ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
پنجشنبه، 4 ارديبهشت 1393 17:07


محمدتقی فهیم
امیرحسین ثابتی
ابوالفضل اقبالی
رضا زاده‎محمدی
حسینعلی دیلم
محسن اسدبیگی
سید ناصر حسینی‌پور
گفتگو با موسی نجفی
گفتگو با جواد شمقدری
گفتگو با حسین صفار هرندی
گفتگو با علامه مصباح یزدی
گفتگو با منوچهر آشتیانی
دکتر فواد ایزدی
گفتگو با احسان عبدی‏پور
گفتگو با عوامل «نبرد خاموش»
گفتگو با عبدالرضا هلالی
گفتگو با عوامل «میراث آلبرتا»
گفتگو با سهیل سلیمی
مناظره ایزدی و حق شناس
گفتگو با عسکر آقایی
گفتگو با پرویز امینی
محمد صادق فقفوری
دکتر ابوترابی
حسین جلالی
محدثه موسوی
وحید یامین‌پور

خوشحالی خودم را از نشاط و هیجانی که در این جلسه حاکم است، نمی توانم پنهان کنم و آرزوی روزی را داشتم که سیاستی که در ذات خودش سخت و زمخت است بتواند با چنین فضاهایی تلطیف شود و مطمئنم زیباکلام هم به اعتبار همین که محیط مان، محیطی طنز است دلگیر نشده اند.
البته این اولین مورد از حواشی خودساخته دولت برای خودش نیست، بلکه مروری بر عملکرد 9 ماه گذشته دولت تدبیر و امید نشان می دهد بسیاری از وزرا و اعضای دولت تبحر خاصی در ایجاد حاشیه برای کلیت دولت دارند و به نظر می رسد اگر با منطق آقای نوبخت بخواهیم به مساله نگاه کنیم، ظاهرا این بعضی از وزرای دولت هستند که پول گرفته اند تا دائما برای دولت حاشیه سازی کنند!
روز نخست مسابقات کشتی آزاد قهرمانی آسیا با درخشش آزادکاران ایرانی در دایره طلایی همراه بود؛ آزادکاران کشورمان در سه وزن صصاحب نشان طلا شدند تا گام محکمی برای کسب عنوان قهرمانی بردارند،با مدال طلای کمیل قاسمی، تیم ملی کشتی آزاد ایران صاحب سه مدال طلا در روز اول مسابقات قهرمانی آسیا شد.
بیان این اظهارات انتقادی از سوی اصلاح طلبان نسبت به دولت، نشانه تردیدهای آنها درباره کارآمدی آن در شرایط کنونی است و اتفاقاتی همچون تخصیص پرحاشیه سبد کالا به بخشهایی از مردم، پاسخ منفی مردم به انصراف از دریافت یارانه، سیاست خارجی مبهم دولت و تحقیرهای پی در پی آمریکا در چند ماه گذشته و ... آشکار ترین علامتهایی است که سبب شده اصلاح طلبان در همین 9 ماه اول، برای جدا کردن خط حمایت خود از دولت، از یکدیگر سبقت بگیرند.
دانشنامه فاطمی پس از انتشار دانشنامه امام ‏علی(ع) در سال 1381 که مورد توجه علما، اندیشمندان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی قرار ‏گرفت منتشر شده است.‏ پس انتشار آن مجموعه، پیشنهاد تدوین دانشنامه‌ای در ارتباط با ‏حضرت زهرا(س) ارائه شد و رهبر معظم انقلاب نیز این مهم را به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه ‏اسلامی سپردند.‏
آیا سابقه دارد که جشنواره‌های بین‌المللی دیگر نیز همچون «جشنواره فجر» و یا «جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران»، برگزیدگان خود را به عنوان جایزه به جشنواره‌ای دیگر –ولو جشنواره‌‌ی معتبری مثل جشنواره‌ی کن- اعزام کند؟ این همه تبلیغ مفت و مجانی از جشنواره‌ای که سال‌هاست سینمای ایران را تحریم کرده و به محل نمایش فیلم‌های بدون مجوز افراد معلوم‌الحالی همچون «جعفر پناهی» و «محمد رسول‌اف» تبدیل شده است، چه دلیلی دارد؟
خداوند پس از رنسانس، خالق هست اما مدبر نیست. بشر جدید برای تمتع بیشتر خود را صاحب طبیعت می ‌داند. در عالمی که ما زندگی می کنیم باید برای شناخت رخدادها باید انها را با ضدشان قیاس و شناسایی کرد و برای شناخت عالم تکنیک باید غیر عالم تکنیک را شناخت.
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه «از رسانه‌های خارجی و دشمنان جمهوری اسلامی توقعی نیست و دولت‌هایی مانند آمریکا و انگلیس هیچ گاه دوست ملت ایران نبوده‌اند» افزود: رسانه های بیگانه همواره به دنبال این هستند که زهر خود را به نظام و ملت ایران بریزند اگرچه در جریان فتنه سیلی محکمی از ملت خوردند اما هنوز هم دروغ‌های خود را دنبال می کنند و در هماهنگی با برخی رسانه‌های داخلی گویا دوباره به دنبال احیای جریان فتنه هستند.
بانوان معترض به جشن همسر رئیس‌جمهور همچنین پلاکاردهایی با عنوان «مسئول بی‌اراده، کو زندگی ساده» و «حذف یارانه‌ها اولویت دارد یا برگزاری جشن» اعتراض خود را ابراز کردند و در نهایت در مسیر نهاد ریاست جمهوری تا میدان پاستور را با سر دادن شعارهایی به راهپیمایی پرداخته و بیانیه اعتراض آمیز خود را به دفتر رئیس‌جمهور تحویل دادند.
آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحۀ دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس جمهور ما خدای نخواسته، از آن خوی کوخ‏نشینی بیرون برود و به کاخ‏نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‌‏شود. آن روزی که مجلسیان خویکاخ‏نشینی پیدا کنند خدای نخواسته، و از این خوی ارزندۀ کوخ‏نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.
این مرجع تقلید با تاکید بر این که حجاب و عفاف برای جامعه امری لازم است، خواستار توجه بیشتر دولت به این مساله شد و گفت: دولت باید مساله عفاف و حجاب را از ادارات و نهادهای زیر مجموعه خود آغاز کند تا به تدریج در جامعه اجرایی و نهادینه شود.
توافق حماس و فتح برای تشکیل دولت وحدت ملی در حالی صورت گرفته است که پیش از این آمریکا برای آنچه که آن را حل موضوع فلسطین می خواند، مذاکرات سازش را در دستور کار قرار داده بود. جان کری پس از آنکه به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا انتخاب شد تلاش گسترده ای را برای انجام مذاکرات سازش و به نتیجه رساندن آن انجام داد.
این‌قدر دربارۀ بچه‌هایتان نگویید: «بگذار بچه راحت باشد!» با این ‌کار در واقع بچۀ خودتان را راحت‌طلب بار می‌آورید و او را خراب می‌کنید... برخی از راحتی‌ها را باید برویم و به دست بیاوریم. حتی وقتی آنها را به دست می‌آوریم، ثواب هم می‌بریم. ولی برخی از آنها را باید ترک کنیم. مهم این است که روحیۀ راحت‌طلبی خودمان را از بین ببریم و آماده باشیم که هر جا لازم بود راحتی را کنار بگذاریم.
پس از يك هفته پروژه جنجال سازی و ساعتها توليد اخبار دروغ رسانه های ضد انقلاب كه با ليدری شبكه سلطنتی انگليس بی‌بی‌سی و رسانه‎های سازمان منافقین، روشن شد که اساسا بازرسی به عمل آمده از این بند تکرار یک روال عادی بوده است و آنچه باعث فضاسازی اخیر شده است، ضبط تعداد معتنابهی از ابزار ارسال اطلاعات به این شبکه‎ها توسط ماموران سازمان زندان‎ها بوده است.
مهمترین سوال در حاشیه این اتفاق غیرقابل دفاع باقی مانده که اساسا کدام اصل، شان و جایگاهی این اجازه را به خانواده رئیس جمهور داده است که برای برگزاری مراسمات خود از اماکنی که جزء میراث تاریخی ایرانیان و متعلق به همه مردم ایران بوده و یادآور خوی اشرافی شاهان گذشته است، به عنوان مکانی اختصاصی استفاده کرده و با معیارهایی به غایت اشرافی مبادرت به برگزاری این چنین مراسمات پرخرجی به نام مبارک صدیقه اطهر سلام الله علیها نمایند.
خبر توقیف این هفته نامه در همان ابتدا و قبل از اعلام رسمی بواسطه مطبوعات به بیرون درز کرد. مسئولان وزارت ارشاد دولت راستگویان اما با اعتماد به نفس، در حالی در گفتگو با رسانه های پیگیر، چنین موضوعی را از بیخ و بن تکذیب می کردند که نامه توقیف ۹دی را یک روز قبل از پایان سال برای دفتر هفته نامه ارسال کردند!
اگر چه در این زمینه کتاب‌هایی عمدتاً تاریخ‌نگارانه یا کتاب‌های خاطرات افراد تا کنون نگاشته شده ولی با توجه به این‌که پرونده هسته‌ای کشورمان تاریخ ایستادگی یک ملت در برابر زورگویی مستکبران است و می‌تواند برای ملت‌های مستضعف حاوی درس‌های فراوانی باشد باید اذعان کرد هنوز جای کار در آن فراوان است.
حضور فرد معلوم ‌الحالی همچون آقای خانیکی، تداعی کننده طراحی خطرناک افراطیون و ساختار شکنان برای فضای دانشگاه ها بوده و این خلاف رویکردها و وعده هایی است که آقای رئیس جمهور و جنابعالی برای حاکم نمودن اعتدال و آرامش در دانشگاهها و کشور داده‌اید. آیا بهتر نبود به جای دعوت از افراد سیاسی معلوم الحال به یک نشست تخصصی دانشجویی، از یکی از ده ها و یا صدها استاد عالم و باتجربه دانشگاه در حوزه رسانه استفاده می شد؟
پیش از این برخی مقامات کشورهای غربی و همچنین اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل در امور سوریه از ایران و روسیه خواسته بودند که در صورت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه، اسد را متقاعد کنند که نامزد انتخابات نشوند. موضوعی که با مخالفت حامیان سوریه مواجه شده است. ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری سوریه ازاول اردیبهشت ماه، آغازشده است.
قادر طراوت پور –مدیر دفتر شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر اجرایی هشتمین جشنواره‌ی شعر فجر- پیرامون آخرین کتاب شعر منتشر شده از خود عنوان کرد: «سه روز پیش آخرین کتاب من با نام «ق» توسط نشر اقلیما نتشر شد. در این مجموعه شعرهای عاشورایی من گردآوری شده که در سبک‌‌های مختلفی مثل غزل، مثنوی، قصیده و ... سروده شده است.»
دستور صریح اسلام در بسیاری از موارد، مشاوره و همفکری زن و شوهر است و چنین نیست که زن در همه امور تابع محض همسر خود باشد، بلکه تنها در مسائل خاص زناشوئی، زن موظف به اطاعت از شوهر است که البته آن هم به خاطر مصالح و تحکیم خانواده و کسب آرامش مرد برای توجه به خانواده خود است.
ظاهرا دو انتشارات «حیان» و «طرح نو» که به ترتیب با مدیریت مهدی خزعلی و حسین پایا شناخته می‌شوند با واسطه تراشی و نامه از مشاوران رئیس جمهور و ارائه درخواست به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان حضور در نمایشگاه کتاب بودند و علی جنتی وزیر ارشاد هم طی دستوری بر عدم ممانعت برای حضور این دو ناشر تاکید کرده است.
جشن هنر شیراز از ابتدا با هرزگی آغاز نشد و قرار بود موسیقی سنتی ایران احیا شود، اما سر از ناکجاآباد در آورد، بنده از رئیس‌ جمهور می‌خواهم تا جلوی این بدعت‌ها را بگیرد و اجازه ندهد همسر وی با استفاده از اماکن دولتی بار دیگر سنت‌های جاهلی و رژیم شاهنشاهی را احیا کند، این فریاد امام علی (ع) است که در رواق تاریخ می‌پیچید کجا رفتند آنهایی که سنت ستمکاران پیشین را احیا کردند.
این منبع آگاه ادامه داد: این افراد از طریق تیزی ساخته‌شده از اجزای تختخواب‌ها بنا داشتند به مامورین حمله کنند تا آنها را وادار به واکنش کرده و اهداف خود را پیاده کنند اما این مسئله نیز ناکام ماند. این اتفاقات صرفا در 2 اتاق بوده و زندانیان این اتاق نیز از عناصر فتنه، منافقین و جواسیس محکوم شده بودند.
این کارشناس هواپیماهای بوئینگ در ادامه افزود: اگر شرکت بوئینگ در وعده های خود صادق است به هواپیمای جدید خدمت رسانی کند نه هواپیماهایی که عمرشان تمام شده و بلااستفاده هستند. اما بررسی های جدید حاکی از آن است که انبار هواپیماهای بوئینگ مملوء از قطعاتی است که هواپیماهای آن 35 سال پیش به ایران فروخته شده و حالا که زمان استفاده از آن به پایان رسیده شرکت بوئینگ قصد دارد این قطعات را به قیمت گزاف به ایران بفروشد.
امروز اگر اصرار نسبت به این انتصاب باعث اعمال محدودیت بر فعالیت نماینده ی ایران در سازمان ملل شود، حضور و تاثیرگذاری کشورمان در سازمان ملل تا مدّتی با ناهمواریی هایی همراه خواهد بود. آن روی سکّه هم، اگر نسبت به تعویض نماینده ی پیشنهادی اقدام شود، چه کسی پاسخ گوی عزّت، استقلال و آبروی ملّت ایران است؟
اگرچه معتقدیم که فتح‌ا...زاده همان راهی را پیمود که مربی تیمش می‌خواست اما وقتی می‌بینیم بازیکنان ناکارآمد و تمام شده یکی پس از دیگری سر از استقلال درآوردند به این نتیجه می‌رسیم که مدیریت باشگاه استقلال نباید عرصه را برای امیر قلعه‌نویی بازمی‌گذاشت تا سرمایه‌ها بیهوده از بین برود.
پس از گذشت دو ترم از دوره‌های به سوی تمدن اسلامی در ترم پاییز و زمستان و با توجه به استقبال کم نظیر دانشجویان و جوانان در سایر استان ها و درخواست‌های مکرر برای برگزاری دوره‌های حضوری خارج از تهران ، موسسه طلوع فراخوانی جهت ساماندهی این درخواست‌ها اعلام نموده است .
اهمال برخی مسئولان که منجر به ورود ابزارهای ارتباطی به داخل زندان شده است، ریشه اصلی حواشی چند روز گذشته در زندان اوین بوده که حل مبنایی این موضوع نیز جز برخورد قاطعانه و عمل به مر قانون با متهمان میسر نخواهد بود. زیرا در هیچ جای دنیا امکان ندارد مجرمان امنیتی، با رفاه بیش از اندازه و دسترسی به لپ تاپ، تبلت و اینترنت پر سرعت، در هر ساعت از شبانه روز به ارتباط گیری با خارج از زندان و رسانه های مختلف مشغول باشند.
آقای ظریف و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای که افتخار خود را تجریه بالا در عرصه دیپلماسی می دانند، باید مطلع باشند که عرصه مذاکرات و دیپلماسی خطی و ساده نیست و پییچیدگی‌های خاص خود را دارد. از نحوه صحبت کردن، لبخند زدن و حرکات دست دیپلمات‌ها تا محل، روز مذاکرات و کلمات مورد استفاده در توافقات و ... معنا و مفهوم خاص به خود را دارند.
(صبح قریب)
(سیب سرخ)
(دانشجوی فکرینولوژی!)
(ســپهرحزب الله)
(سفیــرفیلم)
(آنتی فتنه)
(حکمت ما)
(سنگر باقیمانده)
(آرمانگرایی دانشجویی)
(سرباز صفر)
(هفت کور)
(رحیمی)
(حذر)
(تا شهدا با شهدا)
(کلمه طیبه)
(دوم شخص)
(شبهه)
(مسیر)
(دست نوشته ها)
(میبد ما)
(هدهد)
(طب شیعه)
(الف دزفول)
(بسیج جهانی)
(فضای فانتزی)
(جهاد)
(دست نوشته ها)
(مسیح بحرین)
(بچه‌هاي مسجد)
(سيب سرخ)


خواندنی ها و ديدنی ها
فنآوری اطلاعات و ارتباطات
شعر و داستان کوتاه
نوا