالباب بعد از اینکه به حب الله رسیدند، این محبت قلبشان را روشن می کند و - چنان كه اين حديث را معنا كرده اند- خدای متعال با مدارا ايشان را به محبوب و مقصودشان می رساند.
هنگامي که امام عليه ا‏لسلام تنها مانده بود، عبدالله که پسر بچه ‏اي بيش نبود، استغاثه‏ ي عمويش را شنيد و از خيمه بيرون دويد تا به عمويش کمک کند. امام عليه‏ السلام به خواهرش زينب عليه االسلام فرمود: مگذار عبدالله بيايد، ولي او موفق نشد و عبدالله خود را به عمويش رسانيد و گفت: سوگند به خدا که از عمويم جدا نخواهم شد.
برخی‌ها در جوانی‌شان مدافع نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه بودند؛ ولی در طول زمان از نظام رویگردان و به مروج سیاست و فرهنگ غرب در ایران تبدیل شدند و حالا اسرار نظام را به کفار و کشورهای غربی می‌فروشند. جوانان فریب ظاهر مؤمنانه برخی‌ها نخورند؛ چراکه برخی افراد ظاهری مؤمنانه را برای رسیدن به ریاست و پست و مقام دارند ولی هیچ اعتقاد و پایبندی به اعتقادات و احکام اسلامی ندارند.
در ایامی مانند ماه محرم که صحبت از امام حسین علیه‌السلام می‌شود، یکی از تعابیری که ما مورد توجه قرار می‌دهیم تعبیر «سرور آزادگان جهان» است. تعبیر دیگر این است که امام حسین را «سیدالشهداء» می‌نامیم. شاید یکی از نکات قابل توجه و تأمل این باشد که «بین آزادگی و شهادت چه نسبتی وجود دارد؟» چرا کسی را که سرور آزادگان می‌دانیم سیدالشهداء است. این دو با هم چه نسبتی دارند؟
این توطئه خطرناکی است که به وسیله دشمنان برای نتیجه گرفتن در این شرایط خاص برای کشور ما تدارک دیده شده است. امروز دشمنان با استفاده از رسانه، تلویزیون و اینترنت بیشتر از هر زمان دیگری در حال فعالیت علیه کشورما هستند که نباید در مقابل آنها عقب نشینی کرد.
حاج عبدالرضا هلالی قبل از شروع سینه زنی نظر مقام معظم رهبری را نسبت به برهنه شدن بیان کرده و با اعلام این موضوع که برهنه شدن از نظر فقهی جایز است ولی اگر مشکلاتی به همراه داشته باشد بهتر است از آن اجتناب کرد، از عزاداران پرشمار هیات الرضاء خواست تا از این پس با پیراهن به عزاداری بپردازند.
چقدر زیادند دلدادگانی که در این ایام همه همت خود را بر آن می گذارند تا سقاخانه ای و یا چایخانه ای برای اقامه عزای امام برپاکنند، هر سال استکان ها را بیرون می آورند، سماورها را آتش می کنند و بساط عزای حسینی را اینگون برپا می کنند.
در‌‌ همان سال ۲۰۱۲، دومین کشوری که پس از ایران، برای نخستین بار اسکار می‌گرفت، «پاکستان» بود. جایزه اسکار بهترین مستند کوتاه در آن سال می‌رسد به فیلم «نجات چهره» (Saving Face) ساخته خانم «شرمین عبید چینوی» (Sharmeen Obaid-Chinoy). داستان مستند به تصویر کشیدنِ وضعیتِ زنان پاکستان است. زنانی که سالانه بیش از ۱۰۰ اسیدپاشی به صورت‌شان گزارش می‌شود و بسیاری بیش از این موارد اسیدپاشی گزارش نمی‌شود.
اقتصاددانان اکثراً نسبت به حوزه جمعیت خوشبین اند و نه تنها خوشبین اند بلکه اکثر قرب به اتفاق اقتصاددانان نسبت به مقوله جمعیت توصیه می کنند، اگر روند کاهش پیدا کند نسبت به مقوله جمعیت ابراز نگرانی می کنند و تذکر می دهند. این قاطبه اقتصاددانان است.
جلسه علنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با اعلام علی لاریجانی رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان آغاز شد. نشست علنی صبح امروز مجلس با حضور ۱۹۵ تن از وکلای ملت رسمیت یافت که بر این اساس مجلس کار خود را با ۹۳ کرسی خالی آغاز کرده است.
(مسجد جامع امام سیدالساجدین)
(بهار نارنج)
(شبهه)
(مسافر)
(هفت راه)
(نقشه راه)
(سفیرفیلم)
(1-20)
(هفت راه)
(سیب سرخ)
(افسران)
(کوچک زاده)
(باحجاب)
(سیمافکر)
(پایگاه اطلاع رسانی هیئت الزهرا سلام الله علیها)
(ایران پی‌ان)
(شبهه)
(مرکز اسناد)
(و سلاحه القلم)
(Mostazafin TV)
(نقشه راه)
(بی شوخی)
(وارث)
(هیات)
(خیریه مُقیت)
(من و چادرم)
(سیب سرخ)
(هفت راه)
(راهبردی)
(شبهه)

خواندنی ها و ديدنی ها
فنآوری اطلاعات و ارتباطات
شعر و داستان کوتاه
نوا