ورزش اقتصاد

فرهنگ

تاريخ

درباره ما ارتباط با ما آرشيو جستجو پيوند ها
دوشنبه، 3 آذر 1393 05:55حجت الاسلام حمید رسایی
حجت‎الاسلام محمد طهماسبی
علیرضا پناهیان
یاسر انصاری
احسان آیتی
امیر ابیلی
ایمان اسدی
گفت وگو با دکتر ابراهیم متقی
گفتگو با حاج عبدالرضا هلالی
گفتگو با حجه الاسلام نبویان/ 2
گفتگو با حجه الاسلام نبویان/ 1 + فیلم
گفتگو با دکتر حشمت الله قنبری
گفتگو با کاظم انبارلویی/ 2
گفتگو با کاظم انبارلویی/ 1
گفتگو با دکتر طبیب زاده/ 2
گفتگو با دکتر طبیب زاده/ 1
گفتگو با کامران غضنفری
گفتگو با دکتر احمد نادری
گفتگو با دکتر امیرحسین قاضی زاده
گفتگو با مسعود اسداللهی
گفتگو با ایمان گودرزی
مهدی خانعلی‌زاده
رضا حیدری
سیدیاسر جبرائیلی
محمد رستگار فر
محمدالیاس قنبری
علی کشوری

اینکه حسین فریدون حامل چه پیغامی برای مذاکره‌کنندگان ایرانی است همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی است، اما نکته قابل توجه آن است که حمایت جریانات مختلف و ارکان نظام از مذاکرات و نتایج آن منوط به «حفظ خطوط قرمز نظام» در مذاکرات هسته‌ای بوده و بر همین اساس به نظر نمی‌رسد نتایج پیغام و پسغام‌های دقیقه نود، چیزی خارج از خطوط قرمز نظام در مذاکرات هسته‌ای نباشد.
محرمانه بودن مذاکرات در حالی بهانه‎ای برای عدم پاسخگویی به مجلس عنوان شده که تیم مذاکره کننده آمریکایی علاوه بر تشریح روند مذاکرات و همچنین محتوای مورد بحث برای نمایندگان کنگره، مقامات رژیم صهیونیستی و در بعضی موارد دیگر کشورها از جمله عربستان را در جریان مسائل مورد بحث مذاکرات قرار می‌دهند.
مرد با اكراه همبرگر را نزديك دهان مي‌برد. با حركتي سريع، گاز بزرگي از آن مي‌‌زند. زن شروع مي‌كند به تشويق مرد. مرد چشمانش را مي‌بندد و لقمه‌‌هاي بزرگ همبرگر را پايين مي‌دهد. لحظه مضحكي ايجاد مي‌شود. ـ آفرين! آفرين! ديگه داره تموم مي‌شه... يه كم ديگه...
پرسپولیس در داربی 79 تهران از شکست پیروزی ساخت. محمد نوری و امید عالیشاه با گل‌های خود سرخ‌پوشان پایتخت را در نبرد سنتی با آبی‌ها برنده از میدان بیرون فرستادند تا نبرد سنتی پایتخت پس از 1025 روز شاهد گل باشد.این پیروزی درحالی برای سرخپوشان پایتخت رقم خورد که آنها از دقیقه 81 با 10نفر به بازی ادامه دادند.نکته جالب این مسابقه کارت قرمزی بود که امید عالیشاه پس از گلزنی از تورج حق‌وردی داور بازی دریافت کرد.
با قاطعیت می‌توان نشان داد که فتنه ۸۸ از یکسو در برگیرنده مجموعه‌ای از هشدار‌‌ها،آموزه‌ها، تجربه‌ها، آزمون‌ها و دستاورد‌های گرانبها برای مصون‌سازی حیات انقلاب اسلامی در آینده است و از سوی دیگر وظیفه و رسالتی متناسب با احساس مسئولیت عمومی را از اندیشمندان، پژوهشگران، صاحب‌نظران و نخبگان کشور مطالبه می‌نماید. بی‌تردید حماسه ۹ دی آزمونی بزرگ برای ملت ایران و نقطه اوج صبر و بصیرت کسانی بود که راه پای‌بندی به وحدت ملی را یافته و مسیر حق را پیمودند.
آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح یکشنبه در کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که در موسسه امام کاظم(ع) در حال برگزاری است، اظهار کرد: این روز را بهترین روزهای عمر خودم می‌دانم که در کنار علمای بزرگی از بیش از ۸۰ کشور جهان و جمع زیادی از علمای برجسته داخل کشورمان قرار دارم.
برای اینجانب کاملا غیرمنطقی و باور نکردنی‌ست که خواننده‌ای را در ایران «شوالیه آواز ایران» نام می‌برند؛ کمااینکه خود این تیتر در تناقض و کاملا ناخوانا با اصالت موسیقی ایرانی است. در هرصورت نمی‌توانم مجسم کنم که «حسین علیزاده» که میلیون‌ها ایرانی خالص با جان و دل و درک هنرش بنامش احترام می‌گذارند، با دریافت این نشان که از طرف افرادی تقدیم می‌شود که قطعاً هنر ایشان را نمی‌شناسند٬ با نام «شوالیه تار ایران» یاد کنند.
اما فيلسوفاني که با ادبیات دینی به شدت مخالف بودند، با قدرت­های حاکم مخالفت داشتند و می­خواستند حکومتی را تأسیس کنند که از جنس ادبیات موجود نباشد. به طور طبیعی این­ افراد به سمت ادبیات سیاسی آمرانة دینی نمی­رفتند.
این عضو تیم مذاکره کننده ایرانی، امکان دست یافتن به توافق جامع و کامل را با توجه به محدودیت زمان و حجم زیاد جزئیات و ضمایم توافق احتمالی بعید دانست و گفت تلاش می کنیم بر روی کلیات که اصول توافق را شامل می‎شود به تفاهم برسیم.
«قطعا کمیسیون اصل نود در این رابطه با جدیت پیگیری های لازم را انجام خواهد داد تا متخلفان از اجرای قانون فرار نکنند، اطلاعات دقیق تر از سوی مسوولان سازمان نظام وظیفه منتشر خواهد شد که قطعا با انتشار این مطالب همه متوجه خواهند شد بازیکنان متخلف از چنگ قانون نمی توانند فرار کنند.»
انتقادها از اعطای دست و دلبازانه‌ی مجوزهای سینمایی در دولت قبلی در حالی عنوان می‌شود که پیش از این، «جنتی» و سایر همفکرانش در دولت راستگویان، مدام از امنیتی شدن فضای فرهنگی و نظارت‌های سختگیرانه در دولت پیشین انتقاد می‌کردند و به هنرمندان وعده‌ی باز کردن فضا در این دولت را می‌دادند. اما ظاهراً این روزها، انتقاد افکار عمومی، متدینین جامعه و نمایندگان مردم در مجلس باعث شده تا وزیر ارشاد ادعاهای پیشین خود را فراموش کند
شاید یکی از جالب‌ترین و خواندنی‌ترین بخش‌های این ویژه‌نامه را در بخش «روایتی دیگر» بخوانیم. آنجا که فعالیت‌های مربوط به تاریخ شفاهی در کشورهای خارجی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. «گزارشی از نهضت تاریخ شفاهی آمریکایی»، «قهوه‌خانه تاریخ شفاهی»، «فرار از ویتنام»، «صبح جمع آوری خاطره» و «در جنگ چه کردید مادربزرگ»، مجموعه‌ای از مطالب مربوط به مهم‌ترین اقدامات غربی‌ها در تدوین تاریخ شفاهی کشورشان هستند.
این دانشجویان همچنین با ذکر مواردی بر لزوم لغو یکباره همه ی تحریم ها از سوی طرف غربی اشاره کردند و گفتند طرف غربی با وعده تعلیق تحریم ها به جای لغو تحریم ها صرفا به دنبال ایجاد یک فضای روانی بوده تا با دست نخوردن به ساختار تحریم ها بتواند آن را به عنوان چماقی همیشگی علیه ملت ایران بکارگیرد.
صدائی گفت بالاتر بروم. دلم پيش بچه ها بود. خواستم پيدا يشان کنم. پائين را نگاه کردم. يک دفعه خودم را ديدم که آنجا افتاده بودم. کنار سنگر چهار، روي خاکريزي که با تير تراش(1) کوتاه شده بود. قبضه آر پي جي هم همچنان در دستانم بود. اطرافم پوسته هاي خرج موشک ریخته بود و باد آنها را به بازي گرفته بود. لحظات آخر چقدر گوشهايم سوت مي کشيد.
برای اینکه ما هم از همان ابتدا بنای دشمنی با آمریکا را داشتیم ما هم از ابتدا بنای ستیز با آمریکا را داشتیم آمریکایی ها بالطبع پاسخ دادند و در خصوص آنچه که ما در این سی و چهار پنج سال بعد از انقلاب نسبت می دهیم بنده اینها را به سه دسته تقسیم می کنم برخی از آن حقیقت دارد یعنی آن دشمنی وجود داشته آن خصمانه آمریکا علیه ما صورت گرفته است.
با همه‌ی این اوصاف اما ظاهرا این روزها باید مراقب اوج‌گیری دوباره‌ی جریان شبه‌روشنفکر و اسطوره‌سازی از چهر‌‌ه‌هایی مااند ساعدی در رسانه‌های دولتی بود. تا به امروز اگر این چهره‌ها در رسانه‌هایی به ظاهر مستقل و با حمایت غیرمستقیم دولت تبلیغ و ترویج می‌شدند، حالا ظاهرا باید نگران تبلیغ‌شان در خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی باشیم.
وقتی متفکران روشمند حرف ازتحول علوم انسانی می‎زنند، منظورشان حذف نظریات علوم انسانی وایجاد دیواری همچون دیوار برلین بر دیگر نظریات به هیچ وجه نیست، اتفاقا بلعکس، وقتی حرف از تحول علوم انسانی زده میشود به ما میگویند سکوت کنید و دهان ها را قفل کنید وقلم ها بشکنید، درصورتی که ما طرفدار مکتب شهید مطهری هستیم که معتقد بودند در دانشگاه های ما باید کرسی نظریه پردازی مارکسیستی هم وجود داشته باشد و خودشان بیایند از تفکرشان دفاع کنند، البته زمینه نقد علمی نیز وجود داشته باشد.
نتیجه این طرح تاکنون این شد که بیمارستان های مجهز مجهزتر شدند و مناطق محروم بدون امکانات ماندند و پول به دست کسانی رسید که داراتر هستند و بیمارستان و شهری که داراتر است پول بیشتری را از این هزینه ها به خود اختصاص داده و می دهد.
وی با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا گفت:بنابر قول یکی از ائمه جمعه کشور باید به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به دلیل آنکه با آمریکایی های وحشی دور یک میز نشسته اند حق توحش داد، حال طرف ایرانی گفته با این دلیل وارد مذاکرات شده که کشورهای مقابل به حق هسته ای ایران احترام بگذارند و تمام تحریم‌ها علیه ایران لغو شود.اگر قرار نیست همه تحریم ها برداشته شود اصلا حجتی برای مذاکره نمی ماند و چنین مذاکره ای ارزشی ندارد.
این پیشنهاد که با هماهنگی کاخ سفید توسط سه کشور اروپایی ارائه و مورد استقبال تیم مذاکراتی آمریکا قرار گرفته درواقع یک برنامه «حساب شده» برای خالی کردن دست ایران در مذاکرات آتی و راه فراری برای کشورهای غربی به منظور نپذیرفتن تعهدات جدید در توافق نهایی است، چرا که در 9 دور گذشته مذاکرات گام نهایی آنچه که توافق شده صرف ایجاد محدودیت برای برنامه هسته ای ایران و گرفتن امتیازات بیشتر از تیم ایرانی شده است.
در این راستا از همگی دانشجویان، نخبگان و اقشار دلسوز جامعه دعوت می‌نماییم تا برای مطالبه‌ی این خواسته‌ی به حق ملی در گردهمایی برزرگ "توقف ممنوع" در روز یکشنبه 2 آذر 1393 (در آستانه سالگرد توافق ژنو) ، مقابل راکتور تحقیقاتی تهران، به عنوان نمادی از پیشرفت کشور، به ما بپیوندند.
آیت الله جنتی با اشاره به وصیت حضرت امام (ره) مبنی براینکه رئیس جمهور و نمایندگان مجلس باید از طبقه‌ای باشند که محرومیت را لمس نموده و به فکر محرومین باشند، افزود:‌ چرا باید کسانی که سرمایه‌های میلیاردی دارند پست‌ها را در دست بگیرند. ما وصی امام هستیم و باید به وصیت ایشان عمل کنیم.
فاصله معنادار پیشنهاد آمریکایی ها با نیاز عملی ایران موضوعی نیست که حتی تیم فعلی مذاکره کننده ایران بتواند آن را بپذیرد، چرا که موافقت با پیشنهاد کری یعنی عقب گرد کامل در موضوع هسته ای و تعطیل کردن صنعت هسته ای ایران برای سال های طولانی.
ایشان از ابتدای سلوکش مقام رضا و تسلیم را که مقام اولیاء خدا پس از یک عمر مجاهده است، تمرین می کند و راضی به رضای حق تعالی و تسلیم به قضای او است، از همان زمان جوانی، صاعقه های سلوک، ذمّ و آزار دیگران، تنهایی و تحمل بار عشق، و فوت پسرش که وقتی از آن خبردار شد خم به ابرو نیاورد.
در قطعنامه صادر شده از سوی کنگره عملا نظام ایران مورد همجه آمریکایی ها قرار گرفته است. هر چند دولت و کنگره آمریکا پیش از این نیز اقداماتی مشابه با آنچه که روز گذشته در کنگره رخ داد انجام داده اند با این حال متهم کردن نظام ایران آن هم در حالی که نماینده ایران در وین روبروی نمایندگان آمریکا نشسته اند از لحاظ عرف بین المللی توهین آمیز محسوب می شود.
قیمت هر کیلو سیب زمینی در بازار میوه و تره بار چیزی در حدود 4500 تومان گزارش شده است و قیمت هر کیلوگرم پیاز هم چیزی در حدود 3500 تومان اعلام شده است. بنابر اعلام بانک مرکزی قیمت سیب زمینی نسبت به ماه گذشته حدود 196 درصد افزایش قیمت داشته است.
وی با اشاره به این که اقتضای عقل و فطرت بشری این است که هرآنچه نافع تر است را انتخاب کند، گفت: این که ما می گوییم تحصیل علم دینی واجب تر و ارزشمندتر است صرفا به خاطر تعبد به اسلام نیست، بلکه به این دلیل است که فطرت انسان طالب کشف حقیقت و از سوی دیگر منفعت طلب است.
بررسی منظم نقشه‌های هوا‌شناسی و اعلام وضعیت آلاینده‌های هوا در تمامی طول سال تولید می‌شود و این موضوع به ایام خاصی تعلق ندارد؛ بلکه اعلام اینکه آلاینده‌ها چه موقع تثبیت و انباشت می‌گردند و یا چه پدیده جوی باعث از بین رفتن این آلاینده‌ها می‌شود، شرط کافی اطلاع رسانی وضعیت هواست که در توان سازمان هوا‌شناسی است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که همزمان با برگزاری دهمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان صحبت می‌کرد، افزود: «تعلیق موجب می‌شود تا اگر ایران به تمام تعهدات خود در توافق پایبند نماند، بتوان فورا تحریم‌ها را بازگرداند.»
صدها ساعت مصاحبه با چهره‌های مختلفی که بانی و پایه‌گذار گسترده‌ترین و فراگیرترین جریان فرهنگی و هنری تاریخ کشور طی دهه‌های 50 و 60 بوده‌اند، امکان کاوش و بهره‌برداری را با هدف‌گذاری‌های متنوع فراهم آورده است. گذشته از «ثبت» وقایع که ابتدایی‌ترین تکلیف در قبال سرگذشت یک ملت است، آنچه پژوهشگران تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دنبال می‌کنند، بهره‌گیری از این محتوای عظیم برای اثرگذاری عملی در جریان تولید علوم انسانی متناسب با جامعه‌ی ایرانی اسلامی است.
(نقشه راه)
(هفت راه)
(سیما فکر)
(نیلوفر آبی)
(فرهنگ پرواز)
(دو یاور)
(سنگر باقیمانده)
(نقشه راه)
(اربعین)
(شبهه)
(سیما فکر)
(سیب سرخ)
(حذر)
(و سلاحه القلم)
(علی محمد مودب)
(سفیــرفیلم)
(اردیبهشتی تمام عیار)
(اسکالپل)
(خط خطی‌های من)
(بهار نارنج)
(سیما فکر)
(سدید)
(حکمت ما)
(مسجد جامع امام سیدالساجدین)
(بهار نارنج)
(شبهه)
(مسافر)
(هفت راه)
(نقشه راه)
(سفیرفیلم)
خواندنی ها و ديدنی ها
فنآوری اطلاعات و ارتباطات
شعر و داستان کوتاه
نوا